Państwo Kościelne Rotria

Pełna wersja: Dominica X post Pentecosten
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dominica X post Pentecosten
XIII VIII MMXVII A. D.


[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcTCvHxkbb_Et3VzurnzgH6...uB-mdmMRVH]


Już o poranku w Bazylice Św. Marka w Wenecji gromadzą się tłumy chcące powitać nowego proboszcza oraz Jego Ekscelencję Biskupa. 
Uroczysta i wzniosła atmosfera udziela się wszystkim wiernym. 
Punktualnie o godzinie 10.00 rozlega się głośny dźwięk sygnatury i można dostrzec kroczącą do ołtarza procesję. Prowadzi ją kleryk niosący trybularz z intensywnie dymiącym olibanum. Tuż za nim ministrant niesie bogato zdobiony krycyfiks, a akolici płonące świece. 
Po nich podążają subdiakoni, diakoni, prezbiterzy, a wśród nich nowy proboszcz - ks. Aurelio Bentini, który będzie celebrował dzisiejszą Mszę Świętą oraz ubrany w cappa magna  Jego Ekscelencja Paolo Carlo de Medici y Zep, Biskup Ordynariusz Diecezji Weneckiej, uczestniczący w Mszy od tronu.

Następnie ksiądz proboszcz ubrany w ozdobną kapę dokonuje aspersji przy śpiewie pieśni. 


Dzisiejsze Kyrie Elieson wykonał gościnnie chór mnichów. 


Następnie uroczyście odśpiewano Gloria in excelsis Deo


Po odśpiewaniu przez diakona fragmentu Ewangelii Św. Mateusza, w której Chrystus opowiada przypowieść o celniku, ksiądz proboszcz wygłosił kazanie, którego lud słuchał w skupieniu.

Cytat:W przypowieści o faryzeuszu i celniku Pan Jezus uczy nas, jaka powinna być postawa człowieka wobec Boga. Zadowolenie z siebie połączone z krytyką innych — to przejawy pychy. Pokory nie nabywa się przez porównywanie siebie z innymi ludźmi, których nie potrafimy zresztą sprawiedliwie ocenić, lecz przez rozważanie naszej zależności od Boga. Człowiek świadomy swoich grzechów i żałujący za nie może liczyć na miłosierdzie Boże (antyfony na wejście, na ofiarowanie, na komunię). Natomiast kto się wywyższa, będzie poniżony.

(Mszał Rzymski w opracowaniu benedyktynów tynieckich, Poznań 1963).

Po kazaniu w skupieniu kontynuowano liturgię. 

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQYpF0PvSV_i0OaKHWh8aZ...CBq9buJJXg]

Na koniec liturgii, by uczcić inaugurację posługi nowego proboszcza odśpiewano uroczyście Te Deum.


Po zakończeniu Mszy Świętej kapłani zdejmują ornaty, zasiadają w ławach, a nowy proboszcz ks. Aurelio Bentini wychodzi na ambonę, by 
zwrócić się do parafian, którzy właśnie go powitali. 


Cytat:
[Obrazek: 2whjP.png]

Wasza Ekscelencjo Księże Biskupie!
Bracia Kapłani!
Drodzy Parafianie!


Decyzją Jego Ekscelencji Paolo Carlo de Medici y Zep, Ordynariusza naszej Diecezji  zostałem mianowany proboszczem tej pięknej parafii.
Trudno o piękniejszy początek kapłańskiej drogi, jak posługa w tak dostojnym kościele, cieszącym się wielowiekową tradycją.
Z tego miejsca chcę zapewnić Waszą Ekscelencję, że dołożę wszelkich starań, by Bazylika Św. Marka była jednym z najaktywniejszych kościołów w Państwie Kościelnym Rotria, miejscem, w którym kwitną duchowość Ludu Bożego, kultura i życie społeczne. 
Z całego serca będę strzegł wielowiekowych tradycji naszej parafii, jej bezcennych zabytków, a przede wszystkim honoru.
Pragnę również zapewnić Drogich Parafian, że mogą czuć się w tej parafii jak w domu. To Wy tworzycie Żywy Kościół - trwalszy od murowanego!
Z każdą sprawą możecie udać się do tego kościoła, zawsze będzie dla Was otwarty.
Niech będzie on jak biblijne ziarno gorczycy, które choć niepozorne wyrasta na ogromne drzewo.
Nasz Pan powiedział: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Wszyscy bądźmy robotnikami tej Winnicy Pańskiej,
aby zawsze udało się zebrać obfite plony. 
Pamiętając o modlitwie i składaniu Bogu należnej Mu czci, bądźmy życzliwi dla siebie, w swoich środowiskach, domach i nie tylko. 


Wszystkim z serca błogosławię!

Gdy ks. Aurelio Bentini opuścił ambonę, swe pasterskie słowo wygłosił Jego Ekscelencja Paolo Carlo de Medici y Zep.  
[Obrazek: 2woab.jpg]


Cytat:[Obrazek: 2vKkg.png]

Czcigodny Księże Proboszczu,
Umiłowani w Panu Bracia i Siostry!

Jestem niezmiernie rad, że do diecezji weneckiej - najmłodszej z rotryjskich jednostek Kościoła zawitał tak pobożny, aktywny i pełen pomysłów oraz chęci do nauki kapłan. Na okres Twojej posługi życzę Ci drogi księże, aby nigdy nie osłabł Twój zapał i nie zabrakło Ci inicjatyw. Pokochaj Synu Rotrię i Kościół Rotryjski, niech Ci się staną drogie sercu niczym druga ojczyzna. Poznawaj jego kulturę, naukę i zwyczaje, aby jak najlepiej tej naszej Matce służyć. Bądź aktywny w życiu Państwa Kościelnego i stań się jednym z motorów napędowych, prowadzących III Rotrię ku świetlanej przyszłości. Opiekuj się powierzonym ludem i wspieraj mnie w obowiązkach pasterskich w tej najnowszej prowincji państwowej.

Pamiętajmy wszyscy, że jesteśmy dziećmi Bożymi, jeśli stajemy się mali wobec Boga, ludzi i samego siebie; jeżeli jednak nadymamy się pychą, jesteśmy dziećmi piekła. W Ofierze Świętej ponawia się przypowieść: jako pokorny celnik wchodzimy do kościoła: w Kyrie i Confiteor bijemy się w piersi i to było naszym wejściem na Syjon (śpiew Alleluja); obecnie z ust Pana słyszymy błogosławione słowa przebaczenia.


Źródło


Na cały okres Twojej posługi jako proboszcza parafii katedralnej pw. św. Marka udzielam Ci pasterskiego błogosławieństwa In nomine Patris + et Filii + et Spiritus Sancti. Amen.


+ Paolo Carlo de Medici y Zep
Biskup Wenecki