Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thread Contributor: Nicolò DrederSeminarium naukowe - następstwa wydarzeń z października 2014
Wasza Magnificencjo,
Czcigodni Dziekani,
Dostojni pracownicy naukowi,

Jako Dziekan Wydziału Historii na naszym prześwietnym Uniwersytecie Rotryjskim postanawiam, o czym wielokrotnie informowałem wybrane osoby w prywatnych rozmowach, o zwołaniu Seminarium Naukowego, którego nazwa będzie brzmieć Następstwa wydarzeń z października 2014 roku.

Chciałbym, aby w seminarium uczestniczyły osoby żyjące, które pamiętają tamte czasy i będą mogły przedstawić tutaj swoje wspomnienia oraz swoją wersję wydarzeń. Zebrane informacje posłużą mi do spisania szeregu publikacji naukowych, traktujących o tamtych czasach. Chcę, aby docelowo, były one skarbnicą wiedzy o historii Państwa Kościelnego Rotria i stanowiły pewnego rodzaju przestrogę dla młodszych mieszkańców Rotrii. Rozmawiałem wstępnie z osobami, które żyły w okresie przewrotu październikowego i otrzymały one prywatne zaproszenie. Tak więc oficjalnie chciałbym zaprosić do udziału w seminarium:

1. Jego Świątobliwość Sylwestra I (Ksawerego van Berden)
2. Jego Eminencję Alberta Orańskiego
3. Wielebnego Brata Tomasza Mancini'ego

W najbliższych dniach opracuję listę tematów, o których będziemy rozmawiać, jednak chciałbym utrzymać seminarium w luźnej konwencji - przed oficjalnym jego startem - zachęcam wszystkich zainteresowanych do przedstawienia kwestii, które są interesujące i warto je poruszyć. Ze swojej strony pragnę zapewnić, że zależy mi na wiarygodności seminarium i na jego wysokim poziomie, jednocześnie zapewniam, że wszystkie niejasne kwestie będą poruszone.

Dodatkowo zapewniam, że zwołane przeze mnie seminarium nie będzie żadnym sądem nad uczestnikami tamtych wydarzeń i nie będzie miało wpływu na obecną sytuację Rotrii. Ma ono na celu tylko i wyłącznie zebranie świadectw żyjących uczestników tamtych wydarzeń, które posłużą jako materiały źródłowe do prac naukowych, które będę publikował na Wydziale Historii. Poruszona zostanie również kwestia, która rozważy jak wydarzenia z 2014 roku wpłynęły na Państwo Kościelne Rotria, które znamy obecnie.

(-) prof. dr net. Nicolo Dreder
Dziekan Wydziału Historii
(-) Nicolò Stefano Dreder SJ

[Obrazek: 2KfNg.png]
[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Aurelio de Medici y Zep
Odpowiedz

Wasza Magnificencjo,
Czcigodni zgromadzeni,

Pragnę przede wszystkim pogratulować inicjatywy mającej na celu dogłębne opisanie przeszłych wydarzeń. Ilekroć bowiem w ubiegłych latach próbowaliśmy rozliczyć się z przeszłością i wydarzeniami "Wielkiej Schizmy" obracało się to mniej lub bardziej w polityczną przepychankę i kłótnię, na której nikt nie korzystał, a wszyscy tracili. Myślę jednak, że po tak długim od tamtych chwil czasie, możemy spokojnie i rzeczowo usiąść do stołu i przedstawić naszą perspektywę, tak by przyszłe pokolenia mogły zrozumieć co się wtedy stało i dlaczego oraz by na tej podstawie mogły wyciągnąć wnioski, mogące uchronić Rotrię przed takimi zajściami w przyszłości.

Jednocześnie dziękuję za zaproszenie do udziału w dyskusji i możliwość wyrażenia własnego stanowiska w sprawach tak istotnych z punktu widzenia naszej historii i tożsamości. Przeszłości zmienić się nie da, lecz można z niej wyciągnąć naukę. Bez wątpienia popełniono w onych dniach wiele błędów i przewinień, które jednak nie były aktami szalonego głupca, który miotając się w amoku popełniał niedorzeczne czyny, lecz świadomymi decyzjami, za którymi stały cele, dążenia i motywy. Je właśnie będę starał się przedstawić i wytłumaczyć. Wszyscy bowiem widzą podejmowane decyzje i ich skutki, lecz nie każdy wie dlaczego zostały podjęte w ten sposób w danym czasie. Na te i inne kwestie z chęcią odpowiem.

Jestem głęboko przekonany, że ta dyskusja wiele wniesie do życia Rotrii i pozwoli raz na zawsze zamknąć wiele nurtujących dla wielu kwestii. Liczę, że wspólnie uda się nam w sposób pełny, wyczerpujący i obiektywny przedstawić to, co faktycznie się stało w październiku 2014 i jakie były tego późniejsze konsekwencje.

Z rewerencją,

dr net. A. Orański
[Obrazek: 2JWBC.png]
[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Aurelio de Medici y Zep
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2018 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2018 Styl © iAndrew 2016-2018 Edit © Axwell 2017-2018