Państwo Kościelne Rotria
Dysputa III - Patron i Ojciec Kościoła - Wersja do druku

+- Państwo Kościelne Rotria (http://forum.rotria.pl)
+-- Dział: SOBORY I SYNODY KOŚCIOŁA (http://forum.rotria.pl/forumdisplay.php?fid=227)
+--- Dział: Święte Sobory Kościoła Rotryjskiego (http://forum.rotria.pl/forumdisplay.php?fid=243)
+---- Dział: Sobór Laterański VII (http://forum.rotria.pl/forumdisplay.php?fid=228)
+----- Dział: Sesja Druga (http://forum.rotria.pl/forumdisplay.php?fid=238)
+------ Dział: Konsylium Ojców Soborowych (http://forum.rotria.pl/forumdisplay.php?fid=240)
+------ Wątek: Dysputa III - Patron i Ojciec Kościoła (/showthread.php?tid=1459)

Strony: 1 2 3 4

RE: Dysputa III - Patron i Ojciec Kościoła - Giovanni I - 13.03.2019

A ja jednak stanę w obronie tytułów Pater et Fundator Ecclesiae. Otóż, to nie tytuły przyznawane świętym, jeno fundatorom, opiekunom i patronom kościołów i klasztorów. Zazwyczaj tytuł ten nadawano na epitafiach lub tablicach na kościele. Sam słynny papież z Barberinich, który zniszczył pierwotny wygląd Rzymu, ma na Bazylice św. Piotra tytulaturę "Pater et Fundator Ecclesiae". Dlatego pragnę oddalić wszelkie spekulacje co do tytułów, że to świętokradztwo. To katolicka tradycja, której warto się trzymać.

RE: Dysputa III - Patron i Ojciec Kościoła - Mikołaj Dreder - 13.03.2019

(13.03.2019, 20:38:10)Pio Maria Facibeni napisał(a): A ja jednak stanę w obronie tytułów Pater et Fundator Ecclesiae. Otóż, to nie tytuły przyznawane świętym, jeno fundatorom, opiekunom i patronom kościołów i klasztorów. Zazwyczaj tytuł ten nadawano na epitafiach lub tablicach na kościele. Sam słynny papież z Barberinich, który zniszczył pierwotny wygląd Rzymu, ma na Bazylice św. Piotra tytulaturę "Pater et Fundator Ecclesiae". Dlatego pragnę oddalić wszelkie spekulacje co do tytułów, że to świętokradztwo. To katolicka tradycja, której warto się trzymać.

No cóż, w naszej propozycji Patron jak i Ojciec Kościoła są niemalże tytułami równorzędnymi. Jedynie Ojciec Kościoła może wydać się tytułem bardziej prestiżowym, z uwagi na mniejszy udział w życiu Kościoła osób świeckich. Co nie znaczy, że ich w naszej historii nie było. Były, i to wybitne jednostki, które będziemy chcieli uhonorować tym tytułem.

Natomiast, nie widzimy problemu aby tytuł Patrona lub Ojca Kościoła był w jakiś sposób świętokradzki lub miał charakter profanacyjny. Tak, jak Kościół Rotryjski nie prowadzi ewangelizacji, tak nie prowadzi procesów kanonizacyjnych i tak Patron Kościoła nie będzie świętym czy błogosławionym, nie będzie orędownikiem spraw szczególnych, etc. etc. Patron Kościoła będzie duchownym Kościoła Rotryjskiego, który są działalność zakończył z jakiegoś określonego powodu - nieważne jakiego - a jego dokonania są na tyle wybitne, że należy mu się prestiżowy, pośmiertny tytuł, którego do tej pory nie było. A cała otoczka związana z nadaniem przez Biskupa Powszechnego tytułu Patrona/Ojca Kościoła ma na celu zbudować prestiż tego tytułu i wykluczyć jego nadużywanie.

RE: Dysputa III - Patron i Ojciec Kościoła - Aurelio de Medici y Zep - 13.03.2019

(13.03.2019, 19:10:25)Marcin Zagłoba napisał(a): Moje propozycje: 

Osoba świecka: Wierny Syn/Córka Kościoła
Osoba Duchowna: Obrońca wiary

To dobre propozycje dla osób żyjących. Dla zmarłych obstawałbym jednak przy propozycjach Jego Świątobliwości.

RE: Dysputa III - Patron i Ojciec Kościoła - Mikołaj Dreder - 13.03.2019

(13.03.2019, 21:39:56)Aurelio de Medici y Zep napisał(a):

To dobre propozycje dla osób żyjących. Dla zmarłych obstawałbym jednak przy propozycjach Jego Świątobliwości.

Obrońca wiary (łac. Fidei defensor) był bodajże tytułem honorowym nadawanym przy okazji odznaczenia jednym z orderów. Zdaje się, że były to jednak czasy II PKR.

RE: Dysputa III - Patron i Ojciec Kościoła - Aurelio de Medici y Zep - 13.03.2019

(13.03.2019, 21:45:46)Pius Leon I napisał(a):
(13.03.2019, 21:39:56)Aurelio de Medici y Zep napisał(a):

Obrońca wiary (łac. Fidei defensor) był bodajże tytułem honorowym nadawanym przy okazji odznaczenia jednym z orderów. Zdaje się, że były to jednak czasy II PKR.

Może warto do tego wrócić?

RE: Dysputa III - Patron i Ojciec Kościoła - Mikołaj Dreder - 14.03.2019

Póki co rozważmy kwestię wiodącą w tej dyspucie. 

Czy Ojcowie Soborowi mają coś do dodania? Zapraszamy do zabrania głosu.

RE: Dysputa III - Patron i Ojciec Kościoła - Andream.von.Salza - 14.03.2019

Jestem za pomysłem Eminencji Zagłoby

RE: Dysputa III - Patron i Ojciec Kościoła - Albert Orański - 14.03.2019

Wśród propozycji, które zgłosiłem do tego pomysłu na konsystorzu była również taka, żeby przed ostateczną decyzją patriarchy aprobatę dla nadania tytułu wyrażała jednogłośnie komisja, składająca się z co najmniej 3 biskupów. Ma to na celu ograniczenie możliwości nadużywania tego tytułu w wyniku nieprzemyślanej lub celowo upolitycznionej decyzji patriarchy. Nie chciałbym bowiem, żeby tak ważny tytuł stał się instrumentem kreowania polityki czy to krajowej, czy międzynarodowej. Po namyśle, uważam, że nadanie takiego tytułu powinno być zatwierdzane przez Synod Biskupi, w którym udział wziąć może każdy biskup Kościoła Rotryjskiego. Stworzy to potrzebę, by biskupi co jakiś czas spotykali się, a jednocześnie okazję, by takie spotkania zacieśniły współpracę między nimi i stworzyły pole do dyskusji o innych problemach Kościoła.

RE: Dysputa III - Patron i Ojciec Kościoła - Mikołaj Dreder - 14.03.2019

Propozycja Waszej Eminencji wydaje się być ciekawa. Zatwierdzenie decyzji przez Synod Biskupi jest znacznie praktyczniejszą opcją, niż powoływanie specjalnej komisji.

RE: Dysputa III - Patron i Ojciec Kościoła - Giovanni I - 14.03.2019

Ja jednak będę stał w obronie tytulatury Ojca Świętego. Ma ona zastosowani czysto "ziemskie", więc nie naruszamy godności Ojców Kościoła, ani Patronów, jak św. Józefa. Wink