Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pio Maria de MediciUroczysta Celebra z okazji 12. rocznicy powstania Pierwszego Państwa Kościelnego
#1
[Obrazek: Papal_tiara_and_keys.png]

Uroczysta Celebra
z okazji 12. rocznicy powstania
I Państwa Kościelnego Rotria


27 czerwca MMXIX AD, w Bazylice św. Pawła na wzgórzu Welia[Obrazek: 2f23fc6743570b792d9af41aeb881b9d.jpg]

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, szczególnej ikony dla rotryjczyków, od niepamiętnych czasów rozpoczęło się celebrowanie rocznicy powstania I Państwa Kościelnego Rotria. W pokoju, dobrobycie, wzajemnej miłości i szacunku. To, co chciało osiągnąć wiele pokoleń patriarchów, kardynałów i książąt stało się prawdziwe. Z tej okazji w całym Apostolskim Mieście biją dzwony - na zmianę, tak by żadnego innego dźwięku tego dnia nie było słychać. Do Bazyliki św. Pawła na wzgórzu Welia zbliża się potężna procesja. Korowód prowadzą diakoni niosący krzyż św. Pawła, jego pamiątkę po pobycie w Koryncie, dalej trzy pary turyferariuszy oraz nawikulariuszy, którzy wśród ścian świątynnych prowadzą wspaniałe zapachy najlepszych kadzideł. Za nimi orszak złożony z sztandarów, feretronów i figur, których końca nie widać. Dalej idą klerycy Apostolskiego Seminarium, a za nimi prezbiterzy. Wszyscy w należnych chórowych strojach. Dalej zaś biskupi oraz arcybiskupi odziani w rokiety oraz mantolety z szczerozłotymi krzyżami na piersi. Następnie kardynałowie w galerach oraz sutannach z podpiętym trenem, tak iż ciągną się one przeobficie. Za purpuratami niesiony jest Patriarcha Klemens IV, odziany już w szczerozłoty ornat z adamaszku, potrójnej koronkowej alby oraz jedwabistej sutanny. Ojciec Święty niesiony przez Gwardię Apostolską ma na sobie także tiarę, którą otrzymał na koronacji. Za Ojcem Świętym kroczy Szambelan Patriarszy - Pio Maria Facibeni, który wygłosi okolicznościową homilię z tejże okazji. Procesja wraz z tłumem wiernym weszła do Świątyni, zaś chór Cantores Lateranensis rozpoczął śpiew Mszy Koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kiedy wszyscy zasiedli do ław, Biskup Rotrii rozpoczął odprawianie uroczystej celebry o pomyślność dla Państwa Kościelnego.

[Obrazek: PiusXII.jpg][Obrazek: Pope+Pius+XII+Midnight+Mass+%282%29.jpg]Wśród wspaniałych śpiewów oraz gry organowej Ojciec Święty z pełnym namaszczeniem sprawował święte obrzędy. Każda czynność wykonywana z wielkim pietyzmem obserwowana była przez tłumnie zebranych ludzi, którzy chcieli ujrzeć Ojca Świętego, który prowadził wszystkich do Zbawiciela. Po świętych czynnościach na ambonę wszedł biskup Pio Maria Facibeni, który po odśpiewaniu Ewangelii, rozpoczął ceremonialnie:

[Obrazek: Fulton-Sheen3.jpg]
(-) Sua Eminenza 
 Pio Maria Cesare de Medici

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej
Osobisty Doradca Ojca Świętego
Custode delle fede e Chiesa (Panzerkardinal)
Odpowiedz

#2
Cytat:
[Obrazek: vrx5kn.png]

Wasza Świątobliwość,
Wasze Eminencje i Ekscelencje,
Księża wszelkich honorów i godności,
Książęta, hrabiowie i magnaci,
Umiłowani w Chrystusie Panu;Cały ten rok pięćdziesiąty będzie dla was rokiem jubileuszowym - nie będziecie siać, nie będziecie żąć tego, co urośnie, nie będziecie zbierać nieobciętych winogron, bo to będzie dla was jubileusz, to będzie dla was rzecz święta (Kpł 25, 11-12).

Bo to będzie dla Was jubileusz - to będzie dla Was rzecz święta - poucza Bóg Izraelitów, którzy po siedmiu razach po siedem lat mają obchodzić Jubileusz "ku czci Pana". Dla Państwa Kościelnego Rotria do Roku Jubileuszowego jeszcze daleko i wiele wody w Bishofie przepłynie, zanim się to stanie - niemniej jednak mamy z czego się radować. Nasz kraj z małymi przerwami istnieje już 12 lat. To dwanaście lat temu ojcowie założyciele postanowili wprawić w ruch projekt związany z Kościołem i Państwem Kościelnym. I mimo wielu turbulencji ich dzieło nadal błyszczy się, jak zaśniedziałe ale odnowione złoto, które oświeca Pollin. Tym właśnie jest Rotria. Możemy jednak sobie zadać pytanie - czy Rotria jest dla każdego z nas, jak tutaj siedzimy - od Złotego Tronu i Waszej Świątobliwości począwszy, a skończywszy na maluczkich mieszkańcach - rzeczą świętą? Czy każdy dzień istnienia i pracy Rotrii jest dla nas, wzorem Izraelitów, "rokiem jubileuszowym". Bóg nakazuje powstrzymywać się od pracy w tym szczególnym roku, bo wie, że poprzez ostatnie 49 lat pracy byli w stanie zapewnić sobie byt. Czy my, naszym oddaniem i pracą jesteśmy w stanie zapewnić funkcjonowanie Rotrii choćby na najbliższy miesiąc? Czy nasza zatwardziałość i lenistwo nie spowoduje jednak powolnego upadku? Wszak jak naucza nasz Zbawiciel: upadek jego był wielki (Mt 7, 27). Pod rządami Ojca Świętego Piusa Leona I oraz Klemensa IV Rotria ponownie "wstaje z kolan" i mówiąc kolokwialnie, "zaczyna rozdawać karty na arenie międzynarodowej". Członkami Kościoła nie są już tylko najwierniejsi, choć im należy się szczególna chwała, ale także wierni z dalekich państw, które w historii często bywały wrogo nastawione do Rotrii. To tym bardziej wzmaga nas do większego poświęcenia, wytężonej pracy i chęci dobra dla Państwa Kościelnego, które jednak trwa już 12 lat - w dobrobycie i letargu, w wojnie i pokoju, z ziemią i bez ziemi, w różnych pomysłach i ideach - ale trwa. A trwa dzięki nam. Dlatego zobowiązani jesteśmy do nieustannej pracy, abyśmy mogli tak dzisiejszego dnia zrobić nasz "rok jubileuszowy" i odetchnąć, ciesząc się owocem naszych rąk. 
Nie będziecie wyrządzać krzywdy jeden drugiemu. Będziesz się bał Boga twego, bo Ja jestem Pan, Bóg wasz! (Kpł 25, 17). Rotria trwa dzięki pokojowi i mądrości ludzi tworzących ją. Nie da się budować kraju na nienawiści oraz wzajemnej zawiści, jedynie solidarność i bojaźń przed Panem jest w stanie utrzymać Rotrię. Niech i tak więc będzie. A kto słów tych nie słucha, niech pamięta: Będziesz się bał Boga twego! Niech dzięki Wam, Ojcu Świętemu, Kolegium Kardynałów i Biskupów, duchowieństwu oraz świeckim Rotria rozwija się tak, jak rozwijała się dotąd. Aby "dożyła" biblijnego roku jubileuszowego. Amen.


(-) Jego Ekscelencja Pio Maria biskup Facibeni,
Sekretarz Stanu i Szambelan Patriarszy
(-) Sua Eminenza 
 Pio Maria Cesare de Medici

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej
Osobisty Doradca Ojca Świętego
Custode delle fede e Chiesa (Panzerkardinal)
Odpowiedz

#3
[Obrazek: Pope+Pius+XII+%25289%2529.jpg]

Po świętej celebrze Ojciec Święty zawierzył cały lud rotryjski oraz Państwo Kościelne, Kościół oraz Duchowieństwo Matce Najświętszej Nieustającej Pomocy, która nazywana przez ludzi "nieustannym ratunkiem" okazywała ratunek w najtrudniejszych momentach w historii. Po akcie zawierzenia rozpoczęła się uroczysta audiencja.
(-) Sua Eminenza 
 Pio Maria Cesare de Medici

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej
Osobisty Doradca Ojca Świętego
Custode delle fede e Chiesa (Panzerkardinal)
Odpowiedz

#4
Piękna mowa, gratuluję. Widać mój wątek o starych Rotrach wpisał się w uroczystości rocznicowe. Smile
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020