Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pogrzeb x. Giuseppe von Ausfahrt
Missa pro defunctis
Funus Domini Iosephi von Ausfahrt 
XXV VIII MMXVIII A. D.

[Obrazek: Holy_Souls_Pic.jpg]

Smutek ogarnął dziś wszystkich braci zamieszkujących Klasztor pw. św. Ignacego Loyoli i rozsianych po całym świecie. Oto Brat nasz, Giuseppe von Ausfahrt odszedł do Ojca i złączył się ze swymi przodkami. Od rana trwają modlitwy przy trumnie z ciałem naszego umiłowanego zmarłego. W kaplicy odmówiono różaniec, nonę, odśpiewano liczne pieśni. 
Po rozpoczęciu obrzędów pogrzebowych, celebrans, tj. bp Aurelio de Medici y Zep SJ wraz z asystą podąża do nawy głównej Kościoła, aby odprawić uroczystą Mszę Świętą pogrzebową. W procesji również wnoszona jest do Kościoła trumna z ciałem księdza Józefa. 
Wtenczas chór śpiewa Requeim, introit tej Mszy Świętej. 

[Obrazek: requiem-mass.jpg]

Po dojściu do Ołtarza Bożego celebrans wraz z asystą odmawia modlitwy u stóp ołtarza. Zgodnie z uświęconą tradycją pomija jednak Psalm Iudica me Deus, mający charakter radosny. 

[Obrazek: wp-1454285511098.jpeg]

Chór rozpoczyna również śpiew Kyrie przeznaczonego na Mszę Requiem. 

Po odśpiewaniu przez subdiakona lekcji, chór odśpiewał sekwencję pogrzebową Dies irae, przypominającą nam o czekającym nas surowym Bożym osądzie. Sekwencja jednak przypomina nam o radosnym fakcie powstania umarłych z ciemności grobów: "Trąba groźnym zabrzmi tonem, nad grobami śpiących zgonem, wszystkich stawi nas przed tronem."

Po odśpiewaniu przez diakona lekcji, w której Jezus określa się zmartwychwstaniem i życiem, Jego Ekscelencja wygłosił krótkie kazanie.

[Obrazek: 2KGxg.jpg]

[Obrazek: 2G6VQ.png]

Siostry i Bracia!

Żegnamy dziś księdza Giuseppe von Ausfahrta, naszego przyjaciela, który choć mikronautą został na krótko, wiele wniósł do naszego małego świata. Z wielkim zapałem uczestniczył w Kongregacji Generalnej, z ogromną radością i chęcią pomagał swemu proboszczowi, ks. Michelangelo Piccolomini SJ w tworzeniu parafii w Wawelskiej Katedrze. Tragiczna śmierć przeszkodziła mu jednak w kontynuowaniu tego wielkiego dzieła, do którego został przez Pana wezwany. Dziś żegnamy go, składając jego ciało w podziemiach naszego klasztoru. Niech dobry Bóg raczy dać mu spoczynek w wiecznej ojczyźnie. Mu zaś pielęgnujmy pamięć o nim i jego dokonaniach.
Szczególne kondolencje składam na ręce Proboszcza Katedry Wawelskiej, ks. Michelangela Piccolomini SJ, który był najbliższym współpracownikiem zmarłego Brata. Wiedz drogi Księże, że nie pozostaniesz bez naszego wsparcia!
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie.

Amen. 

Następnie w skupieniu kontynuowano Liturgię Eucharystyczną.

[Obrazek: requiem.jpg]

Po zakończeniu Mszy Świętej trumnę z ciałem księdza Józefa zniesiono do klasztornych katakumb i złożoną ją obok ciał innych zmarłych Jezuitów. 
Zgodnie z tradycją, zaśpiewano wtedy Salve Regina.

Ite, Missa est!
Jego Wielkoksiążęca i Arcykatolicka Mość oraz Eminencja
x. mgr. net. Aurelio Lorenzo Carlo wielki książę kardynał de Medici y Zep SJ
Kamerling Stolicy Apostolskiej, Prymas Brodrii, Rzeczypospolitej Obojga Narodów, etc. etc

[Obrazek: 2Qq1y.png]

GG: 63405247
[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Marcin Zagłoba
Odpowiedz

Niech odpoczywa w pokoju wiecznym...
(-)  Marcin Zagłoba

Odpowiedz

Nad grobem zmarłego prezbitera Giuseppe pojawił się również ks. Michelangelo Piccolomini SJ - jego proboszcz, który wypowiedział po cichu przewidziane Ceremoniałem Kwirynalskim słowa.
Śmierć w warunkach świata wirtualnego jest ostatecznym i nieodwracalnym opuszczeniem kreowanej postaci i przeniesienie się z powrotem w świat realny. Dzień śmierci jest dopełnieniem dnia narodzin. Oddajmy więc hołd naszemu zmarłemu Bratu.

Żegnaj Giuseppe, szkoda, że tak krótko z nami byłeś. Dałeś się poznać jako gorliwy kapłan, zatroskany o dobro nie tylko swojej parafii czy Towarzystwa Jezusowego, ale i całego Kościoła. Mam nadzieję, że kiedyś do nas powrócisz.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019