Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thread Contributor: Piotr PawłowiczKościół Grekorotryjski
Bug 
Bracia!
Od dłuższego czasu chcę przyjąć święcenia kapłańskie w obrządku wschodnim, lecz sam patriarcha Rotrii powiedział, że jeszcze takowych nie ma. Może to pora, aby otwarcie porozmawiać na temat utworzenia takiego obrządku podległego Patriarsze rotryjskiemu. Co sądzicie wypowiedzcie się. Smile
Tytularny Król Rzeczypospolitej Rusi i Uhrainy
Odpowiedz

Obrządek został kiedyś formalnie utworzony, ale jedyny kapłan logował się ostatnio w maju tamtego roku więc nic de facto nie powstało. Jeśli ma Brat wiedzę na temat prawosławia/grekokatolicyzmu to można by czegoś popróbować.
[Obrazek: 2usMx.png]
Jego Książęca Wysokość
Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
Książę Niderlandów, Oranii i Nassau
Wielki Marszałek Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
Odpowiedz

W realnym świecie jestem prawosławnym z wyboru, więc jeśli będę miał święcenia to chętnie rozpocznę opisywać całą liturgię jak i święta.
Odpowiedz

Pytam z ciekawości: czy był Pan wcześniej ochrzczony Kościele katolickim i dokonał formalnej konwersji? To może być ciekawe zagadnienie ekumeniczne, ale również związane z prawem kanonicznym oraz teologią.
Odpowiedz

Z tego co mi mówiono to konwersja następuje poprzez przyjęcie komunii w Cerkwii. Tak z początku byłem katolikiem.
Odpowiedz

Z punktu widzenia prawosławnego jak najbardziej, jednak z katolickiego wygląda to zupełnie inaczej, gdyż łacinnicy przywiązują wagę do formalnego członkostwa. Kodeks Prawa Kanonicznego Jana Pawła II zezwala nawet na interkomunię, czyli przyjmowanie przez katolików Komunii w cerkwiach prawosławnych bez jedności z Rzymem (w określonych sytuacjach), z racji takiego samego pojmowania teologii sakramentów w Kościele rzymskim oraz greckim. Zatem dla Kościoła katolickiego nadal jest Pan jego członkiem - chociażby tylko formalnym.
Odpowiedz

Powiem panu tak szczerze, że o kościele katolickim za dużo nigdy nie wiedziałem. Poza tym Батька (baćka inne określenie na Popa), mówił mi coś na temat umowy między Kościołem, a Cerkwią. Na tej podstawie powiedział mi, że od momentu przyjęcia komunii staje się pełnoprawnym członkiem Cerkwi Prawosławnej. Co do formalności, nie mam zamiaru jechać na drugi koniec Polski po papiery. Smile
Odpowiedz

Obawiam się, że ta "umowa" to fikcja stworzona przez batiuszkę na potrzebę chwili, bo katolicy mogą przyjmować Komunię (pod pewnymi warunkami) u prawosławnych bez jedności z Rzymem, nie przechodząc do ichniej wspólnoty (o czym stanowi Kodeks JPII).

Mówię to po prostu, aby stało się za dość antycznej zasadzie audiatur et altera pars (należy wysłuchać i drugiej strony) ku dopełnieniu obrazu tej jakże istotnej sprawy również od strony katolickiej Smile
Odpowiedz

Wracając do Brata pytania, o. Tommaso Mancini SJ pracuje nad "kwestią wschodnią", dlatego sugeruje się z nim skontaktować.
Odpowiedz

Brat Mancini poprosił mnie, abym to ja zapiczątkował ten temat.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2018 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2018 Styl © iAndrew 2016-2018 Edit © Axwell 2017-2018