Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mikołaj DrederList metropolity gnieźnieńskiego do Prefekta Kongregacji ds. Kościoła i Duchowieństwa
Gniezno, XII VIII Anno Domini MMXX
Jego Eminencja
x. Mikołaj kard. Dreder
Prymas Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Jego Ekscelencja
x. Fiodor A. Godunow
Prefekt Kongregacji ds. Kościoła i Duchowieństwa
Wasza Ekscelencjo,
Czcigodny Prefekcie!
Piszę ten list, jako zatroskany pasterz wspólnoty wiernych Kościoła Rotryjskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdzie inkardynował mnie w swej mądrości Ojciec Święty, Jego Świątobliwość Jan II. Pisząc ten list, mam na uwadze jeden z obowiązków, który Stolica Apostolska nałożyła na Prefekta Kongregacji, na czele której stoi Wasza Ekscelencja. Mam na myśli, nadzorowanie procesu kreacyjnego kandydatów do godności Patrona bądź Ojca Kościoła.
Przez krótki okres pobytu w Gnieźnie, podczas rozmów z wiernymi mojej diecezji, da się zauważył dobra pamięć o ich rodowitym duchownym, który również przez krótki okres przebywał w Stolicy Apostolskiej, dorobiwszy się nawet kapelusza kardynalskiego nadanego mu przez Aleksandra III, co jednak w ówczesnym czasie wywołało spore kontrowersje. Mam na myśli Ottona Kenta, niezwykle ciepło i miło wspominanego przez wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej duchownego rotryjskiego. Człowieka zaangażowanego w sprawy Kościoła Świętego, pracowitego duszpasterza i świetnego kaznodzieje. Uważam, że jego dokonania dla Kościoła Rotryjskiego w Rzeczypospolitej są na tyle wielkie, co potwierdza fakt, że pomimo wielu lat, pamięć w RON nadal o nim żyje.
Wobec tego, uważam, że Arcybiskup Otton Kent godzien jest wyróżnienia tytułem Patrona Kościoła i proszę, w imieniu wiernych z RON, o rozpoczęcie procesu kreacyjnego kandydata na Patrona Kościoła, Ottona Kenta.
Z wyrazami estymy,
(+) Mikołaj kardynał Dreder
Prymas RON
Jego Eminencja
Mikołaj kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego
[Obrazek: 14101934_nicolodreder2.png?w=1100]
Odpowiedz

Eminentissime ac Reverendissime Domine,

Permittimus.

(-) Theodorus Godunov
Praefectus
(-) x. Fiodor Anatoljewicz Godunow
Odpowiedz

Ekscelencjo Prefekcie,

Mając świadomość, że w ostatnim czasie doszło do zmian na stanowiskach kierowniczych w Kongregacji ds. Kościoła i Duchowieństwa, lecz w imieniu Owczarni Pańskiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pragnę zapytać: jak wygląda postęp prac Kongregacji w procesie kreacyjnym abp Ottona Kenta?

Z wyrazami szacunku,
Jego Eminencja
Mikołaj kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego
[Obrazek: 14101934_nicolodreder2.png?w=1100]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020