Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wizytacje
Drodzy Bracia!
Od 18 II 2020 rozpoczynam wizytacje poszczególnych mikronacji, w których działają Ojcowie Jezuici. W pierwszą moją podróż udam się do Magnifikatu, aby poznać trochę tamtejszy lud. Do Magnifikatu przybędę 18 II 2020. W drugą moją podróż udam się do Bizancjum, aby tam podtrzymać trochę na duchu wiernych. Do Bizancjum udam się 20 II 2020.

(-) Adalbertsu Pronobis von Hippogriff-Piccolomini,
Generalis Ordinis
(-) Bp. Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini SJ,
Generał Towarzystwa Jezusowego
Biskup pomocniczy Diecezji Teplice
Prefekt Kongregacji ds. Kościoła i Duchowieństwa
Protonotariusz Apostolski

[Obrazek: 2XMC2.png]
[-] 2 użytkowników lubi ten post.
  • Operar, Taddeo Piccolomini
Odpowiedz

Drodzy Bracia!
Przypominam, że od jutra rozpoczynam wizytacje mikronacji, gdzie bracia posługują. Jutro, tj. 18 lutego 2020 udam się do Magnifikatu.
Ponadto mam nadzieję, że JOEL-e tam, gdzie są już powołane, rozpoczęły swoją działalność. 

(-) Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini,
Generalis Ordinis
(-) Bp. Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini SJ,
Generał Towarzystwa Jezusowego
Biskup pomocniczy Diecezji Teplice
Prefekt Kongregacji ds. Kościoła i Duchowieństwa
Protonotariusz Apostolski

[Obrazek: 2XMC2.png]
Odpowiedz

Generale!

Oczywiście pamiętam. W sprawie JOELu, pan prezydent Ludowej Republiki Magnifikatu w prywatnej wiadomości zwrócił się z zażaleniem, że takie rzeczy nie zostały z nim uzgodnione. Oczywiście nie jest to jedyna rzecz do jakiej Pan prezydent ma jakieś swoje poprawki. Rozumiem jego religijność, nawet państwo w jakiś sposób promuje religie (jest on jedynym wiernym), ale sposób w jaki wielokrotnie ingeruje w moje działania swoimi komentarzami na komunikatorze są przegięciem. Mam nadzieję, że w czasie wizyty będzie to wzięte pod uwagę. Szczęść Boże.
(-) ks. Taddeo von Hippogriff-Piccolomini SJ
Wikariusz Generalny
Prefekt Kongregacji ds. Dyscypliny
[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Operar
Odpowiedz

Może warto byłoby przypomnieć Jego Ekscelencji Prezydentowi o istnieniu art. 6 Konkordatu pomiędzy Państwem Kościelnym Rotria a Republiką Magnificatu Wink
+ Jego Eminencja Hieronim Sieniawski
Cardinalis Sanctae Rotriae Ecclesiae
Archiepiscopus ad personam
[Obrazek: 2VqnQ.png]
Odpowiedz

Najprzewielebniejszy Ksieże Generale Adalbertusie,
  Jestem rad iż raczył Ksiądz zapragnął odwiedzić Ludową Republikę Magnifikatu. Wasze przybycie do nas będzie kolejnym wyrazem współpracy magnifikacko-rotryjskiej.

Przewielebny Księże Prałacie Taddeo,
  Masz nieco racji w swoich słowach. Doceniam zrozumienie mnie i Księdza służbę duszpasterską, która jest u nas potrzebna, lecz tak, jak Ksiądz wspomniał, miałbym nie jedną poprawkę. Uważam, że nie jest to dobre posunięcie, abym wysunął treść swoich zastrzeżeń bez Księdza zgody, gdyż słusznie jak Ksiądz wspomniał - są one w naszej wiadomości prywatnej. Nie udostępniam osobom trzecim moich rozmów z Tobą Księże, znasz mnie przecież i wiesz o moim poszanowaniu prywatnej korespondencji, ale nie liczyłem, że Ksiądz odważy się zrobić taki krok.
  Nie uważam, że moje komentarze wobec Księdza czynów są przegięciem. Myślę, że są one adekwatne do postępowania Księdza. Jeśli wzbudzi się u Księdza pragnienie spokojnej i uporządkowanej rozmowy ze mną, to jak zawsze jestem otwarty.

Wasza Ekscelencjo, Księże Biskupie Hieronimie,
  Pozwolę sobie stwierdzić, iż znam Art. 6 Konkordatu między Państwem Kościelnym Rotria, a Ludową Republiką Magnifikatu.
  W obliczu założenia na terenie naszego kraju placówki Jezuickiego Ośrodkoa Liturgiczno-Edukacyjnego mam na myśli Art. 8 ust. 2 naszego Konkordatu, który ma następujące brzmienie:

"Artykuł 8
1. Ludowa Republika Magnifikatu uznaje osobowość prawną Kościoła Rotryjskiego jako całości, a także
wszystkich jego prowincji kościelnych na terytorium Ludowej Republiki Magnifikatu.
2. Inne organizacje i jednostki Kościoła Rotryjskiego mogą starać się o uzyskanie osobowości
prawnej w myśl przepisów prawa Ludowej Republiki Magnifikatu za pośrednictwem kompetentnej władzy
kościelnej."

Jako, że zgodnie z naszym Konkordatem Ludowa Republika Magnifikatu uznaje owszem osobowość prawną Kościoła Rotryjskiego a także wszystkich jego prowincji kościelnych na terytorium Ludowej Republiki Magnifikatu (czyli Diecezja Magnifikatu), tak w ustępie drugim mowa o tym, że organizacje i jednostki nie posiadają osobowości prawnej "z automatu", dlatego uważam, że jeśli Jezuicki Ośrodek Edukacyjno-Liturgiczny pragnie legalnie funkcjonować na terytorium naszego kraju, powinien zwrócić się o uzyskanie osobowości prawnej za pośrednictwem kompetentnej władzy kościelnej tak jak zostało to napisane w Konkordacie.

Jak wspomniał ks. Taddeo jest u nas formalnie jeden wierny. Nie sądzę, aby JOEL było przeszkodą - wręcz przeciwie. Ta organizacja po jej zarejestrowaniu może sprawić, że zacznie wiernych przybywać, a co za tym idzie, Kościół Rotryjski będzie się dalej rozwijał w mojej Ojczyźnie, czego oczywiście życzę.

PS: Proszę, aby następnym razem nazwę naszego kraju pisać w sposób poprawny tj. "Ludowa Republika Magnifikatu", a nie "Republika Magnificatu". Z góry dziękuję.
(-) Tarsycjusz Operar 
Prezydent Ludowej Republiki Magnifikatu 
Sekretarz Generalny Rady Państw Nordaty
Odpowiedz

Wasza Ekscelencjo,
gdy będzie taka potrzeba to kompetentny reprezentant strony kościelnej - posiadający umocowania wynikające z Konkordatu - podejmie stosowne zabiegi, aby Ośrodek uzyskał osobowość prawną według prawa Ludowej Republiki Magnifikatu, za co mogę ręczyć. Za omyłkę w nazwie przepraszam - odruchowo napisałem ten wyraz po łacinie.
+ Jego Eminencja Hieronim Sieniawski
Cardinalis Sanctae Rotriae Ecclesiae
Archiepiscopus ad personam
[Obrazek: 2VqnQ.png]
  • Operar
Odpowiedz

Wasza Ekscelencjo,

Dostojny Panie Prezydencie,

Serdeczne Bóg zapłać składamy na ręce Waszej Ekscelencji za wizytę w Państwie Kościelnym oraz za regularne odwiedzanie naszego forum państwowego. Mamy świadomość, że zarządzanie Ludową Republiką Magnifikatu jest zajęciem czaso- i pracochłonnym, więc tym bardziej doceniamy ten gest, traktując go jednocześnie jako gest przyjaźni Waszej Ekscelencji wobec Państwa Kościelnego i Kościoła Rotryjskiego.

Pragniemy przytoczyć tutaj Artykuł 4, Konstytucji Zakonu Jezuitów:

Cytat:Art. 4.

§1. Siedziba Zakonu mieści się w Apostolskim Mieście Rotria.

§2. Zakon ma prawo działać na terenie wszystkich państw konkordatowych. 

Korzystając zatem z tego prawa oraz mając na uwadze posługę, którą Ojcowie Jezuici wykonują dla Ojca Świętego, dla pożytku Kościoła Rotryjskiego należy zrozumieć, że diecezje i inne jednostki administracyjne kościoła, które utworzone są w państwach konkordatowych lub w państwach, które w swym prawie fundamentalnym gwarantuje wolność religijną, podległe są bezpośrednio Biskupowi Rotrii. Co za tym idzie, oraz to co zapisane jest w konkordacie, wszystkie decyzje dotyczące kształtu wspólnoty Kościoła Rotryjskiego w konkretnym państwie zależą od Biskupa Rotrii oraz instytucji mu podległych, działających w imieniu Następcy Świętego Pawła. W tym też momencie to Patriarcha Rotrii jest "kompetentną władzą kościelną", który odpowiada za nadanie każdej organizacji stosownych uprawnień. Gdyby też, załóżmy, Patriarcha był przeciwnikiem Ośrodków Jezuickich, to swoją decyzją - która jest niepodważalna - rozwiązałby je i zakazał tego typu aktywności.

Jednakże celem naszego pontyfikatu jest zacieśnienie więzi z państwami konkordatowymi, poprzez chociażby tego typu inicjatywy i głęboko wierzymy, że z pomocą Jezuitów każde państwo zyska szereg korzyści - chociażby w postaci pomocy, gdyby zaistniał kryzys aktywności. Również oferta edukacyjna JOEL-i, wszak wciąż w przygotowaniu, będzie bardzo atrakcyjna. Prosimy dać tylko czas na rozwój inicjatywy.

Jednocześnie składamy na ręce Waszej Ekscelencji zaproszenie na kolację z nami w Pałacu Apostolskim. Ufamy też, że za aprobatą Waszej Ekscelencji dane nam będzie udać się z pielgrzymką do Ludowej Republiki Magnifikatu, aby w dalszym ciągu ulepszać stosunki przyjaźni pomiędzy naszymi Państwami.

Błogosławiąc,
(+) Pius Leo, pp. II
Patriarcha et Episcopus Rotriae
Sanctitas Sua
Pius Leo PP. II
Patriarcha et Episcopus Rotriae,
Summus Pontifex Ecclessiae Universalis, Servus Servorum Dei
etc. etc. 
[Obrazek: 14284382_65e68629ae28be64.png]
  • Operar
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020