Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Consistorium XII II MMXVI
[Obrazek: 3eccb6130fea2c9cgen.png]

[Obrazek: e494ba5e7ab44cd9gen.jpg]

[size=36pt]Ojciec Święty Pius V w swej wielkiej mądrości postanowił o wzmocnieniu Kościoła Rotryjskiego powołując Czcigodne Gremium Purpuratów, które utworzyło Nowe Kolegium Kardynalskie. Biskup Powszechny nakazał kardynałom stawić się w Pałacu Laterańskim, po czym wspólnie udali się do Kaplicy San Lorenzo.
Po modlitwie czcigodne gremium wraz z Ojcem Świętym, w asyście gwardii pałacowej udało się do sali audiencyjnej. Pośrodku sali, której sklepienie pokryto  przepięknymi freskami z dziejów Stolicy Apostolskiej, stał tron patriarszy skryty pod szkarłatnym baldachimem . Po lewej i prawej stronie widać loże kardynalskie obite granatowym atłasem.

Ojciec Święty zasiadł,  po czym Jego Eminencja kardynał diakon Fernando Álvarez książę d'Este y Córdoba, ogłosił pozostałym purpuratom:
[/size]

Verbum Domini! Jego Świątobliwość Pius V uroczyście otwiera posiedzenie konsystorzu.

[size=24pt]Kardynał d'Este y Córdoba podał nastepnie Patriarsze mowę, którą wcześniej Jego Świątobliwość sporządził.[/size]
[Obrazek: 65.gif]

Cytat:
[Obrazek: piusv.png]

[font=georgia]Umiłowani Bracia!

Zebraliśmy się tutaj, aby ustanowić Was kardynałami. To odpowiedzialna rola doradców Biskupa Powszechnego oraz elektorów. Znajdują się w Waszym gronie osoby, którym możemy ufać i które stanowią podporę dla Kościoła, Państwa oraz Złotego Tronu. Chcemy ogłosić, że kreujemy w tym momencie jeszcze jednego purpurata, ale jego imię i nazwisko zachowujemy na razie w sercu. Po oficjalnych uroczystościach kreacyjnych, przejdziemy do zamkniętej sali, by tam radzić na temat stanu Państwa Kościelnego.

[size=10pt][i]/-/ Pius pp. V
Pontifex Maximus, Patriarcha et Episcopus Rotriae,
Servorum Servorum Dei etc. etc. etc.

[font=georgia][size=36pt]Po zakończeniu patriarszej przemowy, pierwszy z nominatów, kardynał Ksawery van Berden, ubrany w capa magna, podszedł do Jego Świątobliwości i złożył przysięgę:

[size=18pt]Ja, kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego, obiecuję i przysięgam, że pozostanę odtąd i na zawsze, aż do śmierci, wierny Patriarsze pełniąc moją posługę dla Kościoła.[/size]
(-) Ksawery kardynał van Berden †

kardynał biskup Ostii
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

[Obrazek: 2JDwt.png]

[size=36pt]Biskup Rotrii nałożył na głowę nominata galero i rzekł:[/size]

[size=24pt]Ad laudem omnipotentis Dei et Sanctae Sedis Apostolicae ornamentum, accipe galerum rubrum, insigne singulare dignitatis Cardinalatus, per quod designatur, quod usque ad mortem et sanguinis effusionem inclusive, pro exaltatione Sanctae Fidei, pace et quiete Populi Chiristiani augmento et statu Sanctae Rotriae Ecclesiae, te intrepidum exhibere debeas. In nomine Pa+tris, et Fi+lii, et Spiritus + Sancti. Amen.[/size]

[size=36pt]Kardynał van Berden oddał Patriarsze pokłon i odszedł na swoje miejsce. Do Złotego Tronu przystąpił wtedy Leonardo Mario Castiglioni i złożył przysięgę:[/size]

[size=18pt]Ja, kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego, obiecuję i przysięgam, że pozostanę odtąd i na zawsze, aż do śmierci, wierny Patriarsze pełniąc moją posługę dla Kościoła.[/size]

[size=24pt]Ad laudem omnipotentis Dei et Sanctae Sedis Apostolicae ornamentum, accipe galerum rubrum, insigne singulare dignitatis Cardinalatus, per quod designatur, quod usque ad mortem et sanguinis effusionem inclusive, pro exaltatione Sanctae Fidei, pace et quiete Populi Chiristiani augmento et statu Sanctae Rotriae Ecclesiae, te intrepidum exhibere debeas. In nomine Pa+tris, et Fi+lii, et Spiritus + Sancti. Amen.[/size]

[size=36pt]Kardynał Castiglioni oddał Patriarsze pokłon i odszedł na swoje miejsce. Do Złotego Tronu przystąpił wtedy Fernando de Córdoba i złożył przysięgę:[/size]

[Obrazek: 65.gif]

[size=36pt]Kardynał de Córdoba oddał Patriarsze pokłon i odszedł na swoje miejsce. Następnie drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostały zamknięte i rozpoczęła się tajna część obrad konsystorza.[/size]

[Obrazek: 3eccb6130fea2c9cgen.png]

[Obrazek: e494ba5e7ab44cd9gen.jpg]

[font=georgia][size=36pt]Kardynałowie znów otworzyli drzwi do Kaplicy Sykstyńskiej na jawną część konsystorza, podczas której zostanie nałożone galero kardynałowi mianowanemu przez Jego Świątobliwość in pectore, a którego nazwisko zostało wczoraj ujawnione.

[font=georgia][size=36pt]Ojciec Święty zasiadł na tronie, a nominat - kardynał Albert Wilhelm van Oranje-Nassau, ubrany w capa magna, podszedł do Jego Świątobliwości i złożył przysięgę:

[Obrazek: 2JWBC.png]

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019