Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dysputa I - Funkcjonowanie administracji i gospodarki Rotrii
#1
Sua Santità,
Carissimi Fratelli Sacerdotali;

z woli Jego Świątobliwości Piusa Leona I, a z małym spóźnieniem spowodowanym sprawą osobistą, pragnę otworzyć II Sesję Świętego Soboru Laterańskiego, który już VII raz spotyka się w tej wspaniałej Bazylice.

Jak wiadomo wszem i wobec, Ojciec Święty Sylwester I, czcigodny poprzednik obecnego Patriarchy, podpisał wszelkie dokumenta soborowe dotyczące III poprzednich dysput. Między innymi dzięki tej decyzji pontyfikat patriarchy trwa już nie sześć, a cztery miesiące. Nadto postanowiono o przesunięciu czasów rotryjskich na przełom XIX i XX wieku. Co powoli, jak to młyn kościelny pozwala, jest wprowadzane. Ostatnią dyskusją, której nie poświęcono zbyt wiele uwagi była sprawa funkcjonowania administracji patriarszej, dlatego też obecną sesję, która ma odmienić losy naszego kraju, rozpoczniemy od tejże kwestii. 

Wiadomym powszechnie jest również, że Ojciec Święty dokonał bardzo dobrej reformy Kurii Rotryjskiej. Na mocy bulli "Sanatio et Melorio" zredukowano liczbę stanowisk i "sprecyzowano" ich funkcjonowanie. Od tego dnia Kurią zarządza Sekretarz Stanu, który dopatruje państwa z zewnątrz i wewnątrz. Pomagają mu Prefekt ds. Kościołów i Duchowieństwa, który ma pieczę nad kapłanami posługującymi w Rotrii i zagranicą, decydując o rozwoju danych jednostek kościoła partykularnego, a nadto szuka różnych ścieżek rozwoju. Pomocą niewysłowioną jest również Prefekt ds. Dyscypliny, który prowadzić będzie Rotrię do świetlnych lat XIX i XX wieku.

Uważam jednak, że reorganizacji potrzebuje m.in. Dwór Patriarszy, gdzie wiele urzędów jest wakujących. Nadto pod dyskusję również pragnę oddać sprawę powołania urzędnika, który zajmie się porządkiem w sferze dokumentowej i papierologicznej, który uwzględniłby wszystkie działające i niedziałające bulle, motu propria i brewe, aby odpowiedni oddać tytuły należne, a zmarłym lub rezygnującym je odebrać. Ponadto pod dyskusję pragnę sprawę gospodarki Rotryjskiej. Otóż wszelkie dokumenta do jej wprowadzenia przygotował Eminencja Albert Orański. Prosimy, aby Szanowne Gremium zastanowiło się nad jej wprowadzeniem, funkcjonowaniem i opieką nad nim. W tej chwili to tyle ode mnie, proszę o głos Wielebnych.
(-) Sua Sanctitas Joannes I,
Servus Servorum Dei,
Pastor Pastorum,
Patriarcha et Episcopus Rotriae
Odpowiedz

#2
Drodzy Bracia, myślę, że nie sposób bardziej uprościć Dworu Patriarszego. Wszyscy jego urzędnicy są obecnie dość potrzebni.
Odpowiedz

#3
Eminencjo Legacie,
Ekscelencjo Legacie,
Kochani Ojcowie Soborowi,

Zgadzamy się z Wielebnym Bratem Piccolominim, że Dwór Patriarszy jest już sam w sobie bardzo prosty. Każdy urząd jest potrzebny i jedyną możliwością scalenia dwóch urzędów w celu uproszczenia go, jest połączenie Herolda Patriarszego z Mecenasem Patriarszym. Jednakże spośród naszych obecnych dworzan, nie widzimy możliwości połączenia tych urzędów.

Można by za to przyjąć zasadę z reala w kwestii Wikariusza Generalnego, który w momencie wprowadzenia sede vacante zachowałby swój urząd. Pozostaje tylko pytanie - co nam to da? Póki co sami nie widzimy stosownej argumentacji, jednakże pozostawiamy tę kwestię Czcigodnym Ojcom Soborowym pod debatę.

 Osobiście nie jesteśmy zwolennikami "ksera", ale można by - dla podkreślenia reala - przyjąć realne nazewnictwo, stosowane do 1969 roku, gdzie Dom Papieski nazywany był Papieskim Trybunałem. Jednakże to jedyna zmiana, którą proponujemy, bowiem realne urzędy Domowników Papieskich, w realiach mikronacji są zupełnie zbędne. W dalszym ciągu w skład dworzan patriarszych będzie wchodził Wikariusz Generalny, Mistrz Patriarszych Ceremonii, Szambelan Patriarszy (de facto urząd wakujący) oraz Herold i Mecenas. Proponujemy dołączyć do ich grona jednego członka, który byłby przedstawicielem świeckiej społeczności Państwa Kościelnego, np. dowódcę wojsk rotryjskich.

Apostolskim pozdrowieniem,
(+) Pius Leo PP. I
Jego Eminencja 
Mikołaj kardynał Dreder SJ
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

[Obrazek: 14101934_nicolodreder2.png?w=1100]
Odpowiedz

#4
Wasza Świątobliwość, a po co wyodrębniać dwa urzędy - Mistrza Patriarszych Ceremonii oraz Szambelana Patriarszego? Poza tym w skład Domu Patriarszego zawsze wchodzili Prałaci Honorowi oraz Protonotariusze Apostolscy. Postulowałbym ponadto usunięcie dwóch rodzajów Protonotariuszy Apostolskich (de numero i supra numeram), celem zastąpienia ich jednym tytułem honorowym Protonotariusza Apostolskiego.

EDIT. Czyli moja propozycja składu Dworu Patriarszego to: Wikariusz Generalny (łączący rolę Patriarszego sekretarza), Mistrz Patriarszych Ceremonii, Mecenas Patriarszy, Herold Patriarszy no i wszyscy mianowani Prałaci Honorowi Jego Świątobliwości oraz Protonotariusze Apostolscy (bez wewnętrznych podziałów).
Odpowiedz

#5
Słuszne uwagi, Czcigodny Bracie.
Jego Eminencja 
Mikołaj kardynał Dreder SJ
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

[Obrazek: 14101934_nicolodreder2.png?w=1100]
Odpowiedz

#6
Cóż pozostaje, jak tylko zgodzić się z Bratem Piccolominim.
Jako godność dla świeckich można wprowadzić też Podkomorzego, lecz jedynie jako godność honorową, bo w zasadzie nie ma ona praktycznego zastosowania.
Jego Wielkoksiążęca i Arcykatolicka Mość
Najprzewielebniejszy 
x. Aureliusz Wawrzyniec Karol wielki książę kardynał de Medici y Zep SJ
[Obrazek: 2QgFb.png]
Odpowiedz

#7
Tylko czy tworzenie urzędu dla urzędu ma sens?
(-) Sua Sanctitas Joannes I,
Servus Servorum Dei,
Pastor Pastorum,
Patriarcha et Episcopus Rotriae
Odpowiedz

#8
Oczywiście, że nie. To tylko opcja na ewentualność uhonorowania jakiegoś zasłużonego świeckiego.
Jego Wielkoksiążęca i Arcykatolicka Mość
Najprzewielebniejszy 
x. Aureliusz Wawrzyniec Karol wielki książę kardynał de Medici y Zep SJ
[Obrazek: 2QgFb.png]
Odpowiedz

#9
Przedstawicielem świeckich będzie dowódca wojsk. Natomiast nie widzimy przeszkód, aby świeccy angażowali się na naszym dworze jako asystenci Mistrza Ceremonii czy prywatni Sekretarze Patrairszy.
Jego Eminencja 
Mikołaj kardynał Dreder SJ
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

[Obrazek: 14101934_nicolodreder2.png?w=1100]
Odpowiedz

#10
Można nad tym dłużej pomyśleć, szczególnie, że w toku jest dokument ws. ustanowienia Zakonu Krzyżackiego Gwardią Przyboczną Patriarchy, a Wielkiego Mistrza Gonfalonierem.
(-) Sua Sanctitas Joannes I,
Servus Servorum Dei,
Pastor Pastorum,
Patriarcha et Episcopus Rotriae
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019