Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dyskusja ogólnonarodowa
#1
Najdrożsi Bracia i Siostry,
Obywatele Stolicy Apostolskiej!


Odrodzenie się Państwa Kościelnego Rotria nie było zadaniem prostym, lecz nie było także zadaniem niemożliwym. Stolicę Apostolską w mikroświecie od dawien dawna specyfikował jej nadzwyczajny charakter, kultura i tradycje. Jednym z najważniejszych elementów naszej tradycji jest kolegialne gremium, uprawnione do dokonywania elekcji Biskupa Powszechnego. To właśnie jego obrady zwołane zostaną na dniach, aby przerwać okres stagnacji i zapaści Państwa Kościelnego, a także by ruszyć pełną parą z odbudową Wiecznego Miasta pod rządami nowego, XXI Biskupa Rotrii.

Zgodnie z zapowiedzią, elekcji dokona Rada Regencyjna, której skład ogłoszony zostanie na dniach, a do której wejdą wszyscy obywatele mikroświata, poczuwający się do członkostwa w naszej rotryjskiej wspólnocie. Kres władztwa regencyjnego nastąpi w momencie, gdy znad Bazyliki Laterańskiej unosić się zacznie biały dym. Do tego czasu jednakże, aby wskazać nowemu Patriarsze zgodne z wolą Narodu wskazówki postępowania, rozpoczynam dyskusję ogólnonarodową, celem której jest kreowanie niejako Stolicy Apostolskiej od samych podstaw. Ustalmy, Bracia, jak wyglądać mają kompetencje w zakresie władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej - które z organów zostaną, które należy znieść, a których właściwość należy zmienić. Jest to moment odpowiedni również do tego, aby podejmować najbardziej ustrojowe tematy, jak np. wymiar długości pontyfikatu urzędujących Biskupów Rotryjskich.

Jednym z tematów zaproponowanych przeze mnie będzie kwestia związana ze Świętą Inkwizycją, a raczej z utworzeniem Kardynalskiej Kongregacji Świętej i Powszechnej Inkwizycji, która bazować miałaby zarówno na obowiązującym dotychczas Kodeksie Prawa Kanonicznego, lecz nie tylko Wink.

A jak Bracia widzą kwestię zmian ustrojowych w naszej Ojczyźnie?
Co warto zmienić, co dodać, a czego żywot zmodyfikować?

Cum debita reverentia,
Odpowiedz

#2
Czcigodny Kamerlingu Regencie,

moja wizja Państwa Kościelnego, nie odbiega od tej, która przez lata funkcjonowała w mikroświecie, a której czołowym przedstawicielem była Rotria. Proponuję by zachować włoski klimat i charakter Stolicy Apostolskiej w wiekach jej największej wspaniałości. W kwestii prawa mam jednak odmienne zdanie. Doświadczając bolesnych rozłamów winniśmy brać przykład z rozwiązań prawnych powstałych w czasach kryzysu. Dokładnie chodzi tu o Bullę Restitutione Rotriae oraz galicyjską Bullę Laetere Ierusalem, propozycje zawarte w tych bullach mogą pomóc w tworzeniu nowego prawa fundamentalnego. Następnie wymagana jest rewizja prawa i wyselekcjonowanie dokumentów, które wymagają uaktualnienia. Lecz najważniejszą kwestią jest reforma kościoła i jego działalności w mikroświecie.

[Obrazek: 65.gif]
Odpowiedz

#3
(13.12.2015, 23:43:21)Fernando de Córdoba link napisał(a):Czcigodny Kamerlingu Regencie,

Dokładnie chodzi tu o Bullę Restitutione Rotriae oraz galicyjską Bullę Laetere Ierusalem, propozycje zawarte w tych bullach mogą pomóc w tworzeniu nowego prawa fundamentalnego.


Które propozycje z ww. dokumentów uważa Brat za najbardziej kluczowe i warte rozpatrzenia? Bo to, że mamy dwa akty prawne nie umywa się do naszej sytuacji, w której należy wyselekcjonować najlepsze rozwiązania i spisać z nich możliwie jak najbardziej funkcjonalną ustawę zasadniczą. W szczególności moim zdaniem należałoby zastanowić się również nad urzędem Biskupa Rotrii i nad ewentualnymi zmianami, na przeprowadzenie których mamy najlepszą okazję.

(13.12.2015, 23:43:21)Fernando de Córdoba link napisał(a):Następnie wymagana jest rewizja prawa i wyselekcjonowanie dokumentów, które wymagają uaktualnienia. Lecz najważniejszą kwestią jest reforma kościoła i jego działalności w mikroświecie.

O których aktach Brat konkretnie myśli? Które bulle należałoby Brata zdaniem zachować, a które uaktualnić i w jakim zakresie?

No i oczywiście pytanie dotyczące "reformy Kościoła i jego działalności w mikroświecie" - jak Brat konkretnie to widzi? Co dokładnie ma Brat na myśli Smile?
Odpowiedz

#4
Podczas mojego pobytu w Skarlandzie również zapoznałem się z tamtejszym prawem kościelnym i uważam je za dobrą bazę wyjściową do tworzenia szkieletu jurystycznego nowej Rotrii. Warto przejrzeć tamtejszy akt konstytucyjny ze szczególnym uwzględnieniem struktury Kurii.

Moim zdaniem należy odejść również od dawnego systemu zmuszania duchownych do aktywności w diecezjach, którymi zarządzali. Ta praktyka nie sprawdzała się i tworzyła pewne patologie wśród kleru.

Co do klimatu... musi on być silnie akcentowany, ale nie może stać się istotą Rotrii, jak to miało miejsce w starym państwie, ponieważ te ogromne oraz przesadzone ceremonie po którymś radzie były nudne i niewarte uwagi.
Odpowiedz

#5
(14.12.2015, 14:57:06)Michelangelo Farnese link napisał(a):Co do klimatu... musi on być silnie akcentowany, ale nie może stać się istotą Rotrii, jak to miało miejsce w starym państwie,

Cóż masz Bracie na myśli?
Odpowiedz

#6
Czcigodny Regencie,

miałem na myśli to, byśmy nie opierali się jedynie na przesączonych ozdobnikami ceremoniach. Naturalnie rytuały muszą stanowić ważny element naszej rzeczywistości, ale nie powinny być naszym jedynym atutem za granicą i pryzmatem przez jaki jesteśmy postrzegani przez wiernych oraz partnerów międzynarodowych.
Odpowiedz

#7
A co Brat konkretnie rozumie przez to, że nie mogą być naszym jedynym atutem za granicą?
Odpowiedz

#8
Mam nadzieję, iż Rotria nie będzie kojarzona tylko z przesadzonymi ceremoniami i postrzegana przez ten pryzmat.
Odpowiedz

#9
Zgadzam się, ale część tych ceremoniałów powinniśmy zachować. Przemiana Kościoła winna ulec w sferach życia archidiecezji i diecezji. Osobiście uważam, że przedstawiciele Stolicy Apostolskiej w krajach konkordatowych powinni mieć większe przywileje, takie jak mianowanie prezbiterów.

Jeśli chodzi o prawo fundamentalne na chwilę obecną skupiłby się na prostej i sprawnej administracji. Mnogość urzędów i rozbudowany aparat administracyjny są zbędne. Oczywiście w miarę odbudowy Kościoła i Państwa Kościelnego powstaną nowe instytucje i urzędy, które usprawnią zarządzenie strukturami kościelnymi i państwowymi. Sądzę, że Galicyjska Bulla Laetere Ierusalem powinna posłużyć nam za przykład.
[Obrazek: 65.gif]
Odpowiedz

#10
Czy coś jeszcze widzi Brat jako obligatoryjne w związku z poszerzaniem przywilejów włodarzy diecezjalnych?
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020