Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jan IIRenuntiatio II X MMXIX
#1
Cytat:
[Obrazek: leon%20iii.png]

Renuntiatio


My, Klemens IV, pozostając we władzach własnej woli, bez wpływów osób postronnych,
postanawiamy ustąpić ze Złotego Tronu i zrzec się godności Patriarchy Rotrii
powierzonej nam przez Kolegium Kardynalskie XVIII VI AD MMXIX.
Wolą naszą jest, by Kolegium Kardynalskie obrało nowego Następcę świętego Pawła.
Niniejszy akt będzie skuteczny wraz z nastaniem godziny 20.00 dn. II X AD MMXIX.

Datum Rotriae, apud S. Paulum, die II, mensis Octoberi, anno Domini MMXIX, Pontificatus Nostri primo.


[Obrazek: 2URhV.png]
[Obrazek: 2UVzn.png]Cytat:[Obrazek: leon%20iii.png]
Umiłowani Bracia i Siostry!

Nie sposób nie dostrzec naszej przeciągającej się absencji, bezczynności i bierności na Złotym Tronie. Minął czas, kiedy real nam sprzyjał, a zaczął się okres intensywnej pracy nad własną przyszłością. Przyjmując wybór Najprzewielebniejszego Kolegium Kardynalskiego pełni byliśmy nadziei, że zdołamy utrzymać na naszych skroniach Triregnum przez cały czas przewidziany prawem i tradycją. Niestety, rzeczywistość okazała się brutalna. Stanęliśmy w obliczu tragicznego dylematu - Rotria, czy realne obowiązki. Później jednak zorientowaliśmy się, że w gruncie rzeczy nie musimy wybierać. Istnieje bowiem rozwiązanie, które będzie korzystne i dla Kościoła, i dla nas osobiście. Długo biliśmy się z myślami, czy renuncjacja to dobre wyjście. Mocno pragnęliśmy dzierżyć Patriarszą Tiarę do końca, tak jak nasi poprzednicy. Chcieliśmy nie zawieść Wspólnoty, której przewodzimy. Znamy jednak swoje możliwości i wiemy doskonale, że nie jest to możliwe. Uznaliśmy zatem, odwołując się do wyznawanych przez nas wszystkich wartości, że Złoty Tron opuścić należy przede wszystkim z honorem - nie jako odchodzący z konieczności ignorant, który Wspólnotę zaniedbywał, ale jako człowiek dojrzały, który dostrzegając brak dalszej możliwości władania Kościołem, przyznaje się do tego, ponosząc konsekwencje swoich wyborów i przyjmując z pokorą do wiadomości istniejący stan rzeczy. Zdecydowaliśmy zatem abdykować i opróżnić z dniem dzisiejszym Stolicę Pawłową. 

Pewni jesteśmy jednak, że czasy naszych rządów nie były stracony. Zwłaszcza, gdy mowa o okresie miesięcy letnich. Wtedy to, za sprawą Soboru Welijskiego II, nastąpił piękny czas prosperity w liturgii. Toczyły się gorące dyskusje najwybitniejszych liturgistów, które przyniosły Kościołowi nowe ceremonie, których mamy zaszczyt być współautorem. To również czas intensywnych dysput prawnych, które rozgrzewały naszą społeczność. Zdołaliśmy jednak, dzięki ugodowej naturze naszych Drogich Braci, załagodzić wszelkie spory. My sami ten czas zapamiętamy z wielkim sentymentem i wspominać go będziemy niezwykle ciepło. Długo by wymieniać piękne i smutne elementy ostatnich miesięcy, ale wierzymy, że zostaną one zapamiętane dobrze, a nasza dzisiejsza decyzja nie zostanie odebrana jako słabość, a akt prawdziwej troski o Kościół i miłości do niego.

Za wszelką pomoc i współpracę dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli. Z imiennych podziękowań i wyróżnień pragniemy zrezygnować, bowiem każdy z Was na nie zasługuje. Wyrazy wdzięczności kierujemy zatem ku wszystkim pracownikom Winnicy Pańskiej, którzy nie próżnowali przez czas naszej posługi Pawłowej. 

Gloria in excelsis Deo! 

Sanctitas Sua Ioannes PP. II 
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae etc. etc. etc.
[Obrazek: leon%20iii.png]
Odpowiedz

#2
Ojcze Święty!
Wierni parafii św. Marka w Wenecji dziękują za posługę Patriarchy. To dzięki Waszej Świątobliwości parafia wzbogaciła się o nowy budynek sakralny - filię Bazyliki św. Marka, której patronuje św. Barnaba. Niestety, nie udało się Waszej Świątobliwości konsekrować tej świątyni. Jednakże zawsze będzie Patriarcha wspominany w naszych modlitwach. 
Ja, ze swojej strony dziękuję za wszelką pomoc i życzliwość oraz przyjęcie mnie do grona prezbiterium Kościoła Rotryjskiego.
(-) Ks. Bp. Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini SJ,
Biskup pomocniczy Diecezji Teplice
Prefekt Kongregacji ds. Kościoła i Duchowieństwa
Protonotariusz Apostolski
Markiz Sieny Zachodniej

[Obrazek: bpadalbertus.png]
Odpowiedz

#3
Kardynale de Medici y Zep,
Najdroższy Krewny,
Najlepszy Przyjacielu,

wiesz jak mocno byłem sceptyczny do pomysłu Soboru, jako przeciągającego się przez pokolenia zjawiska, które nic nie wnosi. Twój upór i w pewnym sensie determinacja skruszyły moje serce, że zgodziłem się prowadzić ten sobór. Welijski, drugi w kolejności. Sobór odbywający się na Welii stanie się symbolem Medyceuszy Zepów - jeden rozpoczął Leon III, drugi Klemens IV. Przysłużył się Rotrii na pewno o wiele więcej, niż poprzednie potyczki między rodami. Jedność - skłania serce do pracy z innymi. Nienawiść - składnia rozum do pracy przeciw innym. Twój pontyfikat był pontyfikatem serca. I choć zmogła Cię realioza, a władza spoczęła na mnie jako Regencie - starałem się iść Twoją myślą i Twoją linią. Dziękuję za Twoje rządy i za Twoje zaufanie. Nawet wtedy, kiedy chciałeś przyznać mi kapelusz kardynalski, a ja kolejny raz tej nobilitacji odmówiłem. Dziękuję za Twoje słuchanie, za Twoją pokorę i wierność w wypełnianiu celów - choć nie wszystko na to pozwala, ale serce prowadzi dalej. Niech Ciebie jako kardynała, a także Twojego następce prowadzi serce - Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem (J 15, 12).

(-) Pio Cesare biskup de Medici
(-) Sua Eminenza 
 Pio Maria Cesare de Medici

Osobisty Doradca Ojca Świętego
Custode delle fede e Chiesa (Panzerkardinal)
Odpowiedz

#4
Eminencjo, Przyjacielu,

Bogu dziękuję i długo jeszcze będę dziękował za Twój pontyfikat. Pontyfikat, który był inny niż wszystkie wcześniej. Pontyfikat, który przypadł na okres spokoju, stabilizacji, a przede wszystkim rozkwitu Kościoła Świętego i Stolicy Świętej. Pontyfikat, którego centrum - a więc Klemens IV - był prawdziwym przewodnikiem duchowym Owczarni Pańskiej. Niech Dobry Bóg sprawi, że spłyną na Ciebie wszelakie łaski i błogosławieństwo, abyś wyleczył się ze straszliwej choroby, jaką jest realioza. Choroba cywilizacyjna mikroświata. Zło największe, które zabija mikronacje. Wierzę, że wrócisz do nas pełen sił i nowych pomysłów.

Bóg zapłać, 
(-) N. card. Dreder
Na zawsze przyjaciel
Jego Eminencja
Mikołaj kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego
[Obrazek: 14101934_nicolodreder2.png?w=1100]
Odpowiedz

#5
Deo gratias za pontyfikat Klemensa IV.
Wilhelm Jan Orański-Nassau
[Obrazek: 32GnG.png]
Odpowiedz

#6
Wasze Eminencje,
Wasza Ekscelencjo,
Księże Infułacie,

bardzo dziękuję za tak serdeczne słowa i wyrazy zrozumienia. W tym trudnym czasie to dla mnie wielkie wsparcie. Nadal będziemy współpracowali na rzecz Rotrii, zjednoczeni pod władzą mojego Następcy. Jestem zatem głęboko przekonany, że wszelkie dzieła, które miały swój początek podczas mojego pontyfikatu, będą teraz kontynuowane i rozwijane. Ja zaś oddam się służbie Kościołowi na tyle, na ile pozwoli mi życie realne. Nie ulega jednak wątpliwości, że będę wiernym sługą nowego Ojca Świętego.
Sanctitas Sua Ioannes PP. II 
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae etc. etc. etc.
[Obrazek: leon%20iii.png]
Odpowiedz

#7
Cytat:
[Obrazek: 2Xc3D.png]


Wasza Świątobliwość,
umiłowany Ojcze Święty!

Zaszczytem było służyć u Twojego boku, wpierw jako arcybiskup, później jako kardynał. Twój pontyfikat przejdzie do historii jako rządy wielkiego i światłego Patriarchy, którego głównym celem była troska o dobro Państwa Kościelnego i Kościoła Rotryjskiego. Byłeś odnowicielem rotryjskiej liturgii, za co składam Ci szczere Bóg zapłać. Sobór Welijski II był niezwykle potrzebny, a decyzja o jego zwołaniu roztropna. Podjąłeś również trafną i odpowiedzialną decyzję o rezygnacji wówczas, gdy real spadł nadmiernym ciężarem na Twoje barki. Mam nadzieję, że Twoi następcy będą godnie kroczyć ścieżką, którą wyznaczyłeś. Wybacz, że słowa te piszę dopiero dzisiaj, ale wczoraj nie zdążyłem wrócić z Gniezna po usłyszeniu informacji o Twojej renuncjacji.

dr net. prof. UR Michelangelo książę kardynał Piccolomini SJ
Odpowiedz

#8
Waszą Świątobliwość
Bardzo dziękuję za Wasz Pontyfikat
i życzę aby wszystko ułożyło się po myśli Waszej Świątobliwości i w Rotrii i Realu
Jego Eminencja
Andream kardynał von Salza

Kardynał diakon Kościoła Świętego Jana Chrzciciela
Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie

[Obrazek: 2U78e.png]
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020