Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Leon IVMsza w Fiesole
Dzwony Kościoła w Fiesole obwieszczają  Mszę w rycie Kartuskim, tłumy ludzi chcą zobaczyć jak Leon IV, Papież Darilandu będzie odprawiał  będzie odprawiał Mszę [img=25x25]images.app.goo.gl/5TFV6BePBDvevYm28[/img].

W imię ojca i syna ducha świętego

W imię ojca i syna ducha świętego

Pan z wami.

Miłość Boga Ojca, łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi.
Odpowiedz

Łaska i pokój od Boga, naszego Ojca i od Pana Jezusa Chrystusa niech będą z wami

. I z duchem twoim

Uznajmy przed Bogiem, że jesteśmy grzeszni, abyśmy mogli z czystym sercem złożyć Najświętszą Ofiarę.

Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem, i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję, zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was, bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.

Panie zmiłuj się nad nami, Chryste zmiłuj się nad nami, Panie zmiłuj się nad nam

Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. Chwalimy Cię. Błogosławimy Cię. Wielbimy Cię. Wysławiamy Cię. Dzięki Ci składamy, bo wielka jest chwała Twoja. Panie Boże, Królu nieba, Boże, Ojcze wszechmogący. Panie, Synu Jednorodzony, Jezu Chryste. Panie Boże, Baranku Boży, Synu Ojca. Który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami. Który gładzisz grzechy świata, przyjm błaganie nasze. Który siedzisz po prawicy Ojca, zmiłuj się nad nami. Albowiem tylko Tyś jest święty Tylko Tyś jest Panem. Tylko Tyś Najwyższy, Jezu Chryste. Z Duchem Świętym w chwale Boga Ojca. Amen
Odpowiedz

Teraz proszę o słowo ks. Gagika
Odpowiedz

Ja pragnę tylko powiedzieć Waszej Świątobliwości, że w rycie kartuskim stosuje się inne Ordo Missae niż w NOM-ie. Tutaj można znaleźć Ordo (sprzed reformy), a tutaj cały mszał.
x. dk. Gagik Bagratyda
[Obrazek: 1027.png]

[Obrazek: 38dok.png]
Odpowiedz

Ryt filipski albo karlykański to był.
Odpowiedz

Raczej NOM.
x. dk. Gagik Bagratyda

[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Janusz Zabieraj
Odpowiedz

(12.01.2021, 12:49:44)Gagik Bagratyda napisał(a): Ja pragnę tylko powiedzieć Waszej Świątobliwości, że w rycie kartuskim stosuje się inne Ordo Missae niż w NOM-ie. Tutaj można znaleźć Ordo (sprzed reformy), a tutaj cały mszał.

Ten pierwszy link to porównanie różnych rytów Kościoła Łacińskiego, jak rozumiem? Ciekawe.
(-) Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz
Baro Vinci
Legatus Reipublicæ Poloniæ-Lithuaniæ in Principalitas Sarmatiæ et Reipublicæ Bialeniæ
Minister Ducatis Urbinis
Odpowiedz

Tak, chyba wszystkich stosowanych do VII. Obecnie ryty karmelicki i lyoński są używane tylko przez tradycjonalistów, zaś dominikański bywa czasem też przez "zwykłych" OP. Ryty mozarabski, kartuski i ambrozjański przeszły po VII reformę, podobnie jak ryt rzymski.

[Obrazek: 117952634_1099994813730288_5809489359053...e=60216C56]
x. dk. Gagik Bagratyda

Odpowiedz

Rozumiem.

A Ryt Ambrozjański był już znacząco zreformowany po/na Soborze Trydenckim?
(-) Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz
Baro Vinci
Legatus Reipublicæ Poloniæ-Lithuaniæ in Principalitas Sarmatiæ et Reipublicæ Bialeniæ
Minister Ducatis Urbinis
Odpowiedz

Szczegółów nie znam, wiem tylko, że został mocno zlatynizowany. W ogóle wśród niektórych katolików panowało i panuje przekonanie, że wszystko musi być takie, jak w rycie rzymskim, bo tylko on jest w pełni katolicki, i stąd brało się dążenie do latynizacji różnych wschodnich i zachodnich obrządków. Choć trzeba przyznać, że zdarzała się też latynizacja oddolna.
x. dk. Gagik Bagratyda

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2021 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2021 Styl © iAndrew 2016-2021 Edit © Axwell 2017-2021