Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mikołaj DrederDyskusja ogólnonarodowa
Dostojni Stadhouderzy,
Szanowni Państwo,
Wszyscy Ci, którym dobro Antwerpii leży na sercu,

Witam serdecznie wszystkich czytających ten wpis na ziemiach państwa, które z jednej strony jest niemowlęciem - jako Wielkie Księstwo Antwerpii, a z drugiej strony starcem - jako sukcesor Królestwa Zjednoczonych Niderlandów i Wielkiego Księstwa Oranii, funkcjonującego pod protektoratem Państwa Kościelnego Rotria. Za sprawą decyzji Ojca Świętego Seniora Jana III - którego serdecznie zapraszam do udziału w dyskusji - Wielkie Księstwo Oranii zostało wydzielone z Państwa Kościelnego i ustanowione niepodległym i suwerennym Wielkim Księstwem Antwerpii, zaś moją skromną osobę zobowiązano do rozwoju państwa i powierzono mi tron wielkoksiążęcy.

Chciałem za pośrednictwem tej dyskusji; wszystkim, którym los Antwerpii leży na sercu przedstawić swoją wizję państwa, a także porozmawiać z Wami o Waszych pomysłach i o Waszej wizji - na pewno razem nakreślimy ciekawy scenariusz, który stanie się kanwą aktywności w Wielkim Księstwie Antwerpii. Liczę, że nasza rozmowa będzie przeprowadzona w miłej i swobodnej atmosferze, że będzie jak najbardziej konstruktywna i pozwoli nam opracować jak najwięcej cennych rozwiązań. Od razu uprzedzę - nie będziemy rozmawiać tutaj o niezależnym forum Antwerpii, na razie zostańmy na forum rotryjskim, gdy państwo się rozwinie to pomyślimy o przeprowadzce. Ewentualnie możemy porozmawiać o rozbudowie działów na forum.

Na chwilę obecną widzę trzy płaszczyzny aktywności dla mieszkańców Wielkiego Księstwa Antwerpii - Dwór i Rząd - Prowincje - Kompania handlowa. Pokrótce rozwinę poszczególne punkty:

1. Dwór wielkoksiążęcy i rząd - chyba nie trzeba tutaj szczególnie opisywać, jak miałaby wyglądać aktywność. Wielki Książę Antwerpii, będący głową państwa, a także gwarantem suwerenności i niepodległości WKA, wspólnie z rządem i parlamentem sprawuje władze nad państwem. O ile kreacja dworu wielkoksiążęcego jest sprawą prostą, o tyle nie rozważałem jeszcze kwestii rządu i parlamentu. Możemy stworzyć rząd i parlament kadencyjny, np. na wzór polski, z wyborami i całą kampanią wyborczą - aczkolwiek wydaje mi się to rozwiązanie złe, z uwagi na to, że takie rozwiązanie wymaga większych zasobów ludzkich. Dlatego ze swojej strony proponuję parlament w formie Rady Stadhouderów, gdzie mandat należny będzie każdemu ze Stadhouderów, którzy działają we Wielkim Księstwie, natomiast Rząd, nazwijmy go "Radą Wielkoksiążęcą" (nie mam pomysłu na lepszą nazwę, więc liczę na każdą sugestię) będzie nominowany przez Wielkiego Księcia, a Rada Stadhouderów będzie musiała udzielić im wotum zaufania. Myślę, że wystarczy nam dwóch lub trzech urzędników: odpowiednik premiera, ministra spraw wewnętrznych i ministra spraw zagranicznych.

2. Prowincje
Zgodnie z konwencją, którą przyjąłem w pierwszych dniach po ogłoszeniu niepodległości, była aktywizacja prowincji, poprzez powierzanie jej w zarząd w "przywileju osiedleńczym". W gruncie rzeczy, każdy Stadhouder (obywatel) otrzymuje jedną z wielu prowincji w zarząd, w zamian za jej nadanie zobowiązuje się do jej aktywizacji  i rozwoju oraz dochowania wierności Wielkiemu Księciu. Planując dalej, doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie, dla zachowania różnorodności i dla - chociażby - nawiązań historycznych czy realowych, dokonać podziału Wielkiego Księstwa Antwerpii na dwie, nieformalne, części. - np. prowincje północne byłby katolickie (rotryjskie), bardzo konserwatywne, pobożne, itd. itp., natomiast południe byłoby bardziej laickie, panowałaby tam różnorodność religijna, większa swoboda, mieszkańcy byliby bardziej liberalni, niż mieszkańcy południa. Myślę, że jest to sensowna opcja i nada naszemu państwu trochę różnorodności oraz odróżni W.K. Antwerpii od pozostałych mikronacji.

3. Kompania handlowa
Wiele razy powtarzałem, że widzę ogromny potencjał w niderlandzkich tradycjach żeglarskich, w wiedzy o budowaniu okrętów, itd, dlatego moim zdaniem - główna linia narracyjna powinna zostać oparta o żeglugę - czy to kolonizację, czy to podróżniczo (np. odkrywanie nowych ziem czy zatok/mórz), również współpracując z innymi mikronacjami (a myślę, że i chętni by się znaleźli) oraz poprzez budowę sieci placówek handlowych w portach całego mikroświata. Myślę, że jest to spora szansa dla Pollinu, ponieważ do tej pory żegluga została dość mocno zaniedbana, a my mamy szansę stworzyć coś unikatowego, coś nowatorskiego i coś, co będzie wizytówką Antwerpii.

Zachęcam wszystkich do żywej i merytorycznej dyskusji!
Mikołaj kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego oraz Kamerling Kościoła Rotryjskiego
Prefekt Kongregacji ds. Dyscypliny
Wielki Książę Antwerpii

[Obrazek: 14101934_nicolodreder2.png?w=1100]
Odpowiedz

Ja byłem raz w Antwerpii przez kilka dni to mogę podpowiadać coś z klimatem, bo pokazali mi to miasto dosyć dokładnie.
Amethystus Faradobus marchio Mediolani
Universitatis Rotriensis Rector Magnificus · Archibasilicæ SS Ioan. Bapt.
Et Evang. ad Lateranum Canonicus Profanus · Amicus Patriarchæ Mensæ
Præses Rei Publice Bialeniæ · Semper Rex Hirschbergiæ et Weerlandiæ

[Obrazek: thumb_85_07_03_21_1_41_04.png]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2021 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2021 Styl © iAndrew 2016-2021 Edit © Axwell 2017-2021