Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wilhelm OrańskiKarczma pod Mitrą i Pastorałem
To nawet nie jest działanie, a po prostu prawo do wyrażenia własnego stanowiska. Tam nic więcej nie ma prócz opinii na ten temat autorstwa Benedykta, dlatego zupełnie nie rozumiem całej tej żenującej wrzawy medialnej.
+ Jego Eminencja Hieronim Sieniawski
Cardinalis Sanctae Rotriae Ecclesiae
Archiepiscopus ad personam
[Obrazek: 32Gid.png]
Odpowiedz

(11.01.2020, 19:28:17)Ametyst I Dziecię napisał(a): Na HBO Go już są dwa.

Obejrzałem pierwszy i mam bardzo mieszane uczucia.

Ostrzegam, bo spojleruję. Nie oglądałeś, a chcesz obejrzeć - nie czytaj dalej!!!

Już mogę pisać. Przede wszystkim pomimo tego, że z tradycjonalisty stałem się liberałem, wyrozumiałym i tolerancyjnym, to jednak scena pierwsza z masturbującą się zakonnicą przy pogrążonym w śpiączce Piusie XIII mnie zniesmaczyła. Podobnie jak zakonnice tańczące przed ołtarzem w wyzywającym makijażu. Właściwie przewinąłem ten fragment, bo był tak nudny. Absurdalna była także scena operacji Piusa XIII, w trakcie której (nie wiem, to były zwidy czy co), wstał cudownie i w samych slipkach chodził sobie po sali operacyjnej.

Akcja z konklawe i wyborem Franciszka II była już nieco lepsza, choć moim zdaniem postać tego papieża to przerysowana karykatura Bergoglia. Zbyt przerysowana, aż do absurdu. Sposób wypowiedzi tego papieża wskazywał, że był chory psychicznie. Wydaje się mi też, że kard. Voilello, który kreowany jest na bardzo inteligentnego i przebiegłego powinien wyciągnąć wnioski z poprzedniego konklawe i zrozumieć, że bardzo trudno jest wybrać papieża-marionetkę, którym będzie mógł sterować. A teraz popełnia ten sam błąd.

Rozbawiło mnie to, że przeciwnika Voiello na konklawe grał ten sam aktor. Byli tacy sami (poza prypciem na policzku), a Voiello wciąż powtarzał, że się różnią. To było zabawne.

I jeszcze pytanie do speców od prawa kościelnego - co robić, jeżeli papież rzeczywiście zapada w śpiączkę? Czekać latami czy możliwe jest konklawe? W filmie nie podano niestety podstaw prawnych, więc nie wiem czy to fikcja (albo fiksja jak mawia pewien Major), czy nie.
Odpowiedz

Z tego co mi wiadomo to nie, Biskup Rzymu jest Biskupem Rzymu do śmierci lub rezygnacji, nie ma możliwości złożenia go z urzędu. Ewentualnie można by kombinować z soborem, ale sobór zwołuje też papież. Łatwo się domyślić, że to zapoczątkowałoby kolejną schizmę na Zachodzie,

Sorrentino trochę odleciał, co mnie osobiście gryzie, chociaż mam świadomość, że to zabieg dla celów fabularnych. Akurat ten reżyser, za co go bardzo szanuję, dosyć dobrze zapoznał się z prawem kościelnym i niewątpliwie ma niezłych konsultantów. Na pewno lepszych niż te wszystkie filmy o Karolu, który został Karolem (nie wiem, czy znacie anegdotę, jak krakowski kler katedralny uratował scenę sakry biskupiej?).
prof. net. dr h. c. lic. generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu
Sekretarz Generalny Wielkiego Sternika, Lew Wolnogradu
Ojciec Ojców, Pasterz Pasterzy, Sędzia V-Świata
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
Odpowiedz

Chętnie się dowiem.
Odpowiedz

Może istnieć jakaś tajna ustawa regulująca taki przpadek.
(-) x. Fiodor Anatoljewicz Godunow
Odpowiedz

Było tak, że kiedy kręcono film o Wojtyle (ale chyba ten z Adamczykiem) to twórcy poszli do kurii krakowskiej poprosić o konsultanta. Dziwisz oczywiście temu przyklasnął, bo to takie pobożne dzieło, i przydzielił jakiegoś księżulka, który ponoć znał się na liturgii, co okazało się nieprawdą. Dostali też pozwolenie na częstowanie się rekwizytami z wawelskiej zakrystii. Ekipa poszła na Wawel i zaczęła przygotowania do kręcenia sceny sakry biskupiej Wojtyły: rozkładali kable, wybrali jakieś kolorowi szaty i rozpoczęli próbę. Przyglądał się temu jeden z ówczesnych księży katedralnych Wojciech Grygiel (FSSP, wykształcony w Scranton), który złapał się za głowę i zaczął im tłumaczyć, że robią wszystko źle, że nie tak się przed soborem biskupa wyświęcało, że to trzeba wziąć inne szaty, inne paramenta. Skończyło się tym, że dla pewności sam zagrał jednego z subdiakonów asystujących Baraniakowi, co można zobaczyć na filmie.
prof. net. dr h. c. lic. generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu
Sekretarz Generalny Wielkiego Sternika, Lew Wolnogradu
Ojciec Ojców, Pasterz Pasterzy, Sędzia V-Świata
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
Odpowiedz

Malutki zastój nam się zrobił.
(-) Sua Eminenza 
 Pio Maria Cesare de Medici

Osobisty Doradca Ojca Świętego
Custode delle fede e Chiesa (Panzerkardinal)
Odpowiedz

Tragedii nie ma. Kiedy święcimy Fiodora?
Odpowiedz

Kiedy Wam pasuje.
(-) Sua Eminenza 
 Pio Maria Cesare de Medici

Osobisty Doradca Ojca Świętego
Custode delle fede e Chiesa (Panzerkardinal)
Odpowiedz

A ja?
x. Joachim von Ribbentrop
[Obrazek: tbh27]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020