Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klasztor
#1
[Obrazek: Melk1.jpg]
Klasztor

Oto stoisz przed najważniejszym budynkiem w naszym Towarzystwie, klasztorem pw. św. Ignacego Loyoli. Potężny obiekt, który został wzniesiony na kamiennym wzgórzu, jest miejscem, do którego przybywają rzesze wiernych. Co roku organizowane są pielgrzymki do grobu św. Ignacego.
Kościół został wzniesiony w stylu barokowym. Posągi są najczęstszym ucieleśnieniem kultury, które użyto w tym miejscu. Ogromną jej część stanowią również freski, które umieszczone są na sklepieniach i ścianach. Przedstawiają one sceny biblijne i postacie, które zasiadają już z Bogiem w niebie i ucztują wraz z Nim.


[Obrazek: Melk38.jpg]

Kościół został w większości wykonany z marmuru. Liczne rzeźby, wykonane ze szczerego złota oraz ornamentalne wzory dodają bogactwa i sprawiają, że wierni zachwycają się potęgą i dostojnością, z jaką został wzniesiony klasztor. Ze złota została wykonana również ambona i niektóre elementy chóru. Na środku, tuż obok organów znajduje się bogato zdobiona loża, przeznaczona dla koronowanych głów i arystokracji. Nad okienkiem znajduje się wizerunek Jego Świątobliwości Leona III, dzięki któremu powstało Towarzystwo.

[Obrazek: Melk52.jpg]

Po prawej stronie znajduje się ołtarz boczny. To on jest celem wielu pielgrzymek. Nad ołtarzem spoczywa patron klasztoru. Jeśli wierzyć statystykom spisanym przez ojców, rocznie miejsce to odwiedza kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego mikroświata. Niejednokrotnie przybywały tu też koronowane głowy, by błagać o światłość umysłu i odwagę w szerzeniu wiary. Nieraz, niezapowiedzianie, przybywa tu Ojciec Święty, aby odprawić Mszę św. w intencji wszystkich wiernych.

[Obrazek: Melk44.jpg]

Przejdźmy więc do omówienia ołtarza głównego. Marmurowe kolumny, zakończone złotymi zdobieniami pną się ku górze, aby być podporą dla aniołów, które w swych rękach dzierżą miecze i księgi. U samego szczytu znajduje się okrągła tarcza, na której został wyrzeźbiony Bóg Ojciec, stojący na kuli ziemskiej i spoglądający na codzienne życie swoich wiernych poddanych. Pod tarczą znajduje się korona papieska, którą trzymają dwa cherubiny. W ołtarzu głównym pierwszorzędnie miejsce zajmują dwie postacie. To św. Piotr i św. Paweł w otoczeniu proroków. Symbolika jest bardzo mocno nakreślona i jednocześnie trudna do odczytania. Odnosi się ona do zwycięstwa wiary nad całym światem.

[Obrazek: Melk31.jpg]

W klasztorze dominuje kolor złota, zieleni i ochry. Cała budowla wzrastała przez kilkadziesiąt lat, by wreszcie stać się świętą w Panu świątynią. Dzisiaj cieszy się swoją popularnością i licznymi pielgrzymkami. Jednak całość traci wartość, a zdobienia przestają być piękne, gdy przypomnimy sobie, że tutaj prawdziwie mieszka Bóg.


/-/ Jego Eminencja
Wilhelm Jan Oranje-Nassau
[Obrazek: 2URap.png]Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020