Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Michelangelo PiccolominiWspomnienie św. Floriana
#1
[Obrazek: 2TEUX.jpg]

Uroczystość z udziałem Jego Świątobliwości Piusa Leona I
z okazji wspomnienia św. Floriana
IV V MMXVIII A. D.Późnym wieczorem 4 maja w Bazylice św. Pawła na Welii odbyła się uroczysta Msza sprawowana przez Jego Świątobliwość Patriarchę Piusa Leona I. We wspomnienie św. Floriana Męczennika Ojciec Święty pragnął się modlić w intencji Kościoła Rotryjskiego w mikroświecie. Procesję, zmierzającą spokojnym krokiem w stronę ołtarza otwierał turyfer z dymiącą wonnościami kadzielnicą, za którym kroczyli krucyferariusz i akolici ze świecami z pszczelego wosku. Do liturgii posługiwali klerycy seminarium Apostolskiego Miasta. Za nimi podążał diakon w czerwonej dalmatyce, trzymając uniesiony wysoko wysadzany kamieniami drogimi Ewangeliarz. W pewnej odległości za nim kroczyli ubrani w stroje chórowe kanonicy, prałaci oraz infułaci, a następnie kardynałowie koncelebrujący nabożeństwo wraz z Patriarchą strojni w czerwone ornaty. Na samym końcu niesiony był w sedia gestatoria sam Pius Leon I.  Ojciec Święty trzymał w ręku pastorał i błogosławił lud. Obok niego podążał w stroju chórowym ksiądz prałat Michelangelo Piccolomini SJ, który miał usługiwać Patriarsze w trakcie liturgii.W trakcie liturgii diakon odśpiewał fragment Ewangelii według św. Jana, w którym Pan Jezus chodził po jeziorze. Następnie Jego Świątobliwość kontynuował Mszę, aby przemówić dopiero po jej zakończeniu i udzieleniu błogosławieństwa.

[Obrazek: 2TEVX.jpg]

Odpowiedz

#2
Umiłowani w Chrystusie Panu,
Siostry i Bracia,


We wspomnienie Świętego Floriana przybywamy do tej wspaniałej bazyliki wieluńskiej, aby oddać mu hołd oraz wypraszać u niego najpilniejsze nasze troski. Ten męczennik żyjący na przełomie III i IV wieku powinien być dla nas wzorem wiary oraz cnót chrześcijańskich, bowiem jego miłość do Boga była tak silna, że odważył oddać za wiarę swoje życie.

W dniu dzisiejszym modlimy się w intencji Kościoła Rotryjskiego na ziemiach Mikroświata. Czymże byłaby Rotria bez kościołów partykularnych, bez diecezji i malutkich parafii? Niczym. Cały sens Kościoła Rotryjskiego opiera się na wspólnocie wiernych, którzy rozsiani są po całym świecie. Państwo Kościelne, które znajduje się w okresie silnej transformacji - jesteśmy w trakcie reform, które zmieniają nasze oblicze i dzięki, którym jeszcze bardziej otworzymy się na wiernych - bo Kościół tworzymy dla wiernych! I chcemy - wszyscy wspólnie - z pożytkiem dla wiernych stworzyć Kościół, który oni sami będą mogli tworzyć. Nie jako duchowni, lecz celem naszym jest zaangażowanie osób świeckich w życie diecezjalne czy parafialne. Nie widzimy przeszkód, aby mogli uczestniczyć w synodach diecezjalnych czy też zasiadać w parafialnych organach doradczych. Wszystko po to, aby wspólnie z duchownymi rotryjskimi mogli tworzyć swoje małe, lokalne wspólnoty wiernych. Głęboko wierzymy też, że ten gest przyczyni się do wzrostu powołań do życia w kapłaństwie.

Z tego miejsca chcemy wydać polecenie wszystkim duchownym, którzy stoją na czele kościołów partykularnych jako Prymasi, aby w swoich diecezjach zwołali synody diecezjalne, podczas których omówią z wiernymi bieżące problemy diecezji i wspólnie obiorą kierunek jej rozwoju oraz współpracy na linii Prymas-wierni.

Pasterskim pozdrowieniem i błogosławieństwem,
(+) Pius Leo pp. I


Sanctitas Sua
PIVS LEO PP. II
Patriarcha et Episcopus Rotriae,
Pontifex Optimus Maximus

[Obrazek: 14284382_65e68629ae28be64.png]
[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Filip I Gryf
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020