Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fundusz Jałmużn
Czcigodni,

Nie wszystkim pewnie wiadomo, ale w Rotrii istnieje coś co się nazywa Fundusz Jałmużn. Jest to specjalne konto bankowe, na które wierni mogą wpłacać dowolne datki na rzecz rozbudowy i rozwoju Kościoła Świętego. Funduszem w imieniu Jego Świątobliwości zarządza Jałmużnik, odpowiedzialny za rozdysponowanie środków według aktualnych potrzeb.

W tym miejscu pojawiają się dwa problemy - po pierwsze nie mamy jałmużnika. Jeśliby ktoś zechciał podjąć się pracy polegającej na "zbieraniu tacy" i dzieleniu środków na dobroczynność, proszę o zgłoszenia do mnie

Kolejną rzeczą jest fakt, iż pewnie z powodu braku nagłośnienia sprawy, fundusz nie zyskuje żadnych wpłat. A potrzeb jest całe morze. Po pierwsze trzeba wybudować Archidiecezję Trydencką - świątynie, pałac arcybiskupi, miasto, parę wiosek na utrzymanie kleru. Ponadto wypadałoby utworzyć majątek dla Jezuitów, którzy swoją pracą przynoszą wiele dobrego Stolicy Apostolskiej, a wciąż w świetle faktów są biedakami bez własnego miejsca. Już te dwie sprawy wymagają olbrzymich nakładów finansowych, a niestety szkatuła patriarsza nie jest z gumy. Oczywiście moglibyśmy wziąć na to pieniądze z powietrza, ale od samego początku tego systemu gospodarczego staramy się o zachowanie realizmu, tak by państwo nie używało pieniędzy co rusz dodrukowywanych, ale tych faktycznie krążących w systemie.

Wpłaty na fundusz są dobrowolne, dowolnej wysokości i dowolnej częstotliwości. Liczę, iż wspólnota wiernych w Rotrii wykaże się jednak szczodrością i troską o sprawy wspólnotowe.
[Obrazek: 2JWBC.png]
Odpowiedz

Ja się wyczyściłem do cna ale przy najbliższych wypłatach coś moge dorzucić.
[Obrazek: 2usMx.png]
Jego Książęca Wysokość
Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
Książę Niderlandów, Oranii i Nassau, Antwerpii i Mediolanu
hrabia Westerlo
Wielki Marszałek Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
Odpowiedz

Koniec miesiąca Bracie, więc chyba wszyscy wydali co mieli. Ja poruszyłem temat tylko ku informacji, licząc, iż w przyszłości każdy według swoich możliwości wrzuci do wspólnej puli parę groszy.
Odpowiedz

I moja sakwa świeci pustakami, aktualnie jestem biedny jak mysz kościelna. Smile Ale warto realizować projekt związany z funduszem jałmużn i jak najszybciej powołać Jałmużnika, który by tym wszystkim zarządzał. Potrzebne są duże środki finansowe by zrealizować te wszystkie przedsięwzięcia. Jestem ciekaw czy skarbiec patriarszy temu podoła, bo wydatki przekraczają dochody domeny Ojca Świętego.

Jak już jesteśmy przy finansach wpadłem na pewien pomysł. Skoro myślimy o funduszu jałmużn, to czemu nie pomyśleć o prywatnych bankach. W Rotrii istnieją majętne rody, które mogłyby prowadzić prywatny bank i ze szkatuły rodowej udzielać pożyczek otwierając rachunki na procent. Oczywiście wiem, że to lichwa, ale takowy pomysł jest nawet łatwy do zrealizowania i bardzo bliskim włoskim realiom w dobie renesansu i później także.
/-/Don Filippo Michael de Medici SJ,
Książę Palestriny
[Obrazek: 2ryzP.png]

Odpowiedz

Czcigodny Panie - dwie sprawy.

1. Czy nie zechciałby Pan podjąć się funkcji jałmużnika?
2. Bank prywatny istnieje jeden - Bank Orańskich. Mam nadzieję, że od przyszłego miesiąca zacznie prężnie działać.
Odpowiedz

Czcigodny Kardynale, nie jestem nawet klerykiem, a miałbym zajmować się jałmużną dla Kościoła Świętego? Uważam, że jako osoba świecka nie jestem godzien pełnić urząd Jałmużnika. Jeśli Bóg da i dołączę do stanu duchownego, to nic nie wykluczam.
/-/Don Filippo Michael de Medici SJ,
Książę Palestriny
[Obrazek: 2ryzP.png]

Odpowiedz

Co do banków, to nie trzeba tworzyć jakiejś szczególnej instytucji - wystarczy po prostu komuś pożyczyć i podpisać umowę.
Prześwietny Hrabia Księstwa Sarmacji
Hrabia Bracciano w Państwie Kościelnym Rotria
Wojewoda kijowski w Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Pułkownik, dowódca Dywizji Zaporoskiej
[Obrazek: 2k8hV.png]
Odpowiedz

Owszem, ale Bank Orańskich jest instytucją posiadającą osobowość prawną, statut, itd. Będzie możliwość wykupowania udziałów i czerpania zysków z dochodów banku. To jednak z czasem.

Zgadzam się również, że do pożyczek banki nie są potrzebne. Jednakże to Banki dysponują znaczną gotówką, by pożyczać wielu osobom na raz.
Odpowiedz

(28.11.2016, 18:51:52)Felipe Miguel de Guzmán link napisał(a):. Jestem ciekaw czy skarbiec patriarszy temu podoła, bo wydatki przekraczają dochody domeny Ojca Świętego
Skąd te. dane? Z moich wyliczeń wynika że faktycznie różowo nie jestt ale każdego miesiąca skarb patriarszy jest 500+ Wink
[Obrazek: 2usMx.png]
Jego Książęca Wysokość
Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
Książę Niderlandów, Oranii i Nassau, Antwerpii i Mediolanu
hrabia Westerlo
Wielki Marszałek Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
Odpowiedz

Stan skarbca nie jest ogólnodostępny, ale dochody domeny można choćby z księgi wyczytać. W tej chwili jest to ponad 2,5 tys. zaś inwestycje o których wyżej wspomniałem to wydatek rzędu co najmniej 4 tys.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019