Państwo Kościelne Rotria

Pełna wersja: Słowo ustępującego generała zakonu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cytat:
„Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” (Łk 17,10)
Umiłowani Bracia!
Powyższe słowa z Ewangelii skłaniają mnie osobiście do refleksji nad dotychczas wykonaną pracą na rzecz naszego Towarzystwa Jezusowego. Nie wiem, czy wystarczająco zużyłem me siły, aby stać na czele tak zacnego i potężnego zakonu. Podaję to waszej szczerej ocenie. Jedno, co chciałbym na zakończenie kadencji powiedzieć, to kilka słów podziękowań. No może kilkanaście.
Wpierw kieruję swoje podziękowania do moich przełożonych, a więc do Patriarchy Jana I i obecnego pasterza Rotrii Piusa Leona II. To za ich pontyfikatu dane mi było sprawować urząd Generała Jezuitów. Dziękuję Janowi I za dar sympatii i uśmiechu, a Piusowi Leonowi II za ojcowskie porady, rady, wskazówki. Myślę, że zakon dobrze wypełniał śluby posłuszeństwa Waszym Świątobliwościom. 
Dziękuję członkom naszego zgromadzenia. Wpierw zacznę od mojego poprzednika na urzędzie Generała eminencji Aurelio de Medici y Zep. Eminencja dał przykład skromnego i pełnego pokoju posługiwania. 
Dziękuję ekscelencji Tadeuszowi von Hippogriff za towarzyszenie mi w tych miesiącach jak i całej drodze jezuickiej. 
Może podziękowania skromne, ale uwierzcie, że nie brakuje słów, aby szczerze za wszystko podziękować.
Nie żegnamy się, bo nadal będziemy służyć w tych strukturach Kościołowi Rotryjskiemu, ale pod przewodnictwem nowego Ojca Generała, którego w woli Opatrzności wybierze Kapituła Generalna. 
Na koniec chciałbym jeszcze raz powitać w naszych szeregach nowego członka Towarzystwa Jezusowego, księdza Janusza Adama Zabieraja, proboszcza Bazyliki św. Marka, mojej umiłowanej parafii. Drogi księże Januszu, życzymy obfitości łask Bożych w posłudze zakonnej na rzecz dobra zakonu i Kościoła. 
Myślę, że nikogo nie pominąłem, a jeśli tak, to jeszcze raz dziękuję wszystko za wszystko oraz przepraszam za popełniane błędy i uchybienia, jeśli takowe miały miejsce. 
Wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa:
In nomine Patris + et Filii + et Spiritus Sancti

(-) Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini,
Generalis Ordinis