Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Taddeo PiccolominiKronika pontyfikatu Piusa Leona I
#1
Pontyfikat Piusa Leona I
(14.02.2019 - 14.06.2019)
Autor: abp. Taddeo van Hälsing-Marcjan-Chojnacki von Hippogriff-Piccolomini SJ
        Dnia 5 lutego 2019 do 14 lutego 2019 trwał czas Sede Vacante poprzedzające pontyfikat XXIX Biskupa Powszechnego Piusa Leona I. Informacja o wyborze Patriarchy przez Kardynałów nastąpiło po 4 głosowaniach; przez cztery miesiące Mikołaj kardynał Dreder miał dbać o Kościół i Państwo Rotryjskie. Taki dobór imion nie jest przypadkowy – Pius nawiązuje do Piusa III, a Leon do Leona III. Pius III wpisał się na karty historii wprowadzeniem w życie owoców Soboru Trydenckiego II - Ceremoniału Kwirynalskiego oraz Ceremoniału Uroczystości Kościoła Rotryjskiego. Leon III jest blisko związany z innym Soborem – Welijskim I. Poruszono w czasie jego trwania wiele ważnych spraw, które trzeba było ustalić w czasach po Wielkiej Schizmie.
         Pius Leon I był pierwszym Patriarchą, który zgodnie z ustaleniami Pierwszej Sesji Soboru Laterańskiego VII zasiadał na Pawłowym Tronie nie sześć, a cztery miesiące. To za jego czasów Rotria narracyjnie wchodziła w przełom czasu wieków XIX/XX. Następca św. Pawła obiecał: kontynuację i wdrożenie w życie ustaleń Świętego Soboru Laterańskiego VII, promocję Rotrii w Pollinie i w nieistniejącym realu, przegląd Acta Apostolicae Sedis wraz z uporządkowaniem oraz aktywizację duchowieństwa niezależnie od godności. Najbliższym pomocnikiem w wprowadzaniu obietnic miał być Dwór Patriarszy.
         Zgodnie z obietnicą Pius Leon I kontynuował i też zakończył Sobór Laterański VII. W czasie Drugiej Sesji poruszono takie sprawy jak: Funkcjonowanie administracji i gospodarki Rotrii, Patron i Ojciec Kościoła oraz prowadzenie narracji. Owocem pierwszej dyskusji jest Bulla „Sanatio et Melorio”, która określiła dokładnie jak będzie wyglądać Kuria Rotryjska. Zredukowano liczbę stanowisk do tych najpotrzebniejszych; Bulla zarząd nad Kurią powierza Sekretarzowi Stanu, który oprócz tego odpowiedzialny jest za sprawy związane z polityką zagraniczną, za sprawy wewnętrzne i administracyjne Stolicy Apostolskiej.  Sekretarz Stanu jest także odpowiedzialny za kierunek polityki Kurii Rotryjskiej oraz za nadzór Prefektów podległych mu Kongregacji. W skład Kurii wchodzą jeszcze Prefekci na czele z podlegającymi im kongregacją: ds. Kościoła i Duchowieństwa oraz ds. Dyscypliny. Pierwsza kongregacja dba o sprawy związane z kościołami partykularnymi oraz tytułami Patrona i Ojca Kościoła; drugi o fabularyzację i prowadzenie narracji w Rotrii. Później urzędnikiem Kurii będzie jeszcze Ekonom Patriarszy. Druga dysputa spowodowała likwidację księstw lennych oraz sprowadzenie tytułów szlacheckich do czysto honorowych. Wenecja została oddana Zakonowi Szpitalnemu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, Mediolan i Florencja zostały przekazane rodom Orańskich i Medyceuszy. Jeszcze z Adhortacji posoborowej czytamy: „Ponadto wolą Ojców jest, aby wszyscy wspólnie dokonali próby wdrożenia systemu gospodarczego w Państwie Kościelnym, co powinno być szerzej omówione w trakcie konsultacji społecznych.” Wspomniane konsultacje rozpoczęły się za pontyfikatu Piusa Leona I („Wielka Reforma Gospodarcza” w Piazza Navona), ale Bulle wprowadzającą system gospodarczy wydał dopiero Jan I. Trzecia dysputa jest szczególnie związana z tym pontyfikatem. Tytuły Patrona i Ojca Kościoła są pomysłem Ojca Świętego Piusa Leona I i to on zadbał o wprowadzenie go do Rotrii. Jest on nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w historii Pollinu; pierwszy z nich jest wyłącznie nadawany osobom duchownym, drugi świeckim. Oba tytuły można nadać dwa lata od śmierci osoby (lub jej ostatniego logowania), jednak Patriarcha może udzielić dyspensy od tego wymogu. Po spełnieniu wszystkich wymogów nadanie tych godności akceptuje Synod Biskupów. Jeszcze za pontyfikatu Piusa Leona I pierwszym Patronem Kościoła został Pius III.
         XXIX Biskup Powszechny zdecydował się na zawieszenie funkcjonowania Signorii Rotryjskiej, która nie wykazywała aktywności od dłuższego czasu. Za pontyfikatu Piusa Leona I został utworzony Kościół w Księstwie Sarmacji, w archidiecezji Delilandzkiej Prymasem został Wilhelm kardynał Orański, . Odbył się jeden konsystorz wynoszący do godności kardynała honorowego Andreama von Salzę. Do godności biskupiej zostali wyniesieni Pio Maria Facibeni oraz Michelangelo Piccolomini.
         Pontyfikat Piusa Leona I zostanie zapamiętany jako podniesienie Rotrii z upadku, odważnych decyzji i służby Kościołowi. W trakcie pierwszego pontyfikatu zrealizował najważniejsze obietnice, resztę zrobił w trakcie drugiego pontyfikatu jako Pius Leon II.
[Obrazek: podpis.png]
(~) abp Taddeo van Hälsing-Marcjan-Chojnacki
von Hippogriff-Piccolomini SJ
Wikariusz Generalny
Prefekt Kongregacji ds. Dyscypliny
Markiz Sieny Wschodniej
[Obrazek: convertedHERB.png]
[-] 2 użytkowników lubi ten post.
  • Jan II, Janusz Zabieraj
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020