Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PiotrMissa Sicca
Moi drodzy, ostatnio - w czasie pandemii - zetknąłem się z tzw. Mszą Suchą. Czym ona jest? Posłużę się cytatem:

Cytat:
Mówiąc najkrócej tzw. sucha msza była recytowaną formą liturgii przypominającą mszę świętą, ale bez ofiarowania, przeistoczenia i Komunii. Co więcej, w czasie jej odprawiania często wystawiano Najświętszy Sakrament i adorowano go. Była to niezwykle popularna forma nabożeństwa w przypadkach, gdy prawo liturgiczne zabraniało odprawiania tradycyjnej mszy. Do takich sytuacji dochodziło, gdy śluby lub pogrzeby odprawiano popołudniu. Znana była również jako missa navalis vel nautica, czyli jako msza okrętowa lub morska. W tym przypadku ze względu na kołysanie okrętu nie odprawiano całej mszy, gdyż istniało ryzyko rozlania Krwi Pańskiej lub rozsypania komunikantów. Nazywano ją również missa venatica, gdyż odprawiana była podczas publicznych polowań, gdy myśliwi spieszyli się przed wyruszeniem na łowy. Jako forma nabożeństwa eucharystycznego szczególnie upodobano sobie ją na Węgrzech i we Francji. Kroniki podają, że także w samym Rzymie nie brakowało jej zwolenników.

W czasie pandemii Msza Sucha przeżyła swoisty renesans jako nabożeństwo do odmawiania prywatnego. Można na ten temat poczytać:
1. na stronach anglojęzycznych
2
. na stronach polskojęzycznych
3
. obejrzeć na YT.

N
a podstawie jednej ze stron, a także własnej inwencji, opracowałem formularz takiej "Mszy".

Wykorzystałem Credo bez kontrowersyjnego "Filioque", żeby nie tylko rzymscy katolicy mogli skorzystać. Zmieniłem też kontrowersyjny - moim zdaniem - fragment, użyty w opracowaniu Templumchristi.pl, w którym mowa o modlitwie ofiarnej. Sucha Msza nie jest Mszą - nie jest ofiarą. Dlatego skreśliłem słowo "ofiarną". Zamiast jednych modlitw (kolekta, prefacja, antyfona), wskazałem na możliwość sięgania po części zmienne z formularzy mszalnych na dany dzień.
Oczywiście zachęcam do wykorzystywania tego formularza wyłącznie dla własnej modlitwy (jest to porządny pacierz, bo odmówienie trwa około 20 minut), lecz nie zastępowania nim chodzenia na normalną Mszę czy jakiekolwiek nabożeństwo realnego Kościoła, do którego Bracia należycie. Ja mimo pandemii nie wyobrażam sobie nie być w kościele w święto czy w niedzielę.

Zaznaczam, żeby nie było kontrowersji dużymi literami.

NIE JEST TO RYTUAŁ KOŚCIOŁA ROTRYJSKIEGO, LECZ MOJA PRYWATNA PROPOZYCJA MODLITWY DO ODMAWIANIA W DOMU PRZEZ CHĘTNYCH

/-/ Sanctitas Sua Petrus PP.,
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae etc. etc. etc.

[Obrazek: 3aPfk.png]
[-] 2 użytkowników lubi ten post.
  • Aurelio de Medici y Zep, Gagik Bagratyda
Odpowiedz

Hmm, jeden kolega przełożył mi kiedyś fragment Duranda dotyczący mszy suchej:

Cytat:Kapłan może też sprawować jedną Mszą z ofiarą, a drugą suchą. Gdy odmawia się Msza sucha, gdy kapłan nie może odprawić, bo już wcześniej sprawował albo z innego powodu, może, nałożywszy stułę, odczytać epistołę i Ewangelię i odmówić modlitwę Pańską oraz dać błogosławieństwo. Ponadto jeśli z powodu pobożności, a nie zabobonności, chce odmówić całe oficjum Mszy bez ofiary, niech założy wszystkie szaty kapłańskie i odprawi Mszę według jej porządku, aż do końca ofertorium, opuszczając ciche modlitwy, które odnoszą się do ofiary. Może odmówić prefację, jak widać można w niej wezwać aniołów na konsekrację Ciała i Krwi Chrystusa. Niech nic nie mówi z Kanonu, ale niech odmówi modlitwę Pańską, a następujących tam cichych modlitw niech nie odmawia, niech nie ma kielicha ani hostii, ani mówi czegokolwiek z tych modlitw i gestów, które mówią się bądź czynią nad kielichem albo Eucharystią. Może również powiedzieć: "Pokój Pański" itd. i odtąd oficjum Mszy ma się odprawiać do końca według swojego porządku. Lepiej jest jednak opuścić resztę.
Jak widać, są przewidziane dwie wersje mszy suchej: tylko epistoła, Ewangelia, modlitwa Pańska i błogosławieństwo albo też "całe oficjum Mszy bez ofiary", z pominięciem Kanonu i tego wszystkiego, co odnosi się do ofiary czy Ciała i Krwi.

U Waszej Ekscelencji jest pewne pomieszanie elementów nowej (np. psalm responsoryjny, embolizm) i starej mszy (np. confiteor), są też fragmenty Kanonu, których według Duranda nie powinno być. Zdaje mi się, że wiele osób odmawia to nabożeństwo, nie za bardzo wiedząc, jak się do tego zabrać, i tworzy jakieś nowe Ordo mszy suchych.
x. abp Gagik Bagratyda
[Obrazek: 1027.png]

[Obrazek: gagik.abp_miniaturka.png]
Odpowiedz

(19.01.2021, 12:43:56)Gagik Bagratyda napisał(a): Hmm, jeden kolega przełożył mi kiedyś fragment Duranda dotyczący mszy suchej:

Cytat:Kapłan może też sprawować jedną Mszą z ofiarą, a drugą suchą. Gdy odmawia się Msza sucha, gdy kapłan nie może odprawić, bo już wcześniej sprawował albo z innego powodu, może, nałożywszy stułę, odczytać epistołę i Ewangelię i odmówić modlitwę Pańską oraz dać błogosławieństwo. Ponadto jeśli z powodu pobożności, a nie zabobonności, chce odmówić całe oficjum Mszy bez ofiary, niech założy wszystkie szaty kapłańskie i odprawi Mszę według jej porządku, aż do końca ofertorium, opuszczając ciche modlitwy, które odnoszą się do ofiary. Może odmówić prefację, jak widać można w niej wezwać aniołów na konsekrację Ciała i Krwi Chrystusa. Niech nic nie mówi z Kanonu, ale niech odmówi modlitwę Pańską, a następujących tam cichych modlitw niech nie odmawia, niech nie ma kielicha ani hostii, ani mówi czegokolwiek z tych modlitw i gestów, które mówią się bądź czynią nad kielichem albo Eucharystią. Może również powiedzieć: "Pokój Pański" itd. i odtąd oficjum Mszy ma się odprawiać do końca według swojego porządku. Lepiej jest jednak opuścić resztę.
Jak widać, są przewidziane dwie wersje mszy suchej: tylko epistoła, Ewangelia, modlitwa Pańska i błogosławieństwo albo też "całe oficjum Mszy bez ofiary", z pominięciem Kanonu i tego wszystkiego, co odnosi się do ofiary czy Ciała i Krwi.

U Waszej Ekscelencji jest pewne pomieszanie elementów nowej (np. psalm responsoryjny, embolizm) i starej mszy (np. confiteor), są też fragmenty Kanonu, których według Duranda nie powinno być. Zdaje mi się, że wiele osób odmawia to nabożeństwo, nie za bardzo wiedząc, jak się do tego zabrać, i tworzy jakieś nowe Ordo mszy suchych.

Ja trzymałem się tego, co znalazłem w Internecie. Dodałem tylko embolizm z Novusa, bo jego brzmienie koresponduje z zakończeniem Modlitwy Pańskiej oraz modlitwę do św. Michała Archanioła i części zmienne również z nowego kalendarza. 

Myślałem nad fragmentami Kanonu, ale są one odpowiednio zmienione i nie tyczą się w żaden sposób ofiary.

Odpowiedz

Nie tyczą się, ale jak widać, nie były przewidziane w mszy suchej; zresztą sam pomysł wycinania kawałków z kanonu i odmawiania ich w oderwaniu od całości wydaje mi się nie najlepszy. Brakuje natomiast niektórych innych części liturgii, np. psalmu 42.
x. abp Gagik Bagratyda
[Obrazek: 1027.png]

[Obrazek: gagik.abp_miniaturka.png]
Odpowiedz

(19.01.2021, 12:54:18)Gagik Bagratyda napisał(a): Nie tyczą się, ale jak widać, nie były przewidziane w mszy suchej; zresztą sam pomysł wycinania kawałków z kanonu i odmawiania ich w oderwaniu od całości wydaje mi się nie najlepszy. Brakuje natomiast niektórych innych części liturgii, np. psalmu 42.

Ale msza sucha nie była nigdzie skodyfikowana, więc nie wiadomo, co jest jej częścią, a co nie. W Internecie można znaleźć takie opracowania. Moja wersja jest oparta na tłumaczeniu tego. Proszę zobaczyć, kto jest autorem.

[-] 1 użytkownik lubi ten post.
  • Aurelio de Medici y Zep
Odpowiedz

Ja miałem do czynienia z tą właśnie wersją polskojęzyczną: https://templumchristi.pl/sucha_msza.pdf
A tutaj pomniejszyłem kiedyś: link

A propozycja Waszej Eminencji jest warta zastanowienia, moim zdaniem, i ciekawa.
Myślę, że, pasowało by tam dodać przy odpowiedniku spowiedzi powszechnej akt żalu doskonałego i przed tym może jeszcze można by zaznaczyć, że to odpowiedni moment na rachunek sumienia.

Warto zaznaczyć, że Msza sucha to w zasadzie odpowiednik wschodniej Typiki: https://nicefor.info/typika/

Było trochę dyskusji na temat Mszy cichej, w tym na JBWA-SK. Tam też jeden z członków grupy udostępnił pewną wersję Typiki (jeśli ktoś wie, o co chodzi, porządek podkowiański Smile ). Mam do tego dostęp, jak coś.
(-) Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz
Baro Vinci
Legatus Reipublicæ Poloniæ-Lithuaniæ in Principalitas Sarmatiæ et Reipublicæ Bialeniæ
Minister Ducatis Urbinis
[-] 2 użytkowników lubi ten post.
  • Gagik Bagratyda, Tymoteusz Piechota
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2021 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2021 Styl © iAndrew 2016-2021 Edit © Axwell 2017-2021