Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bulla Effatha
#1
Cytat:
[Obrazek: 2KbyE.png]

S I L V E S T R U S·PP·I

PATRIARCHA ET EPISCOPUS ROTRIAE, SUCCESSOR PRINCIPIS APOSTOLORUM, 
SUMMUS PONTIFEX ECCLESIAE UNIVERSALIS, PRINCEPS SUI IURIS CIVITATIS ROTRIAE, SERVUS SERVORUM DEI etc.

BULLA 

Effatha


Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka, a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: „Effatha”, to znaczy: „Otwórz się” (Mk 7,31-37).


Słowa dzisiejszej Ewangelii szczególnie wybrzmiewają, gdy uznawszy konieczność podsumowania pierwszego miesiąca, odkąd czcigodne Kolegium Kardynałów wyniosło nas na tron Pawłowy, postanowiliśmy podziękować tym, którzy otwarli się w szczególny sposób na wyzwania, które niesie za sobą nasz pontyfikat. Jakośmy przyobiecali, takoż nie możemy pozostawać obojętni na działania tych, którzy w imię wspólnego dobra nie ulegają presji codzienności i angażują się w sprawy Patrymonium zarówno ku powszechnemu widzeniu, jak i działając wszędzie tam, gdzie wzrok postronnych nie zawsze sięga.

Takoż i w pierwszej kolejności, pomni na oddanie posłudze w swej ojczyźnie, składamy z godności kardynała honorowego Orjona von Thorn-Surmę, zwalniając go z więzów poddaństwa i posłuszeństwa tak, by działając bez poczucia rozdwojenia w miłości patriotycznej mógł służyć ponownie swej ojczyźnie, a Stolicy Apostolskiej pozostawszy po wieki wieków oddanym przyjacielem. Tym samym więc, uwzględniając szereg jego dokonań na przestrzeni czasów oraz oddania sprawom Patrymonium, aby nie wywoływać skonfundowania wobec jednej tylko sprawy, pragniemy włożyć na skroń jego diadem markizowski, tytułując markizem Marche, hrabią Ancony i baronem Maceraty. Ku wiecznej jego chwale, pragniemy przyozdobić pierś jego oplecionym purpurową wstęgą krwi i oddania Arcychrześcijańskim Orderem Sykstusa III, czyniąc go komandorem tegoż odznaczenia i przyznając dozgonny tytuł "Fidei Defensor". Wiedz, żeś był, jest i będziesz szczególnie nam bliskim przyjacielem, więc dopóki tiregnum na skroni naszej, dopóty orędować u Pana w intencji Twojej i ludu Twojego będziemy .

Doceniamy także wkład i zaangażowanie tych mniejszych, najmłodszych spośród naszych Synów.
Dlatego też w pierwszej kolejności zwracamy się ku temu, który swe kroki w kapłaństwie czynił w okresie naszej archiepiskopalnej posługi prymasowskiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Następnie zaś, inkardynowany do Bazylik
i św. Pawła na wzgórzu Welia służył nam w codziennych sprawunkach i przygotowywaniu dokumentów, głosząc przy tym nieustannie słowa Ewangelii. Wolą więc naszą wynosimy księdza Marcina Zagłobę do godności protonotariusza apostolskiego de fiochetto, wzywając, by przyobleczon w nowy strój chórowy pamiętał, że godność ta jest nie tylko przywilejem, ale przede wszystkim jeszcze większym zobowiązaniem wobec Kościoła, nas samych i naszych następców. Wymagać będziem więc szczególnej wierności, gotowości w służbie i poświęcenia.

Nie zapominamy także o tym, którego wkład i zaangażowanie w rozwój kultury nie budzą wątpliwości. Wielość przygotowanych ceremonii i wydarzeń, radość z ich przeprowadzania, a także wierność i stała gotowość służby Złotemu Tronowi sprawiają, że Michaelangelo Piccolomini winien ku chwale Bożej dzieło swe kontynuować, pełniąc zarazem posługę jako kapelan honorowy Jego Świątobliwości, dziekan Bazyliki Laterańskiej. Niechaj jednak będzie mu wiadomym, że nowe przez nas powołanie nakazuje nie powstrzymywać się od dalszego działania i pokornej posługi, lecz jeszcze aktywniej muzyką i śpiewem oprawiać to, co w świętych murach dzieje się na chwałę Bożą.

"Effatha" - tymi słowy Pan nasz i Bóg przemawia w dzisiejszej Ewangelii. Otwierajmy serca i umysły nasze nie tylko na to, co nowe i nieznane, ale także i przede wszystkim na to, co święte i objawione. Otwierajmy się wzajemnie na naszych przyjaciół i bliskich, ale też na nieprzyjaciół i tych, którzy są nam obcy. Otwierajmy się na pokładaną w nas nadzieję, unośmy powierzone w nas zaufanie, otwierajmy się na wszystko to, co sprawi, że nagroda naszej posługi i oddania doprowadzi nas do jeszcze większej bliskości z Bogiem. Bierzcie przykład z tych, których miłość do Wspólnoty dostrzegliśmy tak szybko. Nie bójcie się poświęcić w imię celu, do którego wszyscy zmierzamy. Pamiętajcie bowiem, że w imię Kościoła działacie, którego Chrystus jest głową. W Jego też imię czyńcie to, co sprawia, że świątynia Jego staje się potężniejsza, a zastępy tronów rozśpiewywać będą należną Mu chwałę, in nomine Patris † et Filii † et Spiritus Sancti †††
Datum Rotria, apud S. Paulum, die IX, mensis Septembri, anno Domini MMXVIII./-/ Sanctitas Vestra Silvester I
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae etc. etc. etc.

[Obrazek: 2KbAY.png]
(-) Ksawery kardynał van Berden †

kardynał biskup Ostii
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

[Obrazek: 2JDwt.png]Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019