Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PiotrBazylika św. Piotra za Murami
[Obrazek: 3a5aq.png]

Bazylika św. Piotra za Murami

[Obrazek: 3a5aA.jpg]

Bazylika św. Piotra za Murami jest jedną z czterech patriarchalnych bazylik, które znajdują się na terenie Apostolskiego Miasta Rotria. Według rotryjskiej tradycji jest ona miejscem pochówku św. Piotra. Została wybudowana w czasach starożytnych. Posiada 5 naw. Pod łukiem tęczowym kończącym nawę główną umieszczony jest grób św. Piotra, przykryty gotyckim baldachimem. Absyda kończąca nawę główną jest ozdobiona mozaiką w stylu bizantyjskim, ukazującą Chrystusa w otoczeniu świętych: Piotra, Pawła, Andrzeja i Łukasza.

[Obrazek: 3a5aR.jpg]

[Obrazek: 3a5aS.jpg]

Na ścianach naw, ułożone w długi pas są medaliony kolejnych Patriarchów Rotrii, od św. Pawła po Jana III. Legenda głosi, że jeśli na wszystkich wolnych miejscach będą medaliony z wizerunkami Patriarchów Rotrii, to nastąpi koniec mikroświata. Obok bazyliki znajduje się klasztor, z przepięknym dziedzińcem. Bazylika jest jednym z kardynalskich kościołów tytularnych. Obecnym kardynałem prezbiterem bazyliki jest Janusz Adam kardynał Zabieraj SJ.

[Obrazek: 3a5aV.jpg]

[Obrazek: 3a5b1.jpg]

/-/ Sanctitas Sua Petrus PP.,
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae etc. etc. etc.

[Obrazek: 3aPfk.png]
[-] 2 użytkowników lubi ten post.
  • Aurelio de Medici y Zep, Gagik Bagratyda
Odpowiedz

Objęcie Kościoła Tytularnego

XXV I MMXXI A. D.

[Obrazek: 3a5aq.png]

Janusz Adam kardynał Zabieraj SJ w okolicach południa dnia 25. 01. 2021 r. przybył do Bazyliki pw. św. Piotra za Murami. Dziś miał objąć swój kościół tytularny. Bazylika otoczona była mnóstwem wiernych, zwłaszcza Vernonów, którzy tłumnie przybyli z Ruvo di Puglia, aby uczestniczyć w ingresie swojego ukochanego ojca duchownego. Gdy tylko samochód-platforma z kardynałem Zabierajem pojawił się w pobliżu kościoła, zaczęli wiwatować na jego cześć. Pod auto rzucano kwiaty, niektórzy wierni wręcz wskakiwali na pojazd i podawali kardynałowi dzieci do błogosławieństwa. Uśmiechnięty Zabieraj czynił to z wielką chęcią. Wszyscy krzyczeli: "Kochamy cię! Jesteś wspaniały! Błogosław nam Ojcze! To przyszły Patriarcha!" Wokół roztaczała się atmosfera cudownego jarmarku, rodzinnego pikniku.

[Obrazek: 3aiTe.jpg]

[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Gagik Bagratyda
Odpowiedz

(15.01.2021, 14:43:36)Janusz Zabieraj napisał(a): Na ścianach naw, ułożone w długi pas są medaliony kolejnych Patriarchów Rotrii, od św. Pawła po Jana III. Legenda głosi, że jeśli na wszystkich wolnych miejscach będą medaliony z wizerunkami Patriarchów Rotrii, to nastąpi koniec mikroświata.

Ile jeszcze pozostało wolnych miejsc?
x. abp Gagik Bagratyda
[Obrazek: 1027.png]

[Obrazek: gagik.abp_miniaturka.png]
[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Piotr
Odpowiedz

Około godziny 16:00 rozpoczęła się celebracja objęcia kościoła tytularnego. Ksiądz kardynał Zabieraj w stroju chórowym wkroczył do bazyliki, błogosławiąc wiernych. Następnie zasiadł na tronie i uczestniczył w Mszy Świętej sprawowanej przez proboszcza bazyliki z formularza święta Nawrócenia św. Pawła. Części stałe zaczerpnięto z ukochanej przez kardynała "The Little Jazz Mass". Wykonywał je chór "Cantores Zabieransis".

[Obrazek: 3aj4F.jpeg]

P zakończeniu nabożeństwa, kardynał Zabieraj zabrał głos. Jego przemówienie zostało nagrodzone półgodzinną owacją i oklaskami.

Cytat:
[Obrazek: 39Thx.png]
Umiłowani Bracia i Siostry,

stoję tu przed wami jako syn vernońskiej ziemi i jednocześnie nowy Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego. Doskonale zdaję sobie sprawę z brzemienia, które na mnie ciąży. Lecz jarzmo to jest słodkie, a brzemię lekkie. Jestem świadom faktu, że jestem niczym giez, który gryzie. Wiem, że jestem jak bąk, który brzęczy i pobudza do aktywności. To czynić pragnę najbardziej jako kardynał. Jeszcze bardziej oddać się Kościołowi Rotryjskiemu i sprawić, aby ożywił się i świecił coraz jaśniej.

Wspominam sobie poszczególne etapy, które przeszedłem w swojej kapłańskiej drodze. Czuję wzruszenie dziękując za to, co się wydarzyło i za to, co zdarzyć się może. Różnorakie i bogate doświadczenia, które zdobyłem, spełniają istotną rolę w kształtowaniu mojej kapłańskiej osobowości. Nie może być tak, że zatracimy rotryjskość naszych kościołów. Nie może również stać się tak, że zapomnimy o krajach, do których jesteśmy posłani. Postarajmy się znaleźć nowe rozwiązanie.

Będzie wiał wiatr, który niesie ze sobą zmiany. Zapach zmian jest w powietrzu, gdyż kończy się Sobór Florencki III. Czujemy potrzebę oddania się nowemu, ale i nie możemy zapomnieć o tym, co się wydarzyło i co zdarzyć się może. Świadomość odpowiedzialności za przyszłość stawia nas w obliczu wypracowania schematów, umożliwiających działania nakierunkowane ku nowemu. Widzimy, że niekiedy dobrze się dzieje, kiedy źle się dzieje.

Rotryzm nie jest ideą nową, ani też starą. Rotryzm musimy umiejscawiać w czasie i przestrzeni. Aby dokonać historycznego zwrotu nie możemy dzielić się, bynajmniej nie. I tutaj mówię stanowcze "nie pozwalam". Nie pozwalam na to, aby rozrywać jedność naszej ojczyzny i Kościoła.

Bo jedna jest Rotria. Tylko my Rotryjczycy wspólnie mamy rację i jest to racja stanu. Jedna jest racja i to święta racja. Nie może być czyjaś racja bardziej czyjśza niż nasza. Czy my zapominamy o tym, że jesteśmy w pewien sposób zawieszeni i z zawieszenia tego musimy się wreszcie obudzić. Dokonajmy tego czegoś, tego czegoś, czego wszyscy czujemy. Odkryjmy w sobie na nowo naszą ROTROŚĆ.

Zbudźcie się! Obudźcie! Nie bądźcie gnuśni i leniwi. Nie zasypiajcie! Musimy razem odpowiedzieć sobie na pytanie: "Po co? Jak? Dlaczego?". Pamiętajmy też słowa Chrystusa, zapisane u św. Marka (14, 42): Wstańcie, chodźmy, oto zbliża się mój zdrajca.

dr net. prof. UR Janusz Adam kardynał Zabieraj SJ

[Obrazek: 3aj5X.jpg]

[-] 2 użytkowników lubi ten post.
  • Aurelio de Medici y Zep, Gagik Bagratyda
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2021 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2021 Styl © iAndrew 2016-2021 Edit © Axwell 2017-2021