Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wilhelm OrańskiKonferencje Prefekta
#1
Drodzy Bracia,

jako Prefekt Kongregacji ds. Kościoła i Duchowieństwa pragnę co jakiś czas organizować konferencje, na których będę poruszał istotne z punktu widzenia Kongregacji sprawy. Zachęcam także Braci do aktywnego w nich uczestnictwa, wypowiadania własnych opinii, przemyśleń i propozycji. Razem możemy wypracować rozwiązania, które usprawnią działalność Kościoła Rotryjskiego.

Na dzisiejszym spotkaniu pragnę poruszyć dwie kwestie. Pierwsza z nich jest czysto informacyjna.

I. Procent osób wyznania rotryjskokatolickiego w poszczególnych jednostkach
Na początku chciałbym zaznaczyć, że podane zestawienie jest jedynie szacunkiem (opartym na moich obliczeniach, uwzględniającym spisy powszechne, które mogą być jednak nieaktualne, mimo że starałem się nie brać pod uwagę osób nieaktywnych), lecz mniej więcej oddaje prawdziwą skalę osób należących do Kościoła Rotryjskiego. Biorąc pod uwagę, że Kościół Rotryjski posiada obecnie swoje diecezje na terenie trzech mikronacji, to jest Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Republiki Suderlandu oraz Republiki Bialeńskiej /kwestia sporna co do tej ostatniej/, najliczniejsza reprezentacja wiernych znajduje się w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Rotryjscy katolicy stanowią w tym państwie około 73% wszystkich mieszkańców. Drugim co do wielkości skupiskiem wiernych jest Republika Suderlandu, tam mieszka zaledwie 11% osób wyznających rotriokatolicyzm. W odrodzonej Bialenii procent ten wynosi 0, nikt nie deklaruje tam obecnie przynależności do Kościoła Rotryjskiego.

II. Stworzenie działów dla kościołów
Kolejna kwestia to propozycja, która może usprawnić organizację uroczystości w Rotrii. Powinniśmy wszyscy wziąć sobie do serca słowa, jakie skierował do nas podczas rekolekcji Eminencja Medici. Do przedstawienia niniejszej propozycji zainspirowało mnie szczególnie to zdanie: "Czy w ogóle pamiętamy gdzie jest nasza katedra? Gdzie zostaliśmy inkardynowani i posługujemy jako proboszczowie, wikariusze?". Proponuję zatem, by stworzyć na naszym forum specjalne działy dla poszczególnych kościołów, których godność tytularna może zostać nadana kardynałom. Ich wykaz znajduje się w bulli Sacerdotes Domini Aleksandra IV (art. 5). Każdy purpurat miałby więc swoje miejsce na forum do sprawowania uroczystości. Wypracujmy także zwyczaj, że każdy duchowny niebędący kardynałem powinien zwrócić się do jednego ze zwierzchników tychże świątyń z propozycją posługi w tym miejscu i tam również urzędować oraz wspomagać swego zwierzchnika w pracach. W ten sposób każdy miałby przypisane miejsce, o które dbałby należycie. Wartym przypomnienia jest obowiązek organizowania uroczystości, gdyby każdy raz w miesiącu (np. w niedzielę) przygotował uroczystość, Rotria byłaby naprawdę miejscem licznych celebracji. Każdy z nas z pewnością znalazłby czas, by raz w miesiącu wywiązać się z tego obowiązku.

Zachęcam Braci do dyskusji.
Wilhelm Jan Orański-Nassau
[Obrazek: 32GnG.png]
Odpowiedz

#2
Oczywiście, to bardzo dobre pomysły. Pytanie tylko czy w tych dwóch diecezjach odbywa się jakieś życie ze strony Kościoła.
Odpowiedz

#3
O których diecezjach Brat mówi?
Wilhelm Jan Orański-Nassau
[Obrazek: 32GnG.png]
Odpowiedz

#4
Nie chcę dolewać oliwy do ognia, ale przypominam, że Bizancjum prosiło opiekę duszpasterską. I jest słabo, oprócz zakonów rycerskich, w tym Zakon Krzyżacki podlega Rotrii, a Zakon Templariuszy honorowo uznaje moją opiekę, prawie nic się nie dzieję. Cesarz jest chętny, ale jeżeli nie włożymy tam choć trochę serca Bizancjum stracimy.
Nie jest też różowo w RON. Szlachta ma sporo żali do Rotrii, a opieka duszpasterska nie do końca działa.
Przepraszam za te słowa
Jego Eminencja
Andream kardynał von Salza

Kardynał diakon Kościoła Świętego Jana Chrzciciela
Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie

[Obrazek: 2U78e.png]
Odpowiedz

#5
Wasza Eminencjo!
Drodzy Bracia!

Cieszę się, że rozwinęła się dyskusja, która na nowo ożywia Rotrię. Bardzo miłe jest również to, że owoc przynoszę moje słowa skierowane do Braci podczas rekolekcji. Co do samych pomysłów, w pełni popieram utworzenie osobnych działów dla kościołów tytularnych. Większość naszych duchownych jest inkardynowana do diecezji rotryjskiej lub Towarzystwa Jezusowego, dlatego zwyczaj posługi duchownych w kościołach tytularnych nie będzie kolidował z podziałem administracyjnym. Wyjątek powinni stanowić duchowni zakonni: oni są już przydzieleni do konkretnych świątyń (inna sprawa to ich wywiązywanie się z obowiązków). Oni powinni pełnić swojej obowiązki w wyznaczonych wcześniej placówkach albo poprosić władzę zakonną o zgodę na przeniesienie. Być może wymaga to osobnych regulacji prawnych. 

Proponuję też wprowadzenie zwyczaju dyżurów liturgicznych. Wiem, że wizja jakichkolwiek narzuconych obowiązków w mikronacjach może niektórych niepokoić, ale zdaje się, że nie ma innego sposobu, aby przywrócić bytność celebracji. Na ten moment sytuacja wygląda fatalnie. Co Bracia o tym sądzą?
Jego Eminencja
Najprzewielebniejszy
x. mgr net. Aurelio Lorenzo Carlo kawaler kardynał de Medici y Zep SJ
[Obrazek: 33AcY.png]
Odpowiedz

#6
Co do dyżurów liturgicznych, dla mnie nie stanowi to problemu, zawsze można znaleźć 15-20 minut w tygodniu na napisanie uroczystości (więcej czasu to nie zajmuje). Pytanie tylko, jak odbiorą to inni? Jeżeli także zadeklarują, że zgadzają się na tego typu rozwiązanie, jak najbardziej będę za.

Co zaś do Bizancjum, sprawy nie znam. W Rzplitej rzeczywiście diecezje są nieco zaniedbane, lecz problem istnieje od wielu lat. Nie mogę kogoś zmusić do wykonywania obowiązków, lecz będę myślał nad możliwymi rozwiązaniami administracyjnymi.
Wilhelm Jan Orański-Nassau
[Obrazek: 32GnG.png]
Odpowiedz

#7
A Suderland to jeszcze istnieje?
Odpowiedz

#8
Oczywiście, Suderland istnieje.
Zaś co do dyżurów liturgicznych należy zasięgnąć opinii pozostałych Braci poprzez szerokie konsultacje społeczne.
Odnośnie do Rzplitej i Bizancjum, zdaje się, że większość z nas po prostu preferuje działalność na terenie Stolicy Apostolskiej, stąd te zaniedbania.
Jego Eminencja
Najprzewielebniejszy
x. mgr net. Aurelio Lorenzo Carlo kawaler kardynał de Medici y Zep SJ
[Obrazek: 33AcY.png]
Odpowiedz

#9
Nie jest to prawdą, ja ubiegam się o stworzenie jednostki administracyjnej Kościoła w Księstwie Sarmacji, gdyż tam byłoby mi bliżej działać.
Odpowiedz

#10
Popieramy propozycje Eminencji Orańskiego, które mają na celu ożywić Stolicę Apostolską. Wspieramy je i do końca naszego pontyfikatu będziemy je wspierać w razie potrzeby. Póki co będziemy obserwować rozwój dyskusji nad tą propozycją i z końcowym stanowiskiem wstrzymamy się do momentu aż wszyscy aktywni Bracia zabiorą głos. W końcu Rotria to wszyscy mieszkańcy - duchowni i świeccy - a nie tylko Patriarcha i zdanie ogółu mieszkańców jest najważniejsze.

Apostolskim pozdrowieniem,
Sanctitas Sua
PIVS LEO PP. II
Patriarcha et Episcopus Rotriae,
Pontifex Optimus Maximus

[Obrazek: 14284382_65e68629ae28be64.png]
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020