Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pascha - XXI IV MMXIX
#1
Pascha
XXI IV MMXIX
Uroczysta Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego z udziałem Ojca Świętego Piusa Leona
w Bazylice św. Jana na Lateranie

[Obrazek: 180px-Resurreccion_Prado.jpg]

Już na długo przed rozpoczęciem Mszy Świętej Wielkiej Nocy plac przez Bazyliką Laterańską był przepełniony. Na dzisiejszą pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego przybyli wierni nie tylko z Apostolskiego Miasta, ale też ze wszystkich zakątków Państwa Kościelnego. Obecni byli też pielgrzymi z całego Mikroświata, którzy ten niezwykły dzień chcieli świętować w centrum mikronacyjnego chrześcijaństwa.


Tuż przed godziną 9 plac przed laterańską świątynią ożył. Wszyscy rozpoczęli wiwatować na cześć Ojca Świętego Piusa Leona, który niesiony na sedia gestatoria błogosławił wiernym Kościoła Rotryjskiego. Ojciec Święty miał na głowę włożoną swoją tiarę - symbol władzy kościelnej. Był ubrany w złoty ornat, który został przygotowany specjalnie na dzisiejszą uroczystość. Gdy procesja dotarła przed ołtarz, Ojciec Święty opuścił sedia gestatoria i rozpoczęła się uroczysta Msza Święta.


[Obrazek: Proclamation-Assomption-03.jpg]


Gdy chór zakończył śpiew Te Deum, lektorzy przystąpili do odczytania dzisiejszych czytań mszalnych.  Najpierw odczytano fragment z Dziejów Apostolskich, który jest świadectwem świętego Piotra o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Drugie czytanie z kolei pochodziło z listu świętego Pawła do koryntian. Później chór odśpiewał uroczystą sekwencję wielkanocną i kolejny z lektorów uroczyście odśpiewał słowa dzisiejszej Ewangelii Świętego Jana:


Cytat:Prima autem sabbatorum Maria Magdalene venit ma ne, cum adhuc tenebrae essent, ad monumentum et videt lapidem sublatum a monumento.
Currit ergo et venit ad Simonem Petrum et ad alium discipulum, quem amabat Iesus, et dicit eis: “ Tulerunt Dominum de monumento, et nescimus, ubi posuerunt eum! ”.
 Exiit ergo Petrus et ille alius discipulus, et veniebant ad monumentum.
Currebant autem duo simul, et ille alius discipulus praecucurrit citius Petro et venit primus ad monumentum;
et cum se inclinasset, videt posita linteamina, non tamen introivit.
Venit ergo et Simon Petrus sequens eum et introivit in monumentum; et videt linteamina posita
 et sudarium, quod fuerat super caput eius, non cum linteaminibus positum, sed separatim involutum in unum locum.
 Tunc ergo introivit et alter discipulus, qui venerat primus ad monumentum, et vidit et credidit.
Nondum enim sciebant Scripturam, quia oportet eum a mortuis resurgere.

Następnie Ojciec Święty wygłosił dzisiejszą homilię Wielkanocną:

Cytat:[Obrazek: 14284382_65e68629ae28be64.png]

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Dzisiaj nastał ten dzień! Ten dzień, w którym wspominamy wydarzenia owej pamiętnej nocy, gdy grób Chrystusa znaleziono pusty. Oto on, zwycięzca śmierci, piekła i szatana powrócił, a my dzisiaj wspominamy jego zwycięstwo - zmartwychwstanie. Dzisiejszy dzień jest najważniejszym dniem w życiu każdego chrześcijanina, pomimo, iż każda niedziela jest wspomnieniem zmartwychwstania Pana Jezusa, to dzisiaj to zwycięstwo nad śmiercią obchodzimy szczególnie.

Po czterdziestodniowym Wielkim Poście, nadszedł okres Wielkiego Tygodnia - czasu szczególnego, poświęconemu modlitwie oraz refleksji nad sensem ziemskiego pielgrzymowania. I oto w Wielki Poniedziałek wspominamy Jezusa Chrystusa, który według Ewangelii Markowej przepędził kupców z jerozolimskiej świątyni.  Jak pisze Marek Ewangelista: "mój dom będzie domem modlitwy, a wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców". Zaś we wtorkowej Ewangelii usłyszymy zapowiedź zdrady Umiłowanego Apostoła - Judasza, który za garść srebrników wyda swojego Mistrza, który go miłował i szanował. Również padną słowa, które będą zapowiedzią zaparcia się przez Świętego Piotra powiązań z Jezusem.  Na następny dzień - w Wielką Środę - ewangeliści potwierdzą nam zdradę Judasza, a my - wierni - będziemy przygotowywać się do przeżycia Triduum Paschalnego, które zostanie zainaugurowane w Wielki Czwartek. W ten dzień wspominamy Ostatnią Wieczerzę Pana Jezusa. Moment ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii.

Następnego dnia obchodzimy jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich - Wielki Piątek. Święto ustanowione na pamiątkę męczeńskiej śmierci Zbawiciela na krzyżu. Święto to jest wyjątkowym dzień, bowiem w ten dzień umarł Bóg. Na pamiątkę tych wydarzeń nie odprawiamy w ten dzień Mszy Świętej. W całym kościele obchodzimy post ścisły, skupiając się na modlitwie, gorliwych praktykach religijnych oraz zadumie. Ostatnim dniem Triduum jest Wielka Sobota - drugi dzień bez Mszy Świętej, bowiem odprawiana w ten dzień Wigilia Paschalna, zaliczana jest już do obchodów Zmartwychwstania Pańskiego.

Na zakończenie dzisiejszej celebracji chcemy złożyć Wam wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Niech Zmartwychwstały Chrystus prowadzi nas przez cały rok! Alleluja! Alleluja! Alleluja!

Apostolskim pozdrowieniem,
(-) Pius Leo pp. I
Jego Eminencja 
Mikołaj kardynał Dreder SJ
Wikariusz Generalny

[Obrazek: 14101934_nicolodreder2.png?w=1100]
[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Taddeo Piccolomini
Odpowiedz

#2
Wasza Świątobliwość, 
Umiłowani Bracia!

Wpierw pragnę podziękować Waszej Świątobliwości za przepiękną pontyfikalną celebrę, która w tak podniosły sposób uwidoczniła nam tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego oraz za skierowane do nas mądre słowa.

W tym wspaniałym dniu wszystkim Wam, zgromadzonym wokół wspólnej idei Rotrii, którą od niemal dwunastu lat pielęgnują całe pokolenia mikronautów, życzę, aby nasza praca przynosiła dobry owoc. Aby Rotria naprawdę była prawdziwym otworzeniem Kościoła pełnego majestatu. Życzę, aby nikomu nie zabrakło zapału do pracy w wirtualnej Winnicy Pana, abyśmy codziennie z radością zaglądali do Rotrii jako do naszego drugiego umiłowanego świata. 
Życzę też wszystkim spełnienia ich mikronacyjnych ambicji, planów, marzeń, koncepcji. 
Nie należy zapomnieć też o sprawach realnych. Każdemu życzę zdrowia i wiele radości w tym nieznanym prawdziwym świecie.

Z bożym błogosławieństwem,
kard. Aurelio de Medici y Zep 
Sanctitas Sua
Summus Pontifex Ecclessiae Universalis,
Servus Servorum Dei, 
Patriarcha et Episcopus Rotriae etc. etc.
Clemens IV
[Obrazek: leon%20iii.png]
[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Taddeo Piccolomini
Odpowiedz

#3
Na uroczyste nabożeństwo stawiły się wszystkie oddziały wojsk rotaryńskich, w tym gwardia i żandarmeria

[Obrazek: 1473404907.jpg]
Jego Eminencja
Andream kardynał von Salza

Kardynał diakon Kościoła Świętego Jana Chrzciciela
Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie

[Obrazek: 2U78e.png]
[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Taddeo Piccolomini
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019