Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I debata nad utworzeniem Rytu Wschodniego
#1
[Obrazek: 2Vo8c.png]
Wasza Świątobliwość,
Bracia i siostry w Wierze!

Zostałem wyznaczony do rozpoczęcia tworzenia Rytu Wschodniego w Kościele Rotyryjskim, dlatego też otwieram pierwsze posiedzenie zgromadzenia, które będzie miało na celu rozwiązać podstawowe zagadnienia takie jak Organizacja czy Liturgia. Na wstępie chciałbym, aby wszyscy, którzy zostali powołani do komisji przedstawili swoją wizję kościoła wschodniego. 

Z mojej strony widzę Kościół Welijski jako nową strukturę wiernych podlegającą pod Patriarchę Rotrii oraz posiadającą własnego Egzarchę, który to będzie głową Kościoła Welijskiego wybierany przez metropolitów kościołów podległych pod Egzarchę Welijskiego.

Co o tym sądzicie bracia? 
Odpowiedz

#2
Skoro ma podlegać pod Patriarchę, to tylko przez niego winien być wybierany.
Odpowiedz

#3
(09.09.2019, 12:36:11)Michelangelo Piccolomini napisał(a): Skoro ma podlegać pod Patriarchę, to tylko przez niego winien być wybierany.


Niby tak, ale dlaczego Patriarcha ma decydować za Metropolitów z różnych kościołów podlegających Egzarsze?
Odpowiedz

#4
Dlatego, że jest zwierzchnikiem Kościoła Powszechnego. Poza tym, skoro Brodria upadła, to ile na razie będzie takowych metropolitów? Dla mnie nie ma mowy o żadnych specjalnych strukturach. Ryt można stworzyć, ale on i tak będzie martwy.
Odpowiedz

#5
(09.09.2019, 12:39:35)Michelangelo Piccolomini napisał(a): Dlatego, że jest zwierzchnikiem Kościoła Powszechnego. Poza tym, skoro Brodria upadła, to ile na razie będzie takowych metropolitów? Dla mnie nie ma mowy o żadnych specjalnych strukturach. Ryt można stworzyć, ale on i tak będzie martwy.

Z tego co wiem, to ryt ten powstaje dlatego, że jest potrzebny, jeżeli nie byłby potrzebny to nikt by nie zaczynał jego kreowania.
Odpowiedz

#6
Dobrze, to kiedy zaczynamy? Co do zwykłych uroczystości, to ryt welijski mógłby różnić się od rotryjskiego wstawianiem fotografii z uroczystości kościołów wschodnich oraz odpowiedniej oprawy muzycznej z takowych uroczystości.
Odpowiedz

#7
Mam gdzieś zapiski swoje co do rytuału, ale w tej chwili nie jestem w stanie się tym zająć. Dajcie mi kilka dni.
(-) Sua Sanctitas Joannes I,
Servus Servorum Dei,
Pastor Pastorum,
Patriarcha et Episcopus Rotriae
Odpowiedz

#8
Piotrek mimo wszystko jest znawcą wschodnich obyczajów.
(-) ks. Taddeo von Hippogriff-Piccolomini SJ
Prefekt Kongregacji ds. Dyscypliny
Kapelan Honorowy Jego Świątobliwości
General Ordinis Societau Iesu
Odpowiedz

#9
Nie rozumiem nagłego zainteresowania rytem wschodnim w Kościele Rotryjskim, czy człowiek musi się za każdym razem obwoływać patriarchą, aby usłyszeć choćby jeden odzew w tej sprawie?
Tak Taddeo znam się na wschodnich obyczajach, ponieważ podczas realiozy zgłębiałem tajniki realnego prawosławia i osobiście jestem jego wyznawcą poza Pollinem. Powiem tak, wschodni ryt powstał ze względu na to, że kościół łaciński nie potrafi przyjąć do Siebie, że niektórych rzeczy oraz obyczajów nie powinno być w Kościele, dlatego spójność mej narracji, prędzej czy później doprowadzi do schizmy w Rotrii za mojej władzy, czy to za władzy mojego następcy na tronie Egarszym.
Odpowiedz

#10
Nie można mieszać reala z wirtualem. O co mielibyśmy się poróżnić?
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020