Państwo Kościelne Rotria

Pełna wersja: Propozycje i nieformalne wnioski.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Umiłowani,

Sala św. Izydora została udostępniona do użytku jako sala zwykłych rozmów w kuluarach na temat Soboru i polityki z nim związanej, można tu składać pewne propozycje i wnioski, np.: co do poruszenia pewnego tematu w danym kanonie; zaproszeniu pewnych osób na Sobór; znalezienia danych na temat Kościoła. Zachęcam także do swobodnej dyskusji - Sobór to nie tylko ciężkie obrady ale lekka rozmowa również!
Jak wszyscy wiedzą, Rotria jest państwem kościelnym. Większość jej mieszkańców to duchowni. A w takiej dosyć uproszczonej wersji, duchowni dzielą się na księży i zakonników. A w Rotrii - czyli w Państwie Kościelnym zakonów nie ma. Zastanawiam się więc, czyby nie warto byłoby rozpocząć kolejnej dyskusji właśnie nad wprowadzeniem jakiegoś zakonu w Rotrii.
Popieramy poniekąd tę kwestię. Stworzenie zakonu nie jest rzeczą prostą, ale dającą głębokie owoce. Prosimy by również poruszyć temat zakonów żeńskich. Siłą ich nie założymy, ale być może już poruszając ten temat, zaciekawimy nim niewiasty Smile
Tak, kwestię zakonów żeńskich też chciałem poruszyć, ale Jego Królewska Mość okazał się szybszy Smile
Jeżeli chodzi o zakonników to jestem ja Smile
Tak rozmyślamy nad zakonem... Byli już: Dominikanie, Jezuici, Bracia św. Pawła... Może Benedyktyni lub Cystersi, a na "wschodzie" Bazylianie?
Rozważam wskrzeszenie Bractwa Kapłańskiego Świętego Pawła Apostoła. Odczuwam potrzebę jego ponownej działalności, odpowiednio zmienionej. W razie czego zawnioskuję do Jego Świątobliwości.
Jezuici wprawdzie zostali powołani, lecz nie mieli możliwości działania. Słuch po nich zaginął, gdy musieliśmy zasiąść na niderlandzkim tronie. Jesteśmy obecnie w posiadaniu całej dokumentacji, prawa, opisów miejsc a nawet tajnej, pięknej i doniosłej ceremonii przyjęcia, która jeszcze nigdy nie została w praktyce użyta. Może warto wskrzesić Zakon Jezuitów, skoro już wszystko jest gotowe, a kaplice, klasztory i kapitularze pachną jeszcze świeżością. W każdej chwili możemy udostępnić niezbędne dokumenty nowemu Generałowi Zakonu Wink
A cóż był by za problem z rywalizacją Zakonów? Czemu w Rotrii ma być jeden zakon? Trzeba będzie otworzyć nową dysputę, drodzy Legaci, ws. zakonów męskich i żeńskich na wschodzie i zachodzie. Niechaj Ojcowie zadecydują, czy ma być jeden zakon, czy wiele!
Nie sądzę by istniała potrzeba dysputy w tej sprawie. Sobór może zadecydować o powołaniu nawet 100 różnych zakonów, ale co z tego? Będą one puste. By stworzyć choćby jeden zakon potrzebni są ludzie, którzy będą chcieli go tworzyć, poczują ducha i klimat, który będzie im odtąd przyświecał. Taka inicjatywa wymaga działań oddolnych, nie odgórnych.
Stron: 1 2