Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt Statutu UR
Podoba mi się ten pomysł doktorze Villagómez. Nawet bardzo. Eminencjo, doktor habilitowany to wynalazek nowych czasów i nie jest klimatyczny. Dlatego z niego zrezygnowałem.
Odpowiedz

Wasza Magnificencjo,

pod tytuł licencjata kryję nie poziom studiów I stopnia (wg. procesu bolońskiego), którym ma być baccalaureatus, ale licencjat kanoniczny - który nazwę wręcz "małym doktoratem". Jako studia licencjackie oznaczałbym takie studia, które pozwalałby studentowi, na podbudowie magisterium, specjalizację w danej dziedzinie teologii, zakonczonej stosownym egzaminem - typowym rigorosum. "Wielki" doktorat, natomiast obejmowałby szerszy zakres wiedzy i umiejętności, sprawdzany egzaminem (a egzamin nazywałby się, uwaga, uwaga... ex universa!) i rozprawą, a dodatkowo dawałby posiadaczowi prawo do wolnej publikacji własnych dzieł teologicznych czy obejmowania wyższych funkcji kościelnych czy uniwersyteckich, gdy licencjat dawałby praktycznie tylko prawa wykładowe i pisania prac pod cenzurą uniwersytecką.
Licencjat - teoretyczna specjalizacja, doktor - naukowa wszechstronność.
Tak naprawdę, to prawdziwa poważna teologia zaczynałaby się na poziomie magisterium, które byłoby podbudową i bazą teoretyczną dla stopni wyższych albo pracy na niektórych niższych urzędach kościelnych. Bakalaureat zawierałby teologię elementarną, najważniejsze aspekty pokrywające zapotrzebowania wiedzy do pracy duszpasterskiej.
x. Juan José de Villagómez
Mecenas Patriarszy
Datariusz Apostolski
Kancelista Kurii Rotryjskiej
[Obrazek: 909d2778a38d318cgen.png]
Odpowiedz

A zatem: bakalaureat, magister, licencjat, doktorat. Pytania:

1. Co Ekscelencja Prorektor sądzi o takim ustroju?
2. Czy przenosimy to również na wydział prawa? Jeśli nie, to proszę o proponowane rozwiązanie.
(-) Ksawery kardynał van Berden †

kardynał biskup Ostii
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

[Obrazek: 2JDwt.png]
Odpowiedz

Trzeba ujednolicić to na wszystkich kierunkach. Innej możliwości nie widzę. Pomysł podoba mi się, należy go teraz przekuć w słowo pisane.
Odpowiedz

Szanowni Bracia,

naniosłem sugerowane przez Braci propozycje.
Zwracam uwagę na pojawienie się przepisów derogacyjnych w części końcowej. Zmiany obejmują głównie opatrzenie Statutu mocą bulli patriarszej, aby był wyłączną regulacją tej kwestii i usunął wszelkie stare, a obowiązujące gdzieś pokątnie przepisy. Wprowadziłem także, że Statut wchodzi w życie po podpisaniu przez Rektora i Patriarchę jednocześnie - z tego względu, że jeśli w przyszłości ma być zmieniany uchwałami Senatu, to trzeba zachować pewien tryb procedowania i dlatego od początku pojawia się taki zapis.

Dodałem także, w znacznej mierze "fabularnie" i "historycznie" przepis, że obszar Uniwersytetu pozostaje pod wyłącznym zarządem władz Uniwersytetu. Oczywiście w wirtualu ciężko byłoby to wyegzekwować, ale to taki akcent "realny" i "historyczny". Szkoda byłoby go nie zawrzeć.

Proszę kolejno Ekscelencję Prorektora i Brata Dziekana o ustosunkowanie się do konceptu. Jeśli nie będzie poprawek, to ogłosimy naszą "małą konstytucję".

Jako, że wcześniej nie było sposobności, to Ekscelencji Prorektorowi składam najserdeczniejsze gratulacje na okoliczność wyniesienia do godności arcybiskupiej i przydania przywileju stosowania paliusza  Wink . W pełni zasłużenie. Gratulacje!

kardynał biskup Ostii

Odpowiedz

Akceptuję zmiany. Jestem za.
Odpowiedz

Bracie Villagómez?

kardynał biskup Ostii

Odpowiedz

Nie wnoszę zastrzeżeń.
x. Juan José de Villagómez
Mecenas Patriarszy
Datariusz Apostolski
Kancelista Kurii Rotryjskiej
[Obrazek: 909d2778a38d318cgen.png]
Odpowiedz

Dziękuję Braciom, projekt przekażę Ojcu Świętemu  Smile

kardynał biskup Ostii

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019