Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(mgr net.) Prawo boskie jako źródło prawa kanonicznego - J. von Hippogriff-Pałasz
#1
Praca magisterska netowa napisana przez ks. dk. Januszka von Hippogriff-Pałasza SJ w Katedrze Sztuk Wyzwolonych pod opieką ks. dr net. prof. UR Michelangela Piccolominiego SJ, oceniona na ocenę dostateczny plus.

Cytat:
Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!


Tematem mojej pracy jest "Prawo boskie jako źródło prawa kanonicznego". Zapraszam do krótkiej lektury...

Na samym początku odpowiedzieć musimy na dwa pytania: co to jest prawo kanoniczne oraz co to jest źródła prawa kanonicznego?
Prawo kanoniczne jest to zbiór praw, przepisów regulujących sprawy związane z kościołem. Obowiązuje on tylko na terenie kościoła i dotyczy duchownych i wiernych.
Źródła prawa kanonicznego możemy podzielić na dwa:

1. Źródła prawa partykularnego.
2. Źródła prawa powszechnego.

Źródła prawa partykularnego są to akta itp; które obowiązują na terenie kościelnym na której zostały wydane i dotyczą konkretnej grupie duchownych, wiernych. Należą więc do niej np. akta wydane przez biskupa danego miejsca czy episkopat.
Źródła prawa powszechnego są to prawa, które obowiązują na terenie całego kościoła, dotyczą wszystkich. Źródła prawa powszechnego możemy podzielić na:

1. Prawa stanowione przez Kościół.
2. Prawa Boskie (tym się zajmujemy bliżej).

Prawa stanowione przez Kościół to akta wydane przez np. Patriarchę, sobór.

W tej pracy przyjrzymy się Prawom Boskim. Co to jest? Są to prawa naturalne, związane z naturą człowieka, nieodłączna jego część. Prawo zwyczajowe też po części do tego należy. Również są to prawa tzw. pozytywne, czyli przekazane przez Boga poprzez naturalne objawienie. Zaliczamy do tego księgi Starego i Nowego Testamentu. W Starym Testamencie szczególnie w Księdze Kapłańskiej Bóg wykłada normy obyczajowe, sądownicze i kapłańskie. Na kartach Księgi Wyjścia możemy przeczytać jedno z najważniejszych poleceń boskich-dekalog, 10 przykazań. W Nowym Testamencie spisana jest wola Chrystusa, jego nauki, polecenia, Jezus tworzy kościół, sakramenty, ustanawia 12 apostołów. Pokazuje jak ma wyglądać ziemska władza kościoła, którą przekazuje apostołom.

Jak widać Prawa Boskie są ważnym elementem i źródłem prawa kanonicznego.

Pracę napisał
(-) x. dk. Januszek von Hippogriff-Pałasz SJSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019