Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wilhelm OrańskiKarczma pod Mitrą i Pastorałem
Nie mogę spać.
Odpowiedz

Widać, że młodzież ma ferie, a studenci szykują się do sesji... za spokojnie się zrobiło. Smile
() Sua Santità
Giovanni III
Sommo Pontefice,
Servo dei servi di Dio,
Vescovo di Rotria

Odpowiedz

Podczas luźnej pogadanki z tow. Ametystem Faradobusem wywnioskowałem ciekawą konsekwencję wprowadzenia przez Franciszka lektoratu i akolitatu kobiet. Jak część Braci wie, w NFRR funkcję "fałszywego" subdiakona może pełnić ustanowiony akolita. Wniosek z tego taki, że podczas tradycyjnej liturgii solennej, czysto teoretycznie, ujrzeć możemy już niebawem panią w tunicelli, sutannie, albie i z biretem na głowie. Pani ta wejdzie w procesji, usiądzie na sedili, odśpiewa Lekcję, stanie na najwyższym stopniu ołtarza, przytrzyma welon i patenę, przekaże znak pokoju od celebransa... Słowem, dość egzotyczny widok jak na Mszę trydencką. Nie sądzę, że będzie to powszechne w praktyce, ale myślę, że jest to jak najbardziej legalne.
Jeśli się mylę, niech ktoś bardziej obeznany w prawie kanonicznym mnie poprawi Smile
Jego Arcykatolicka i Wielkoksiążęca Mość
x. mgr net. Aurelio Lorenzo Carlo książę kardynał de Medici y Zep SJ
CAMERARIVS SANCTÆ SEDIS
 SECRETARIVS STATVS
[Obrazek: 1030.png]

[Obrazek: 38J8o.png]
Odpowiedz

Dodam, że doszliśmy do tego kiedy zadałem Towarzyszowi Kardynałowi pytanie o konkretne przeciwwskazania co do ordynowania akolitek.
Amethystus Faradobus comes Mediolani
OSMA ORF OWS OPT BB'14 OBR ON'2 OPN LAN
PRÆSES REI PVBLICAE BIALENIÆ · LEO WOLNOGRADIENSIS,
SEMPER SERENISSIMVS REX HIRSCHBERGIÆ ET WEERLANDIÆ
SVLTANVS FARADOBAIORVM · AMICVS PATRIARCHÆ MENSÆ ETC.
[Obrazek: thumb_85_24_11_20_8_33_52.png]
Odpowiedz

Dziękujemy Towarzyszowi Prezydentowi za wspaniały awatar. Widoczne jest, że nie bez przypadku, został Wielmożny Patriarszym Przyjacielem. Smile
() Sua Santità
Giovanni III
Sommo Pontefice,
Servo dei servi di Dio,
Vescovo di Rotria

[-] 2 użytkowników lubi ten post.
  • Ametyst I Dziecię, Gagik Bagratyda
Odpowiedz

(13.01.2021, 21:42:28)Aurelio de Medici y Zep napisał(a): Podczas luźnej pogadanki z tow. Ametystem Faradobusem wywnioskowałem ciekawą konsekwencję wprowadzenia przez Franciszka lektoratu i akolitatu kobiet. Jak część Braci wie, w NFRR funkcję "fałszywego" subdiakona może pełnić ustanowiony akolita. Wniosek z tego taki, że podczas tradycyjnej liturgii solennej, czysto teoretycznie, ujrzeć możemy już niebawem panią w tunicelli, sutannie, albie i z biretem na głowie. Pani ta wejdzie w procesji, usiądzie na sedili, odśpiewa Lekcję, stanie na najwyższym stopniu ołtarza, przytrzyma welon i patenę, przekaże znak pokoju od celebransa... Słowem, dość egzotyczny widok jak na Mszę trydencką. Nie sądzę, że będzie to powszechne w praktyce, ale myślę, że jest to jak najbardziej legalne.
Jeśli się mylę, niech ktoś bardziej obeznany w prawie kanonicznym mnie poprawi Smile

Może i będzie legalne - nie znam się zbytnio na prawie kanonicznym - ale wątpię, by się zdarzyło. Ministrantki gdzieniegdzie są legalne, handkomunia też, ale na mszach indultowych się nie zdarza.
x. dk. Gagik Bagratyda
[Obrazek: 1027.png]

[Obrazek: 38dok.png]
Odpowiedz

Na Pasjonatach Liturgii Kościoła Świętego na Facebooku pan Ł.W. Pisał, że na NFRR jest to przypisane konkretnie do płci męskiej.
Chyba że ktoś by zmienił przepisy. Jednakże nawet wtedy nie byłoby to zbyt prawdopodobne z racji na charakter środowisk przywiązanych do NFRR, jak się zdaje.

A co do udzielania Komunii Świętej na rękę, to to jest legalne na NFRR?
(-) Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz
Baro Vinci
Legatus Reipublicæ Poloniæ-Lithuaniæ in Principalitas Sarmatiæ et Reipublicæ Bialeniæ
Minister Ducatis Urbinis
Odpowiedz

Nie jestem pewien, ale jest zalegalizowane ogólnie, a więc chyba też na NFRR. Ponoć w krakowskim indulcie na początku kowidu jakaś Azjatka chciała przyjąć na rękę, ale ksiądz się nie zgodził i przyjęła do ust.
x. dk. Gagik Bagratyda
[Obrazek: 1027.png]

[Obrazek: 38dok.png]
Odpowiedz

Hmm... No może i tak.

Ale co do fałszywych subdiakonów to chyba kobieta takim by zostać nie mogła, jak piszą.
(-) Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz
Baro Vinci
Legatus Reipublicæ Poloniæ-Lithuaniæ in Principalitas Sarmatiæ et Reipublicæ Bialeniæ
Minister Ducatis Urbinis
Odpowiedz

Przeczytałem rozmowę z p. Łukaszem W. i muszę powiedzieć, że pomimo wielkiego podziwu dla jego wiedzy liturgicznej, nie zgadzam się ze sporą częścią jego rozumowania. Nadal nie widzę żadnego mocnego prawnego dowodu na to, że ogólne przepisy nie obowiązują w NFRR. Zdaje mi się, że to po prostu umowne utrzymywanie starych zwyczajów (i sam się z tym na ten - moment i przy obecnej mojej wiedzy - zgadzam). Zresztą, stare przepisy są łamane (a w zasadzie zmieniane) na okrągło - jak choćby poprzez dopuszczenie do fałszywego subdiakonatu ustanowionych akolitów, zezwolenie prezbiterom na sprawowanie niektórych obrzędów zastrzeżonych dotąd dla biskupów, zmiana wielkopiątkowej modlitwy powszechnej, brak obowiązku przestrzegania Suchych Dni. Długo by wymieniać. To są naprawdę znaczące zmiany i są całkowicie sprzeczne z dawnymi zasadami.
Poza tym, kobieta z akolitatem to taki sam akolita jak ten, którego natura obdarzyła chromosomem Y. W zasadzie powinna ona mieć pierwszeństwo w służbie liturgicznej, bo jest prawnie ustanowiona i liturgicznie wprowadzona do tej posługi (lub wręcz obdarzona święceniami niższymi).
Myślę, że takie są logiczne konsekwencje ostatniej decyzji Franciszka. Ośmielam się też podejrzewać, że w prawie liturgicznym mogła zaistnieć po prostu sprzeczność, ale nie jestem pewien.
Jego Arcykatolicka i Wielkoksiążęca Mość
x. mgr net. Aurelio Lorenzo Carlo książę kardynał de Medici y Zep SJ
CAMERARIVS SANCTÆ SEDIS
 SECRETARIVS STATVS
[Obrazek: 1030.png]

[Obrazek: 38J8o.png]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
5 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2021 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2021 Styl © iAndrew 2016-2021 Edit © Axwell 2017-2021