Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mateusz von WolfensteinNota Braci Krzyżackich
#1
[Obrazek: knightsattack.jpg]

W niedzielne południe, gdy słońce było już zenicie pod Złotą Bramę zajechał konno niewielki poczet rycerzy w białe płaszcze odzianych. Chorągwie przezeń wiezione tutejszym obce były przez co każdy z ciekawością, lecz i ostrożnością na nich zerkał. Kiedy zajechali bliżej bramy strażnicy zatrzymali ich aby o powód i cel ich podróży zapytać. Tedy najdostojniejszy z jeźdźców z pokaźnym, czarnym krzyżem na piersi i pawimi piórami na hełmie wystąpił na przód i rzekł, iż do siedziby Generała Zakonu z notą jadą. Po tych słowach wyciągnął dokument pieczęcią zakonną sygnowany, a strażnik upewniwszy się wpuścił ich na teren Towarzystwa Jezusowego. Kiedy ujrzeli przed sobą wielki budynek trójka Krzyżaków zsiadła z koni i ruszyła na spotkanie Generałowi Zakonu, któremu następującą notę przekazano.


Cytat:
[Obrazek: 24zcb6h.jpg]

[size=12pt][size=18pt]Prześwietny Generale,[/size]

My, bracia w wierze, którzy Zakonowi Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie pokornie służą, pragniemy z podległym Ci Zakonem Jezuitów obustronną współpracę zawiązać. Wierzymy, że zakony nasze, które we wspólnocie rotryjskiej złączone pozostają mogą zdziałać więcej razem niźli osobno. Pragniemy aby współpraca Nasza opierała się na wzajemnej wymianie wiedzy i doświadczeń, które przez okres Naszego funkcjonowania nabieramy i nabierać będziemy. Chcemy również udostępnić Jezuitom miejsca w komturiach krzyżackich, abyście swą działalność na ziemie Rzeczpospolitej Obojga Narodów przynieśli i wiarę w ludziach krzewili poprzez budowę świątyń, których na ziemiach Zakonu jest niestety niewiele. Ozwały się także głosy krzyżackie, które o budowie kolegiów jezuickich mówiły, a także o prowadzeniu handlu pomiędzy Zakonem,a Jezuitami. Ponadto na znak przyjaźni chcielibyśmy zaoferować utworzenie jezuickiego domu zakonnego na terenach Rzeczpospolitej aby Wasze szeregi miały szansę się poszerzyć o nowych braci zakonnych. Jeżeli przewodzony przez Ciebie, Czcigodny Generale, zakon miałby jakieś inne propozycje do zaoferowania to jesteśmy na nie otwarci. Wielce liczymy, iż Towarzystwo Jezusowe przychyli się do niniejszej propozycji współpracy i niedługo odpowiedź swą Nam przedstawi.


Z chrześcijańskim pozdrowieniem,

Mateusz von Wolfenstein
Wielki Komtur Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie

Jacek Ostrogski
Wielki Szpitalnik Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie

Jan Lubomirski
Marszałek Wielki Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
[/size]
(-) Mateusz von Wolfenstein OT

Brat-rycerz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie

[Obrazek: 17461255405852c659e60b1-819737-wm.png]
Odpowiedz

#2
Cytat:
[Obrazek: 22eEz.png]

[size=14pt]Drodzy Bracia,

z wielką radością pragnę przyjąć propozycję współpracy między dwoma zakonami. Wierzę, iż dzięki naszemu współdziałaniu jedyna słuszna wiara dotrze do kolejnych narodów i pojedynczych ludzi, natomiast działalność naszych zakonów zwiększy się i wzbogaci o nowe doświadczenia. Proponuję zatem spotkanie z przedstawicielem Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie w najbliższym czasie, by wspólnie doprecyzować warunki współpracy.

/-/ Willem Johannes kardynał van Oranje-Nassau SJ
Generał Zakonu
[/size]
Wilhelm Jan Orański-Nassau
[Obrazek: 32GnG.png]
Odpowiedz

#3
[quote]
[Obrazek: 24zcb6h.jpg]

[font=georgia][i][size=12pt][size=18pt]Prześwietny Generale,[/size]

Wielceśmy radzi, żeście przyjęli propozycję od Krzyżackiej Braci z Rzeczpospolitej. Proponuję zatem abym to Ja, w imieniu Zakonu, uczestniczył w spotkaniu z Wielmożnym Generałem gdzie omówimy szczegóły współpracy. Serdecznie dziękuję za ciepłe przyjęcie na ziemiach Towarzystwa Jezusowego. Mam nadzieję, że zobaczymy się niebawem.

Z rycerskim pozdrowieniem,

Mateusz von Wolfenstein
Wielki Komtur Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
(-) Mateusz von Wolfenstein OT

Brat-rycerz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie

[Obrazek: 17461255405852c659e60b1-819737-wm.png]
Odpowiedz

#4
Prześwietny Generale!
Przedstawiam w imieniu zakonu szczegółowe propozycje dotyczące współpracy:

-Jezuici wybiorą spośród siebie jednego zakonnika który zostanie honorowym ojcem zakonnym. Ojciec zakonny będzie zamieszczał wątki tematyki kościelnej bądź sztuki sakralnej w Bibliotece Zakonnej .
- Zakon zobowiązuje się dbać o bezpieczeństwo jezuitów zapewniając im eskortę w podróży i podczas wszelkich działań podejmowanych przez Towarzystwo. Zakon będzie także asystował przy uroczystościach organizowanych przez Towarzystwo.
-Zakon podejmie się budowy i obsadzenia zamku we włościach należących do Towarzystwa aby jezuici mieli się gdzie schronić w razie najazdu.
[Obrazek: 2usMx.png]
 Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
Wielki Marszałek Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
Odpowiedz

#5
Wspaniała inicjatywa Smile
Bracie Jacku - przekazuję apostolskie pozdrowienie dla wszystkich Współbraci, walnie w obradach Kapituły uczestniczących Smile


Trzymam kciuki za udaną współpracę między Zakonami Wink
Odpowiedz

#6
Drogi Bracie,

oczywiście warunki współpracy akceptuję. Niezwłocznie wybierzemy również osobę spośród naszego Towarzystwa, który zostanie honorowym ojcem zakonnym i w najbliższym czasie uda się na ziemie Rzeczypospolitej, spełniać swą misję. W dziale Towarzystwa utworzyłem już specjalny dział dla Zakonu, byście mogli, drodzy Bracia, rozpocząć budowę swej twierdzy.
Wilhelm Jan Orański-Nassau
[Obrazek: 32GnG.png]
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020