Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nabożeństwo ku czci Najdrożej Krwi Chrystusa
#1
[Obrazek: krew_chrystusa.jpg]
Lipcowe nabożeństwo do Najdroższej Krwi Chrystusowej
Równo o godzinie 18 po Bazylice Welijskiej rozległ się głos sygnaturki, a z zakrystii wyruszyła procesja, która zmierzała do ołtarza głównego. Prowadzili ją ministranci, a za nimi kroczył diakon Adalbertus Pronobis, ubrany w kapę barwy czerwonej, aby w ramach swojej praktyki pastoralnej odprawić w Matce i Głowie Wszystkich Kościołów Miasta i Świata tradycyjne nabożeństwo ku czci Najdroższej Krwi Chrystusa.

Po oddaniu pokłonu ołtarzowi diakon przystąpił do wystawienia Najświętszego Sakramentu, a organista zaintonował hymn Tantum ergo. Następnie odśpiewano Litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa. Wówczas przewodniczący modlitwom podjął okazjonalne rozważania:


Cytat:
Krwi Chrystusa, Jednorodzonego Syna Ojca Przedwiecznego, wcielonego Słowa Bożego oraz nowego i wiecznego Przymierza. Wybawiaj nas! Tyś przy konaniu w Ogrójcu na ziemię spływała, przy biczowaniu z ciała Pańskiego tryskała, a na krzyżu brocząca spod cierniowej korony i przelana za nas. Wybawiaj nas! O Krwi Najdroższa, która stałaś się zapłatą naszego zbawienia, bez której nie ma przebaczenia, która poisz i oczyszczasz nasze dusze w Eucharystii. Wybawiaj nas! Ty, która jesteś zdrojem miłosierdzia, przezwyciężasz złe duchy, jesteś męstwem Męczenników, mocą Wyznawców i Dziewic. Wybawiaj nas! Krwi Przenajświętsza, będąca ostoją, ochłodą, pociechą, nadzieją, otuchą, pokojem i słodyczą nas grzeszników, bądź zadatkiem życia wiecznego. Teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Potem uformowano procesję eucharystyczną, w której wierni podążali za Najświętszym Sakramentem po wnętrzu Bazyliki.


[Publikuję w imieniu diakona A. Pronobisa]
+ Hieronim Sieniawski
Episcopus Titularis Aquinensis
Juris Canonici Doctor
[Obrazek: 2VqnQ.png]
[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Taddeo Piccolomini
Odpowiedz

#2
1 lipca zgromadzenia żyjące według duchowości Krwi Chrystusa obchodzą uroczystość Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Centrum kultu stanowi adoracja i komunia eucharystyczna, a także rozważania momentów przelania Krwi przez Chrystusa zawarte w liturgii i Piśmie Świętym. Publiczną i prywatną formą modlitwy może być także Litania do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana.
Jan XXIII, święty następca świętego Piotra, ogłosił w 1960 r. list apostolski „Inde a Primis” o rozszerzaniu nabożeństwa ku czci Przenajdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa. W ten sposób zachęcał wiernych, aby w lipcu tematem swych rozmyślań uczynili Krew Chrystusa. „Niechaj rozważają o niesłychanie obfitej i nieogarnionej wartości tej Krwi prawdziwie najdroższej” – pisał i przypomniał o siedmiu momentach, w których Jezus przelewał swoją krew. Były to: obrzezanie, modlitwa w Ogrójcu, biczowanie, ukoronowanie cierniem, droga krzyżowa, przybicie do krzyża i przebicie boku włócznią. Pokreślił, że centrum adoracji Krwi Chrystusa jest chwila jej podniesienia podczas ofiary Mszy św., a swe przedłużenie znajduje ona w akcie Komunii eucharystycznej. „I tak uzdolnieni chrześcijanie idą na spotkanie codziennych wyzwań i przeciwności, zbożnych wyrzeczeń, a czasem samego męczeństwa” – pisał Jan XXIII.
Wielkim czcicielem i propagatorem tego kultu był ks. Kasper del Bufalo, który w 1815 r. założył Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. Niespełna dwadzieścia lat później pod wpływem jego kazań powstało zgromadzenia Sióstr Adoratorek Przenajdroższej Krwi Chrystusa.
Uroczystość poświęcona Przenajdroższej Krwi Jezusa Chrystusa sięga swymi korzeniami do corocznych obchodów związanych z relikwiami przechowywanymi w kościele San Nicola in Carcere w Rzymie, które według tradycji są skrawkiem płaszcza setnika, który przebił włócznią Ukrzyżowanego, aby upewnić się o Jego śmierci.
10 sierpnia 1849 r. Pius IX, biskup Rzymu rozszerzył na cały Kościół święto Przenajdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa, które było obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca. Pius X, biskup Rzymu w 1914 r. ustalił datę liturgicznych obchodów na dzień 1 lipca. W 1934 r. Pius XI, biskup Rzymu podniósł te obchody do stopnia uroczystości.
Po reformie Pawła VI, biskupa Rzymskiego, Krew Chrystusa czczona jest w całym Kościele w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Zgromadzenia, żyjące według duchowości Krwi Chrystusa, obchodzą jednak święto Przenajdroższej Krwi Chrystusa 1 lipca jako uroczystość.
(-) ks. Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini SJ,
proboszcz Bazyliki Św. Marka w Wenecji
[Obrazek: 2Vo3C.png]
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019