Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giovanni IIIIl funerale del Cardinale Alberto d'Orange-Nassau
#1
[Obrazek: 2WZ5d.png]


Uroczystość Pogrzebowa Jego Eminencji Alberta van Oranje-Nassau

Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mediolanie

XV IX MMXIX, we wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej
[Obrazek: 93145.jpg]
Dzwony Katedry Narodzenia Najświętszej Dziewicy Maryi w Mediolanie oświadczyły wszystkim zebranym początek celebry kończącej wirtualne życie Jego Eminencji Alberta van Oranje-Nassau, wybitnego polityka i dowódcy, wielokrotnego patriarchy Rotrii, głowy i filaru rodziny Orańskich. Pochmurne niebo sprawiało wrażenie, że nawet mediolańskie budynki opłakiwały śmierć Jego Wysokości. Po zakończeniu całonocnych egzekwi oraz modłów w Zamku Sforzów, wyruszyła procesja ku mediolańskiemu Il Duomo. Kilkuset metrowej procesji towarzyszył dźwięk dzwonów oraz śpiewanemu przez chór patriarszy Stabat Mater Dolorosa, który dość mocno opisywał uczucia zebranych na pogrzebie wiernych.


[Obrazek: 154187802-franz-josef-i-of-austria-austr...honour.jpg]

[Obrazek: ED31-FranzFuneral2.jpg]


Procesji przewodniczył krzyż z czasów, kiedy Albert van Oranje Nassau rządził jako patriarcha Sykstus. Następnie zgodnie z rytuałem rotryjskim niesiono wszelkie tiary, pierścienie, ordery jakie nosił kardynał jak był patriarchą, a także wszelkie dokumenty zwinięte w rulon, a będące autorstwem Jego Wysokości. Następnie za kapłanami, biskupami i kardynałami ubranymi w requialne szaty podążał Ojciec Święty Klemens IV. Schorowany patriarcha Rotrii nie otrząsł się jeszcze po dramatycznej sytuacji w Pałacu Apostolskim, ale bardzo pragnął odprowadzić na wieczny spoczynek tak wybitną personę. Ojciec Święty ubrany w czarną kapę oraz białą mitrę błogosławi zebranych na pogrzebie. Za nim w asyście wojskowej na katafalku jedzie trumna z ciałem kardynała. Na trumnie znajduje się flaga Niderlandów, a także korona, jabłko i berło oraz kapelusz kardynalski, które niegdyś służyły Królowi Niderlandów. Za asystą wojskową kroczyła rodzina, a wśród niej wnuk pogorzelca - kardynał Wilhelm van Oranje Nassau, a obok niego Maurycy van Oranje Nassau i inni familianci. Kiedy chór dośpiewywał ostatnie frazy maryjnego lamentu korowód wszedł do świątyni. Wszyscy obecni zajęli odpowiednie w kościele miejsce, zaś Ojciec Święty pospieszył, aby wraz z asystą liturgiczną przygotować się do ostatniej celebry, w której uczestniczyć będzie Jego Eminencja Albert van Oranje Nassau. W międzyczasie wokół trumny z ciałem Jego Królewskiej Wysokości ustawił się szwadron żołnierzy niderlandzkich, okalając wręcz katafalk.


[Obrazek: george-vi-elizabeth-maundy-1946.jpg?cent...9390000000]


[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcR75QZ1sB8TwD5F-JPFcYy...NRwq5h1Nv3][Obrazek: 91mhy8nZ2UL._SX679_.jpg]Po pewnej chwili chór rozpoczął śpiew Mozartowskiego Requiem. Ponownie zadzwoniły dzwony Katedry w Mediolanie, a przez główne drzwi weszła procesja liturgiczna. Na jej początku turyferariusz oraz nawikulariusz z wspaniałą wonią surmeńskiego kadzidła. Za nimi ten sam krzyż, który odprowadzał Jego Królewską Wysokość z Castello Sforzesco. Dalej klerycy oraz diakoni niosący regalia patriarsze Jego Eminencji Alberta. Dalej widać jest kapłanów oraz biskupów w strojach chórowych, a za nimi Jego Świątobliwość ubranego w czarny ornat przedstawiający krzyż Jezusowy oraz adamową czaszkę. Patriarcha Klemens IV idzie w otoczeniu kardynała Nicolo Dredera oraz Wilhelma van Oranje Nassau, odzianych w dalmatyki. Na końcu procesji w pełnym skupieniu szedł Jego Ekscelencja Pio Maria de Medici, patriarszy ceremoniarz, dzisiejszy kaznodzieja. Kiedy procesja dotarła do ołtarza Patriarcha Klemens IV odmówił introit. Rozpoczęła się uroczysta Msza święta wieńcząca dzieło Alberta van Oranje-Nassau. Chór śpiewał kolejne partie Mozartowskiego Opus Magnus, a w tym czasie Jego Świątobliwość odprawiał kolejne modlitwy w intencji zmarłego. Kiedy zakończyła się celebra, a chór ponownie odśpiewał Requiem aeternam dona ei Domine..., a na ambonę wszedł Jego Ekscelencja Pio Maria de Medici, który ubrał czarną stułę i przemówił.


[Obrazek: EF%2BPIUS%2BXII.JPG][Obrazek: 2d_3c.jpg]

() Sua Santità
Giovanni III
Sommo Pontefice,
Servo dei servi di Dio,
Vescovo di RotriaOdpowiedz

#2
Cytat:
[Obrazek: 2WUAj.png]

Wasza Świątobliwość,
Wasza Eminencjo, Kardynale Wilhelmie,
Wasza Wysokość Maurycy,
Pogrążona w żałobie Rodzino i Przyjaciele,Ci, którzy Mu zaufali, zrozumieją prawdę, wierni w miłości będą przy Nim trwali: łaska bowiem i miłosierdzie dla Jego wybranych... (Mdr 3, 9)


Nasz Brat Albert zrozumiał już prawdę, którą objawił mu dobry Bóg. Zapewne zgodnie z zapowiedzią myśliciela, a autora Księgi Mądrości, trwa przy Bogu w miłości. Zakończenie wirtualnej egzystencji nie jest rzeczą łatwą. Zazwyczaj przychodzi trwoga i ból dla odchodzącego, a jeszcze większe cierpienie dla jego bliskich i znajomych. I tak też my, pełni miłości, stoimy nad trumną Jego Eminencji Alberta van Oranje Nassau, odczuwając wielką trwogę po stracie tak wielkiego bohatera.

Zapewne nie do opisania jest cierpienie, jakiego doznał podczas ratowania jednej z Sióstr Karmelitek w pożarze Klasztoru w dzielnicy niderlandzkiej, jednak oglądając jego zwęglone ciało widziałem na twarzy ogromny spokój, opanowanie, a nawet pokuszę się o stwierdzenie, że widziałem na twarzy Jego Eminencji ulgę przeradzającą się w radość. Najbliżsi wiedzą, z jak ciężką realiozą walczył przed śmiercią i jak ta realioza uniemożliwiała mu pełne funkcjonowanie. Mimo to, kiedy wybuch spustoszył jego okolice, nie bał się wsiąść na konia śmierci i wkroczyć w ogniste piekło, aby zachować czyjeś życie. Jaką wagę miało życie ludzkie wiedział najlepiej. Jako Patriarcha i polityk wielokrotnie starał się rozwijać życie w Państwie Kościelnym Rotria, aby rotryjska ziemia wydała jak najlepsze owoce - wychowanych i honorowych mikronautów. Wśród nich widnieją dwie persony: Jego Eminencja Wilhelm van Oranje-Nassau oraz Jego Wysokość Maurycy van Oranje-Nassau. Misja i cel Jego Eminencji Alberta wypełniła się całkowicie, i nie odchodzi więc w zapomnienie, ale zostawia po sobie wielką pamięć - łaskę i miłosierdzie - dla nas, wybranych, którzy dziś żegnamy Jego Eminencję.

Kiedy z bólem serca ogłaszałem żałobę Rotrii i światu po śmierci dzielnego kardynała Alberta oraz innych pogorzelców, natychmiast odpowiedział cały mikroświat. Z różnych stron Pollinu składano na moje ręce kondolencje, a ja w tym momencie przekazuję je Wam, cierpiący po stracie Jego Wysokości. I choć Jego Eminencja był twardym politykiem i nieugiętym rządcą, wielokrotnie okazywał miłosierdzie swoim przyjaciołom... oraz wrogom. Choć różne osoby nie zgadzały się z jego poglądami, a często Go nawet obrażały, on jak cierpliwy mędrzec znosił obelgi i pracował z tymi osobami, jakiekolwiek one nie były. I to jest chyba prawda o Jego Eminencji Albercie van Oranje Nassau, którą dziś wszyscy poznajemy. Współpracował ze wszystkimi stronnictwami - zwolennikami, ale i wrogami - a przez to ostatecznie oddawał się celowi obranemu przez siebie. Z cierpliwością znosił niechętnych, często okazywał im miłosierdzie, a nawet widział potencjał godny uhonorowania. Czasem bywało, że nawet za wroga rzuciłby się w ogień. A co dopiero za przyjaciela, lub niewinną osobę. Tak też się stało kilka dni temu, kiedy oddał swoje życie ratując innych. 

Choć wirtualne życie Jego Eminencji zakończyło się, ufam, że będzie z nami nieustannie - w pamięci, słowie i Jego myśli, która buduje i będzie budować kolejne fundamenty Rotrii. Na pewno Jego Eminencja zapisał się w kanonie filarów Państwa Kościelnego Rotria i będzie ten gmach Kościoła i Państwa podtrzymywał. Amen.


(-) Pius Maria filius Medicaes,
Secretarius Status Apostolicae,
Regens Sancta Sedes
() Sua Santità
Giovanni III
Sommo Pontefice,
Servo dei servi di Dio,
Vescovo di RotriaOdpowiedz

#3
Po homilii Ojciec Święty Klemens IV pobłogosławił zebranym i wraz z asystą udał się do zakrystii. Następnie wyszedł z niej Jego Eminencja Wilhelm van Oranje-Nassau odziany w czarną kapę oraz białą mitrę, ponieważ będzie przewodniczyć obrzędowi pochówku swojego drogiego dziadka. Kardynał Kamerling wraz z biskupem de Medici stanęli przed trumną Jego Wysokości Alberta, zaś chór rozpoczął śpiew psalmu 50, prosząc Boga o zmiłowanie nad pogorzelcem. Następnie Jego Eminencja pokropił trumnę wodą święconą, a asystenci królewscy ściągnęli z niej regalia królewskie oraz kapelusz kardynalski. Po zdjęciu wszystkich preciosów i dystynktoriów kardynał van Oranje-Nassau okadził trumnę. Był to znak dla żołnierzy niderlandzkich, aby chwycili trumnę i zanieśli ją w ostatnią podróż Jego Eminencji Alberta van Oranje-Nassau - do krypty w Katedrze Mediolańskiej. Po dotarciu do niej, Jego Eminencja Wilhelm rzekł do zebranych:


[Obrazek: 72476346e6197fc95730c1aa9c888819.jpg]
() Sua Santità
Giovanni III
Sommo Pontefice,
Servo dei servi di Dio,
Vescovo di RotriaOdpowiedz

#4
Śmierć w warunkach świata wirtualnego jest ostatecznym i nieodwracalnym opuszczeniem kreowanej postaci i przeniesienie się z powrotem w świat realny. Dzień śmierci jest dopełnieniem dnia narodzin. Oddajmy więc hołd naszemu Bratu.
Wilhelm Jan Orański-Nassau
[Obrazek: 32GnG.png]
Odpowiedz

#5
Wszyscy zebrani w Krypcie modlą się w ciszy w intencji Jego Eminencji Alberta van Oranje-Nassau.
() Sua Santità
Giovanni III
Sommo Pontefice,
Servo dei servi di Dio,
Vescovo di RotriaOdpowiedz

#6
Teraz złożymy ciało naszego Brata w grobie.
Wilhelm Jan Orański-Nassau
[Obrazek: 32GnG.png]
Odpowiedz

#7
Po tych słowach trumnę z ciałem Jego Eminencji włożono w grobową tumbę i zamknięto marmurową tablicą. Jego Ekscelencja Pio Maria de Medici zaintonował śpiew Salve Regina, a Jego Eminencja Wilhelm van Oranje-Nassau pobłogosławił zebranym czyniąc znak krzyża. Kończąc ceremonię kardynał Wilhelm odczytał Testament Jego Wysokości Alberta.


[Obrazek: windsor-castle-the-grand-staircase-1923_75195_large.jpg]
() Sua Santità
Giovanni III
Sommo Pontefice,
Servo dei servi di Dio,
Vescovo di RotriaOdpowiedz

#8
[Obrazek: 2X2fK.png]
Wilhelm Jan Orański-Nassau
[Obrazek: 32GnG.png]
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020