Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zamknięcie Soboru Laterańskiego VII - XXV IV MMXXIX
Czcigodni Ojcowie Soborowi,

Długo rozważaliśmy podjęcie tej decyzji, lecz w końcu trzeba otwarcie to przyznać - obrady Świętego Soboru się wyczerpały. Niewątpliwie Soboru przyjął bardzo ważne - o ile nie najważniejsze w naszej historii zmiany - bo w końcu po to zwołuje się obrady soborowe, lecz obecnie jego obrady stały się już bezproduktywne. Wszystkie dysputy zostały omówione w sposób wyczerpujący i nic nowego nie zostanie już uchwalone. Do tego wszystkiego dochodzi u większości nas brak czasu, który tylko potęguje impas obrad Świętego Soboru. Uznaliśmy wobec tego, że czas najwyższy zakończyć obrady Laterańskiego Soboru VII.

Druga sesja Soboru de facto przyniesie nam jedną, ale bardzo ważną zmianę - mianowicie wprowadzenie instytucji Patronów oraz Ojców Kościoła, o której szeroko rozmawialiśmy w toku obrad. Pozostałe dwie dysputy zaś, przeszły wśród Ojców Soborowych bez większego echa. Wydaliśmy polecenie Legatowi Soborowemu, biskupowi Facibeni oraz Wikariuszowi Generalnemu, Prałatowi Piccolominiemu, aby spisali podsumowanie obrad Soboru Laterańskiego VII, w postaci Konstytucji Apostolskiej. Gdy tylko stworzą ten dokument, zostanie on przedłożony pod głosowanie Ojców Soborowych i tym samym uchwalimy bądź nie, zmiany wprowadzone obradami Laterańskiego VII. Będzie to również akt kończący obrady tego zgromadzenia duchownych.

Apostolskim pozdrowieniem,
(-) Sanctitas Vestra Pius Leo,

Patriarcha et Episcopus Rotriae, Servus Servorum Dei etc. etc.
Odpowiedz

Prosimy Ojców Soboru o komentarz lub propozycje zmian w niniejszym dokumencie.

Cytat:
[Obrazek: 14284382_65e68629ae28be64.png]

Ojcowie Soboru Laterańskiego VII,
wezwani za pontyfikatu Jego Świątobliwości Sylwestra I, Patriarchy i Biskupa Rotrii
a obradujący za pontyfikatu Ojca Świętego Piusa Leona I,
Umiłowanym w Chrystusie Panu Siostrom i Braciom,
wiernym i poddanym Świętego Kościoła Rotryjskiego,
ślą uroczyste błogosławieństwo i pasterskie pozdrowienie.

ADHORTACJA POSOBOROWA

Beati pauperes spiritu

My, Pius Leon I, Sługa Sług Bożych, etc. etc., Patriarcha Kościoła Rotryjskiego, wspólnie z naszymi Ojcami Soborowymi, wydajemy niniejszy dokument dla regulacji spraw poruszonych na drugiej sesji obrad Świętego Soboru Laterańskiego VII, a korzystając z mądrości i ustaleń zebranych, normujemy niniejsze kwestie, będące od teraz wiążące dla państwa i Kościoła. Niniejszy dokument, mocą złożonego przez nas podpisu, zyskuję moc, przywileje i prawa bulli.

I
FUNKCJONOWANIE ADMINISTRACJI I GOSPODARKI ROTRII

Ojcowie Soborowi w swej mądrości postanowili, że najbliższe otoczenie Ojca Świętego zwać będzie się Patriarszym Trybunałem w skład, którego wejdą: Wikariusz Generalny, który nie będzie tracił swojego urzędu w okresie sede vacante, Mistrz Patriarszych Ceremonii, Herold Patriarszy, Mecenas Patriarszy oraz Prałaci Honorowi i Protonariusze Apostolscy. Ponadto znosimy podział wśród Infułatów na de numerum oraz supra numerum i tworzymy z nich jedną godność honorową Protonariusza Apostolskiego.

II
PROWADZENIE NARRACJI

Wolą Ojców Soborowych, należy dokonać reorganizacji lub likwidacji księstw lennych, zaś tytuły szlacheckie zostaną tylko tytułami honorowymi, które Patriarcha Rotrii będzie mógł nadawać dowolnie. Ponadto wolą Ojców jest, aby wszyscy wspólnie dokonali próby wdrożenia systemu gospodarczego w Państwie Kościelnym.

III
PATRON I OJCIEC KOŚCIOŁA

Wolą Soboru jest, aby w Kościele Rotryjskim wprowadzono tytuły honorowe nadawane nieżyjącym lub nieaktywnym od conajmniej dwóch lat wiernym Kościoła Rotryjskiego - Patrona Kościoła oraz Ojca Kościoła. Ten pierwszy tytuł byłby przeznaczony dla duchownych, zaś tytuł Ojca dla osób świeckich. Samo zaś nadanie tego tytułu będzie musiało być poprzedzone określoną w szczegółowym dokumencie procedurą, tak aby nie doprowadzić do nadużywania tej godności. Ostatecznie nadanie tej godności będzie akceptował Synod Biskupów.

Odpowiedz

Dodałbym zmianę: zamiast Prałaci Honorowi ti: Kapelani Honorowi oraz Prałaci Honorowi Jego Świątobliwości.
Odpowiedz

Bóg zapłać. Zostanie ta poprawka uwzględniona.

Odpowiedz

Jak dla mnie Ojciec Święty przygotował bardzo dobry dokument, który popieram całym sercem.
Jego Ekscelencja Pio Maria biskup Facibeni
Doktor Nauk Teologicznych
Zarządca na Monte Cassino
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej
Sekretarz Osobisty Ojca Świętego

[Obrazek: vrx5kn.png]
Odpowiedz

Czy ktoś ma jeszcze jakieś zastrzeżenia, co do przedłożonego dokumentu?

Odpowiedz

Nie za bardzo rozumiem rozdział II. Jaki inny system będzie sukcesorem systemu lennego? Nie uczestniczyłem w tej dyskusji ze względu na moją nieobecność, lecz warto zauważyć, że nasze prawo rodowe ustanawia główną siedzibę rodu na terenie stolicy Wielkiego Księstwa Oranii, Mediolanu.
/-/ Jego Wielkoksiążęca Mość i Eminencja
Wilhelm Jan Oranje-Nassau

[Obrazek: 2TotF.png]
Odpowiedz

(06.05.2019, 15:35:49)Wilhelm Orański napisał(a):
Nie za bardzo rozumiem rozdział II. Jaki inny system będzie sukcesorem systemu lennego? Nie uczestniczyłem w tej dyskusji ze względu na moją nieobecność, lecz warto zauważyć, że nasze prawo rodowe ustanawia główną siedzibę rodu na terenie stolicy Wielkiego Księstwa Oranii, Mediolanu.

Opcji jest wiele. Likwidacja jest oczywista, lecz pewnie spotka się z częściowym - o ile nie pełnym - sprzeciwem. Jeszcze inna opcja zakłada, aby np. księstwa nie były podległe Stolicy Apostolskiej, lecz niezależne od niej. Wówczas zachowalibyśmy pewnie Oranię oraz Toskanię, bo jako jedyne pozostają aktywne. Jednak to tylko luźne pomysły. To temat na rozległą dyskusję, na którą przyjdzie czas za następnego lub jeszcze kolejnego pontyfikatu. Póki co trzeba ją odłożyć w czasie, bo w samym toku obrad Soboru nic konstruktywnego nie zostało zaproponowane, toteż księstwa zostają tak jak były do tej pory.

Odpowiedz

Lenna do likwidacji, nigdy nie były aktywne. Ja jedynie działałem kiedyś w Sienie, ale zapału jak zwykle nie starczyło na długo. Niepotrzebne ozdobniki.
Odpowiedz

(07.05.2019, 09:28:58)Michelangelo Piccolomini napisał(a): Lenna do likwidacji, nigdy nie były aktywne. Ja jedynie działałem kiedyś w Sienie, ale zapału jak zwykle nie starczyło na długo. Niepotrzebne ozdobniki.

Zostanie to omówione innym razem, przy innej okazji. 

Czy ktoś ma co jeszcze do dodania?

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019