Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Audiencja Generalna - IX VI MMXXIX
#1
[Obrazek: 14284382_65e68629ae28be64.png]

Audiencja Generalna Ojca Świętego Piusa Leona   I

9 czerwca Roku Pańskiego 2019


Umiłowani w Chrystusie Panu,
Bracia i Siostry,


Nasz pontyfikat wielkimi krokami zbliża się ku końcowi. Za kilka dni, Jego Eminencja Kardynał Kamerling, ogłosi w Kościele Rotryjskim Sede Vacante, po czym zwoła konklawe, które obierze naszego następce. My zaś ustępujemy z Tronu Pawłowego po pontyfikacie, który z wielu względów możemy określić jako przełomowy. Przede wszystkim nasz pontyfikat był pierwszym, gdzie Ojciec Święty rządził Kościołem Świętym i Państwem Kościelnym, nie przez pół roku - jak dotychczas - lecz przed cztery miesiące. Był to efekt reform Soboru Laterańskiego VII, gdzie większość Ojców Soborowych uznało ten wariant za najlepszy. Również i my, uznajemy tę opcję za najlepszą, która poprzez samą świadomość krótkiego okresu rządów, motywuje Patriarchę do szybszych i sprawniejszych działań. Dotychczasowy plan 6-miesięcznych działań Biskup Powszechny musi sprężyć w 4. miesiącach, co zdecydowanie poprawia płynność i stabilność aktywności w Państwie Kościelnym. Uważamy, że za naszego pontyfikatu aktywność była stabilna, bez wielkich zastojów czy wyraźnych spadków aktywności.

Podczas naszych rządów, naszym głównym celem była naprawa zaniedbań, które powstały za rządów naszych czcigodnych poprzedników. Już w pierwszych dniach po wyborze na Namiestnika Chrystusowego podjęliśmy się działań mających na celu sprawdzić, że Acta Apostolicae Sedis będzie przejrzysty i czytelny. O ile w działach na brewe czy dekrety motu proprio panował porządek, o tyle straszny bałagan panował w dziale gdzie publikujemy bulle patriarsze. Uporządkowaliśmy wobec tego bulle archiwalne, a osobną kategorią wyróżniliśmy bulle, które mówią o administracji Kościołem Świętym oraz Konstytucje Apostolskie. Dzięki temu zabiegowi każdy kto chce znaleźć konkretną bullę zrobi to kilka razy szybciej, niż w dotychczas panującym tam bałaganie.  Kolejnym naszym celem było usunięcie ze stanu duchownego osób, które wciąż prawnie były duchownymi, lecz od wielu miesięcy nie wykazywały żadnej aktywności. Ponadto dokonaliśmy reformy Kurii Rotryjskiej i zrezygnowaliśmy z usług bezproduktywnej Signorii Rotryjskiej.

Jednakże naszym nadrzędnym celem było dokończenie obrad Soboru Laterańskiego VII. Był to nasz wspólny sukces, rodzący się w bólach, bowiem za sprawą niskiej aktywności poszczególnych Ojców Soborowych, jego zakończenie było przeciągane w nieskończoność. Ostatecznie z łaską Ducha Świętego udało nam się zakończyć jego obrady, a dzięki temu Kościół Powszechny zyskał szczególny dar - instytucję Ojca Kościoła i Patrona Kościoła. Sobór Laterański VII osobiście uważamy za nasz największy sukces, bowiem dzięki niemu Państwo Kościelne Rotria nie tylko zyskało nowy blask i nową twarz, ale umocniło swoją potęgę, dzięki której po wsze czasy będzie trwać na mapie Pollinu.

Podczas naszego pontyfikatu szczególną aktywnością i szczególnymi zasługami dla Stolicy Apostolskiej i Kościoła Rotryjskiego wykazało się wiele osób. My zaś postawiliśmy sobie za cel nagradzać takie osoby, zgodnie z ich dokonaniami. I tak powitaliśmy Andreama von Salzę w Kolegium Kardynalskim, a Pio Maria Facibeni otrzymał od nas sakrę biskupią. Obok niego jeszcze jeden Brat zasłużył na ten zaszczyt, a więc oznajmiamy wszem i wobec, że nominujmy Brata Michaelangelo Piccolominiego do godności Biskupa Świętego Kościoła Rotryjskiego.

Na zakończenie chcemy oznajmić Wam, że wynosimy w dniu dzisiejszym do godności Patrona Kościoła Ojca Świętego Piusa III, któremu czynimy Patronem Biskupów Powszechnych. Zaś do przeprowadzenia odpowiedniej kreacji zobowiązujemy naszego następce, aby stosowną uroczystością dopełnił tę nobilitację.


Apostolskim i pasterskim pozdrowieniem,
In Nomine Patris + et Filii + et Spiritus Sancti +
(+) Pius Leo PP. I
Jego Eminencja 
Mikołaj kardynał Dreder SJ
Wikariusz Generalny

[Obrazek: 14101934_nicolodreder2.png?w=1100]
Odpowiedz

#2
Wasza Świątobliwość, dziękuję wpierw za ten zaszczyt, który mnie spotkał. To wielka radość, gdy robotnik Winnicy Pańskiej otrzymuje tak wielkie wyróżnienie. Postaram się, pomimo problemów z realiozą, nie zawieść Waszej Świątobliwości. Oby też te reformy, które Wasza Świątobliwość zapoczątkował, przyczyniły się ponownej świetności Państwa Kościelnego. Bo byłeś Ojcze Święty najlepszym Patriarchą od wielu lat. Takim aktywnym, codziennie obecnym w życiu Stolicy Apostolskiej.
Odpowiedz

#3
Deo gratias za pontyfikat Piusa Leona I. Zaiste był to ważny okres w historii Rotrii.
/-/ Jego Wielkoksiążęca Mość i Eminencja
Wilhelm Jan Oranje-Nassau
[Obrazek: 2URap.png]
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019