Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Janusz ZabierajKronika pontyfikatu Klemensa IV
#1
Kronika pontyfikatu Klemensa IV
(17.06.2019 - 04.10.2019)
Autor: ks. Janusz Adam Zabieraj
 
 
I. Wstęp
 
Tuż przed godziną 21 dnia 17.06.2019 r. Jego Eminencja Wilhelm Orański ogłosił Habemus Patriarcham. Nowym Patriarchą został Aurelio de Medici y Zep. Przybrał imię Klemens IV. Patriarcha w pierwszym przemówieniu wskazał, że chce ożywić w Rotrii ducha eucharystycznego. Głosił, że będzie pielgrzymował, a także wynagrodzi wszeką aktywność.
 
Uroczysta koronacja patriarsza odbyła się 24.06.2019 r. w Bazylice Laterańskiej. Patriarchę koronował kardynał dziekan Mikołaj Dreder. W mowie po koronacji Klemens IV podtrzymał chęć pielgrzymowania.
 
II. Sobór Welijski II
 
Najważniejszym osiągnięciem Klemensa IV było zwołanie Soboru Welijskiego II. Miał być on poświęcony odnowie ksiąg liturgicznych Kościoła Rotryjskiego. Tak też było. Sobór został otwarty 28.06.2019 r., powstała też Komisja Soborowa ds. reformy liturgicznej. Legatem soborowym był arcybiskup Michelangelo Piccolomini, a komisji szefował biskup Pio Maria de Medici. W trakcie soboru dokonano zmian w Rytuale Laterańskim. Wprowadzono nowe ceremonie takie jak bendykcja opata czy inwestytura diakona i prezbitera. Zmieniono także rytuał ślubu w Ceremoniale Kwirynalskim. Planowano stworzyć ryt wschodni, nawet stworzono specjalną komisję po to lecz ostatecznie nie udało się. Pomysł ten zaniknął. Mimo tego inicjatywa Soboru była odebrana bardzo pozytywnie a zmiany oceniono dobrze. Klemens IV został nazwany Ojcem Liturgii. Zaakceptował on także Ogólne Wprowadzenie do Rytuału Laterańskiego.
 
III. Inne wydarzenia
 
Klemens IV znany jest także z tego że wydał list apostolski Pax et Gaudium co znaczy Pokój i Radość. Dedykował go wszystkim duchownym oraz świeckim. Napisał go 11.07.2019 r. w odpowiedzi na spór dotyczący ogłoszenia Piusa III Patronem Kościoła. W czasie Soboru zaczęły panować kłótnie i niemiła atmosfera gdyż kardynał Albert Orański sprzeciwiał się temu ogłoszeniu. W swoim liście Klemens podtrzymał tradycję i wskazał że to Patriarcha odpowiada przed Bogiem i historią i to on decyduje. Każdy ma go słuchać a poza tym sam Biskup Rotrii podejmuje decyzje i nic na to nie wpływa nie czyni tego pod wpływem emocji. Podkreślił że bardzo źle jest że młodzi duchowni podważają autorytet starszych oraz samego Patriarchy co dawniej było nie do pomyślenia. Wezwał więc do zakończenia sporu i stwierdził że pokora i posłuszeństwo to najważniejsze cechy.
 
Klemens IV jako Ojciec Liturgii sam chętnie brał udział w różnych celebracjach. I tak konstytucję o liturgii ogłosił w trakcie uroczystych nieszporów ku czci św. Jakuba 25.07.2019 r. Ojciec Święty mianował też arcybiskupem a potem kardynałem biskupa Michelangela Piccolominiego. Więcej nominacji biskupich ani kardynalskich nie wydał.
 
Pod koniec pontyfikatu Ojciec Święty był coraz częściej nieobecny. W związku z tym zrezygnował ze swojego urzędu przed czasem dokładnie 04.10.2019 r.
 
 
IV. Podsumowanie
 
Patriarcha Klemens IV to był życzliwy i dobry Biskup Rotrii. Do każdego podchodził z wielką życzliwością. Starał się ożywić liturgie kościelną i mu się to udało. Może być spokojnie nazwany Ojcem Liturgii. Za jego czasów Kościół niewątpliwie się rozwijał i szedł w dobra stronę. Zmiany które zaszły były potrzebne i dobre skutki odczuwamy do tej pory. Można tylko żałować że zrezygnował przed czasem ale to problemy osobiste zpewnością mu nie pozwoliły dalej rządzić.
ks. Janusz Adam Zabieraj
Proboszcz Bazyliki pw. św. Marka w Wenecji
Kawaler Bari
[Obrazek: 32Snu.png]
Odpowiedz

#2
Wielebny,

Praca w wyczerpujący sposób opowiada historię pontyfikatu Ojca Świętego Klemensa IV, Odnowiciela Liturgii, skupia się na najważniejszych wydarzeniach tego pontyfikatu. Uwzględniając kilka błędów gramatycznych, oceniam pracę na bardzo dobry minus.

Proszę Rektora o wydanie Wielebnemu dyplomu

.
Sanctitas Sua
PIVS LEO PP. II
Patriarcha et Episcopus Rotriae,
Pontifex Optimus Maximus

[Obrazek: 14284382_65e68629ae28be64.png]
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020