Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dysputa II - Długość pontyfikatu Patriarchy Rotrii
#41
Dostojni Ojcowie Soborowi,

Osobiście jestem przeciwny, aby ów regent miał możliwość zwołania soboru. Bo po co? Pamiętajmy, że Święty Sobór to najważniejsza instytucja kościelna, która powinna być zwoływana w sytuacjach szczególnych - tj. omówienia spraw rytuału, omówienia działalności Kościoła czy też innych problemów związanych z Kościołem. Obecnie sobory otrzymały łatkę "ratowniczą", większość z nich była zwoływana w sytuacjach krytycznych (jak obecny Laterański VII), gdzie byt Rotrii zawisł na włosku. Tak nie powinno być i daj Boże, żeby sobory były zwoływane w momencie, gdy Stolica Apostolska rozkwita, aby przypieczętować jej wzrost i podkreślić jej blask. Jednak jeśli już regent ma mieć prawo zwołania zgromadzenia duchownych, niech to będzie synod - instytucja niższej kategorii, której obrady powinny być poświęcenie konkretnemu problemowi - wówczas kryzysowi aktywności. 

W kwestii nominacji duchownych - niech regent ma możliwość wyświęcania kapłanów, jednak bez ingerencji w godności honorowe innych duchownych. Z kolei nie powinien mieć prawa do kreowania nowych purpuratów i w stosownym dokumencie powinien znaleźć się następujący zapis: "przez okres regencji, która nastała w skutek nieobecności Ojca Świętego, skład Kolegium Kardynalskiego ma pozostać w niezmienionym gronie, z uwagi na to, że przywilej nadawania i odbierania kapeluszy kardynalskich posiada tylko Biskup Rotrii". Myślę, że regent nie powinien mieć prawa do nominowania biskupów, lecz może nastąpić sytuacja, gdzie jedna z diecezji pozostaja wakująca. Wówczas należałoby oddelegować tam jednego z biskupów, lecz kogo, gdy są braki kadrowe? Może wówczas nominacja biskupia mogłaby być ważna, gdyby poparł ją synod?
(-) Sanctitas Vestra Pius Leo,

Patriarcha et Episcopus Rotriae, Servus Servorum Dei etc. etc.
Odpowiedz

#42
Ja proponowałbym w wypadku wakującej stolicy biskupiej wysyłać administratora apostolskiego, który zarządzałby aż do ustania wakatu
(-) Jego Eminencja Marcin kardynał Zagłoba

Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego

[Obrazek: kardzagloba.png?i_dim=1366x768&app_id=we..._version=6]
Odpowiedz

#43
(08.12.2018, 00:03:02)Marcin Zagłoba napisał(a): Ja proponowałbym w wypadku wakującej stolicy biskupiej wysyłać administratora apostolskiego, który zarządzałby aż do ustania wakatu

Rzeczywiście, zapomniałem o tym stanowisku. No, więc wychodzi na to, że regent będzie miał prawo nominacji tylko i wyłącznie prezbiterów. Hmm... I słusznie! 

A jeśli chodzi o stanowiska? Jakie stanowiska będzie mógł zdaniem Ojców Soborowych powoływać i odwoływać regent?
(-) Sanctitas Vestra Pius Leo,

Patriarcha et Episcopus Rotriae, Servus Servorum Dei etc. etc.
Odpowiedz

#44
Cytat:Ojcowie Świętego Soboru zwołanego na Lateranie po raz siódmy, na wezwanie Ojca Świętego Sylwestra, w swej mądrości podjęli decyzję, aby w sytuacji nieobecności Patriarchy i Biskupa Rotrii przez minimum 14 dni, została samoczynnie ogłoszona regencja, a władza w Państwie Kościelnym Rotria spoczęłaby w rękach Kardynała Kamerlinga. Gdyby jednak Jego Świątobliwość nie dał znaku życia przez kolejne 14 dni, wówczas Kardynał Kamerling, Regent Stolicy Apostolskiej, ma prawo wprowadzić Sede Vacante i zwołać obrady Konklawe, w celu elekcji kolejnego Patriarchy Rotrii.

Jednakże w stosunku do Patriarchy Rotrii, uprawnienia Regenta-Kamerlinga będą znacznie ograniczone, coby swej władzy nie nadużywał i nie działał z niekorzyścią dla Stolicy Apostolskiej. W kwestii nominacji duchownych, będzie mu tylko dany przywilej wyświęcania prezbiterów, bez możliwości nadawania i odbierania godności honorowych niższego duchowieństwa, jak i możliwości nominowania biskupów oraz arcybiskupów. Również Regent-Kamerling nie będzie mógł nadawać ani odbierać kapeluszy kardynalskich. Także nie będzie mógł zwołać obrad Soboru Świętego, lecz w sytuacji kryzysowej dopuszczalne jest zwołanie obrad Synodu Biskupiego lub Konsystorza Kardynalskiego, gdyby Regent potrzebował wsparcia lub rady. Nie będzie mógł także zmieniać wydanych dotychczas aktów prawnych, oraz wydawać bulli. Jedynymi dokumentami, które wydawał będzie Regent będą dekrety motu proprio oraz brewe, aby ułatwić mu sprawne zarządzanie Stolicą Apostolską.

Regencja powinna zostać zainaugurowana uroczystą Mszą Świętą, aby wyprosić łaskę Ducha Świętego na okres regencji Stolicy Apostolskiej. Regencja może zostać zakończona tylko w dwóch przypadkach: powrotu Ojca Świętego przed upływem 14. dni od inauguracji regencji lub wprowadzeniem okresu Sede Vacante po upływie 14. dni od wprowadzenia regencji, przy czym regencja rozpocznie się samoczynnie na 14. dzień nieobecności Patriarchy, o której Jego Świątobliwość nie poinformował Kolegium Kardynalskiego oraz mieszkańców Stolicy Apostolskiej.Czcigodni Ojcowie Soborowi,

Proszę o uwagi odnośnie powyższego tekstu, który stanie się częścią konstytucji soborowej, mówiącej o zmianach w Państwie Kościelnym Rotria. Zwłaszcza liczę na uwagi tych Ojców Soborowych, którzy są biegli w konstruowaniu aktów prawnych.

Z wyrazami szacunku,
(-) Sanctitas Vestra Pius Leo,

Patriarcha et Episcopus Rotriae, Servus Servorum Dei etc. etc.
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019