Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Msza Święta w intencji nowego Patriarchy
#1
Transfiguratione Domini Nostri Jesu Christi 
VI VIII MMXVIII A. D. 
Msza Święta w intencji nowego Ojca Świętego

[Obrazek: jezus-piotr2.jpg]

Na jeden dzień po wyborze Jego Eminencji Ksawerego van Berdena na Złoty Tron, który przybrał imię Sylwestra I, w dniu Przemienienia Pańskiego, Generał Towarzystwa Jezusowego Aurelio Lorenzo Carlo biskup de Medici y Zep przybywa do Klasztoru pw. św. Ignacego Loyoli, by wraz ze swymi braćmi modlić się w intencji nowego Ojca Świętego. Posłuszeństwo i wierność Patriarsze są jednym z podstawowych charyzmatów jezuickich, toteż prosić będzie też Boga o to, aby wszyscy Ojcowie wiernie i sumiennie służyli swemu najwyższemu ziemskiemu przełożonemu. Główną zaś intencją będzie błaganie Boga o dar błogosławieństwa dla Najwyższego Kapłana, na czas całego pontyfikatu, aby zdołał w zdrowiu i dobrobycie wypełnić cele, które sobie w swej mądrości postawił.

Liturgia rozpoczyna się donośnym dźwiękiem sygnatury, wtedy zaś z zakrystii wychodzi procesja prowadzona przez tyryfera i krucyferariusza. Podążający dalej akolici niosący płonące świece prowadzą za sobą resztę asysty liturgicznej, subdiakonów, diakonów i prezbiterów asystujących: księży Michelangelo Piccolomini oraz Silvestro Silwanelli. Na końcu zaś idzie przyodziany w szaty pontyfikalne celebrans, ks. bp Aureliusz Wawrzyniec Karol de Medici y Zep, Generał Towarzystwa Jezusowego. 

[Obrazek: DSC_6022.jpg]

Msza Święta rozpoczyna się, zgodnie z rubrykami Mszału, modlitwami u stopni ołtarza. W tym czasie chór śpiewa introit, a wierni świeccy modlą się w intencji Ojca Świętego na różańcu. 


Następnie, kiedy celebrans wykonywał czynności otwierające liturgię słowa i okadzał Stół Ofiarny, wierni wraz z chórem błagali Pana o miłosierdzie śpiewem Kyrie eleison. 


[Obrazek: K9_00088.jpg]

Po odśpiewaniu Kyrie z Mszy Orbis Factor, celebrans zaintonował Glorię i w murach świątyni rozniósł się śpiew hymnu anielskiego.


Następnie kontynuowano Liturgię Słowa. Po odśpiewaniu przez diakona sekwencji Świętej Ewangelii wg św. Mateusza, w której Chrystus przemienia się przed swymi apostołami, Jego Ekscelencja wygłosił do zebranych w świątyni swe słowa.

[Obrazek: image?view=image&format=raw&type=orig&id=787]


Cytat:

[Obrazek: 2G6VQ.png]

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Wczoraj Pan dał nam nowego Pasterza, Jego Świątobliwość Sylwestra I. Jako lud wdzięczny Bogu, że nie pozostawia nas osieroconymi, winniśmy przede wszystkim modlić się za Tego, którego Pan uczynił swym Wikariuszem. Pamiętajmy jednak stale, że Ojciec Święty, jak każdy inny zesłany przez Niebiosa władca, potrzebuje posłuszeństwa i pracowitości swych podwładnych, którzy ochoczo i wiernie wykonują Jego polecenia, mając na uwadze niepodważalny porządek Kościoła, a przede wszystkim jego pożytek i Bożą chwałę. Po to właśnie jesteśmy Jezuitami, abyśmy byli sługami Tego, którego sam Bóg wybrał na Sługę Sług Bożych. 
Wiedzcie, drodzy Bracia, że Ojciec Święty, który dziś odebrał list gratulacyjny przesłany przeze mnie w imieniu całego Towarzystwa Jezusowego, raczył odpowiedzieć, kierując ku nam serdeczne słowa, a co dla nas najważniejsze, swe apostolskie błogosławieństwo.
Słuchajcie zatem uważnie, bowiem ów list właśnie teraz z zaszczytem odczytam. 

Cytat:[Obrazek: 2KbyE.png]

SILVESTRUS·PP·I


Wasza Ekscelencjo Księże Generalne,
Umiłowani Bracia i Siostry w służbie zakonnej,

cieszy nas niezmiernie Wasza troska i skierowane do Pałacu Apostolskiego słowa wsparcia i oddania. Dziękujemy za złożone przez Księdza Generała gratulacje i wszelkie z serca płynące życzenia. W dzisiejszych czasach ciężko jest o to, by okazywać wsparcie i troskę bez patrzenia na pryncypialne sprawy, które często zakłócają nam warunkowane przyjętymi przykazaniami chrześcijańskie usposobienie wobec drugiego człowieka. Tym bardziej doceniamy Waszą serdeczność, troskę i posłuszeństwo, któreście jako jeden mąż zadeklarowali. Mamy nadzieję, że wszyscy razem jako Towarzystwo Jezusowe, ale i każdy z Was z osobna będzie czynnym architektem w dziele restauracji naszej Ojczyzny, jako perełki mikroświata, ale także i przede wszystkim Kościoła, Matki Naszej.
Na ręce Ekscelencji Generała, do każdego z uczestników Towarzystwa zarówno w Stolicy Apostolskiej, jak i na świecie, apostolskie pozdrowienie i błogosławieństwo, in nomine Patris † et Filii † et Spiritus Sancti †.


Datum Rotriae, apud S. Paulum, die VI, mensis Augusti, anno Domini MMXVII, Pontificatus Nostri primo.

/-/ Silvester PP. I
Summus Pontifex

[Obrazek: 2KbAY.png]

Przyjmijmy zatem z pokorą i wdzięcznością niezmierzony dar błogosławieństwa samego Biskupa Powszechnego. 

Amen. 

Po homilii kontynuowano Mszę Świętą, a wonny dym kadzidła wypełniał prezbiterium i nawy Kościoła Klasztornego. 

[Obrazek: utrecht6.jpg]

Ite, Missa est!

Po Mszy Świętej w zakrystii zawieszono duży portret Jego Świątobliwości.

[Obrazek: 1200px-leo_xiii.jpg?w=348]
Jego Eminencja
Najprzewielebniejszy
x. Aureliusz Wawrzyniec Karol kardynał de Medici y Zep SJ
[Obrazek: 2QgFb.png]
Odpowiedz

#2
Wspaniała uroczystość, Bogu dzięki, że mogłem w niej służyć. Wszyscy módlmy się za nowego Ojca Świętego i prośmy o dary Ducha Świętego dla niego, aby pontyfikat Sylwestra I był bardzo owocny i stanowił prawdziwe odrodzenie Państwa Kościelnego i Kościoła - Matki Naszej.
[-] 2 użytkowników lubi ten post.
  • Aurelio de Medici y Zep, Silvestro Silwanelli
Odpowiedz

#3
Jak wspomnieliśmy na prywatnej audiencji - wspaniała uroczystość. Serdeczne za nią Bóg zapłać Smile
Dziękujemy również wszystkim za modlitwę i nabożne życzenia!
(-) Ksawery kardynał van Berden †

kardynał biskup Ostii
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

[Obrazek: 2JDwt.png]
Odpowiedz

#4
Była to pięknie sprawowana pamiątka najświętszej ofiary! #amen
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020