Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pio Maria de MediciI Konsystorz Kurialny
(27.04.2020, 12:42:47)Taddeo Piccolomini napisał(a): Najbardziej myślałem nad zmianą z MP, tam są rzeczy które obowiązują dłużej. Na początku było mi bardzo trudno się tam odnaleźć. Bulli bym już nie tykał, bo porządek tam jest. Rozejrzę się jeszcze raz po brewe, może tam też nie ma potrzeby porządków, chociaż liczba działów przeraża jak się na to patrzy Wink

W bullach osobiście wprowadziliśmy porządek: wyodrębniono konstytucje apostolskie, bulle o diecezjach oraz utworzono archiwum bulli. Niestety, nasi poprzednicy doprowadzili do tak ogromnego bałaganu, że ciężko było cokolwiek znaleźć. Na szczęście te czasy już dawno za nami. Co do Motu Proprio - tak, one obowiązują dłużej, czasem na zawsze, a tak naprawdę do momentu odwołania decyzji tam zapisanej przez Biskupa Rotrii - czy to przeniesienie do stanu świeckiego, degradację biskupa czy odebranie nadanego niegdyś orderu. Niemniej również uważamy te działy za przejrzyste. W końcu w każdym tytule dokumentu pojawia się imię i nazwisko adresata Motu Proprio, co przy obecnej populacji nie jest zbytnim utrudnieniem dla znalezienia właściwego dokumentu.
Jego Eminencja
Mikołaj kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego
[Obrazek: 14101934_nicolodreder2.png?w=1100]
Odpowiedz

Wasza Świątobliwość!
Wielebni Kapłani!

Na początku, chciałbym powiedzieć, że możliwość bycia na tym Konsystorzu jest dla mnie ogromnym zaszczytem. Chcę z tego miejsca podziękować Jego Ekscelencji, Prefektowi Piccolominiemu za to, że obdarzył mnie takim zaufaniem i obdarował mnie taką godnością. Mam nadzieję, że sprostam nałożonym na mnie obowiązkom oraz zrealizuję wszystkie zadania, które na mnie czekają.

Odnosząc się do kwestii uporządkowania Acta Apostolicae Sedis, jest ono jak najbardziej konieczne. Sam akurat nie mam jakiejś większej wizji jak to wyglądać powinno - jak na razie mam za krótki staż w służbie Stolicy Apostolskiej, aby powiedzieć się na ten temat dogłębnie. W kwestii tego wyglądu AAS poczekam na propozycję mojego przełożonego. W każdym razie, służę wszelką pomocą w kwestii tego uporządkowania, jak trzeba będzie nawet przejrzeć akty prawne - jak to powiedział Czcigodny Godunow - od A do Z.

Nawiązując też to rzuconego na tym Konsystorzu pomysłu związanego ze stworzeniem nowej wersji AAS, przypominającej DP Księstwa Sarmacji, to co prawda nigdy nie byłem jakimś bardzo zaawansowanym mistrzem programowania itd., jednakże spróbuję kiedyś w wolnej chwili pomyśleć nad czymś takim, a przynajmniej na czymś podobnym, ale równie funkcjonalnym.
ks. Mateusz Żmigrodzki
Podprefekt Kongregacji ds. Dyscypliny
Odpowiedz

Nie sądzę, by kopiowanie rozwiązania sarmackiego było adekwatnego akurat dla rotryjskiego systemu prawnego. Z doświadczenia wiem, że takie dzienniki urzędowe/bazy prawne wymagają, by czuwali nad nimi aktywni urzędnicy, w mig usuwający uchylone akty i wprowadzające nowe. Obecnie Acta Apostolicae Sedis nie jest tak nieuporządkowane jak się wszystkim wydaje, oczywiście dla osób młodszych czasem sprawia trudność znalezienie danego aktu prawnego, jednak to kwestia wprawy poszukiwacza. Mam także wątpliwości, czy kwestie porządku prawnego leżą w gestii Kongregacji ds. Dyscypliny.
Jego Ekscelencja ks. bp Stanisław Dmowski
Szambelan Patriarszy

[Obrazek: bpdmowski.png]
Odpowiedz

Dla porządku i formalności uznaję obrady I Konsystorza Kurii Rotryjskiej za zamknięte.

(-) Theodorus Godunov
Secretarius Status
(-) x. Fiodor Anatoljewicz Godunow
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020