Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maurycy OrańskiWieści z Rzeczpospolitej
(20.09.2020, 14:46:58)Michał Franciszek Lisewicz napisał(a): Również uważam, że propozycja Prymasa Mikołaja Dredera jest ciekawa i warta zastanowienia.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Ekscelencja pomógł w jej realizacji.  Big Grin Sam niestety nie dam rady prowadzić dwóch diecezji, ale gdyby znalazł się ktoś chętny prowadzenia diecezji wileńskiej w obrządku wschodnim to deklaruje swoją pomoc.
Jego Eminencja
Mikołaj kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego
[Obrazek: 14101934_nicolodreder2.png?w=1100]
Odpowiedz

Ja chętnie bym tam posługiwał, ale jako prezbiter, a nie ordynariusz.
x. dk. Gagik Bagratyda
Odpowiedz

(20.09.2020, 19:48:15)Gagik Bagratyda napisał(a): Ja chętnie bym tam posługiwał, ale jako prezbiter, a nie ordynariusz.

Nie widzę przeciwwskazań Smile Trzeba będzie przedyskutować tę kwestię z Jego Świątobliwością.
Jego Eminencja
Mikołaj kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego
[Obrazek: 14101934_nicolodreder2.png?w=1100]
Odpowiedz

(20.09.2020, 19:48:15)Gagik Bagratyda napisał(a): Ja chętnie bym tam posługiwał, ale jako prezbiter, a nie ordynariusz.

Miło mi to czytać. Smile
A nie przeszkadzałoby Wielebnemu posługiwanie w dwóch państwach?
(-) Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz
Ambasador Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Księstwie Sarmacji
Minister Księstwa Urbino
Odpowiedz

Myślę, że dam sobie radę.
x. dk. Gagik Bagratyda
Odpowiedz

Cieszy mnie to. :-)

Tyle że, jak na razie, nie posiadamy biskupstwa unickiego. Ale pewnie można to zmienić.
Chociaż, uważam, że można by stworzyć coś na wzór ordynariatu dla unitów zamiast zwykłej diecezji. Pytanie jest takie, czy skoro nie ma wiernych (nie chodzi mi i tych „wrtualnych ludzi”), czy należy tak robić?
Minister Księstwa Urbino
Odpowiedz

W realowej Rzeczypospolitej zwierzchnik unitów rezydował raczej w Kijowie albo w Haliczu.
prof. net. dr h. c. mgr gen. bryg. rez.
Ametyst z rodu Faradobusów
Minister ds. Zagranicznych Republiki Bialeńskiej,
Lew Wolnogradu, Sułtan Faradobaju, Kniaź Jaruzelimy,
Nieustająco Król Hirschbergii i Weerlandu Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
Odpowiedz

Tak zapewne było. Wilno raczej to rzymskokatolickie miasto.
Czyli Unici żyli przede wszystkim na Rusi Halickiej, Czerwonej i po części Kijowskiej, na Wołyniu i Podolu, jak sądzę?
Minister Księstwa Urbino
Odpowiedz

A to akurat nie do końca prawda - Wilno było przez wieki miastem wielowyznaniowym. Cerkiew prawosławna, a potem unicka odgrywała tam dużą rolę ze swoimi cerkwiami, monasterami, a przede wszystkim bractwami, które w Rzeczypospolitej były czymś charakterystycznym. Wilno też miało swoją unicką metropolię, po prostu ta w Kijowie była ważniejsza ze względów historycznych, ale z drugiej strony Kijów w tych czasach to raczej takie miasto-cień. Dopiero Mohyła nieco odrodził jego religijne znaczenie, ale to akurat związane jest z odrodzeniem się instytucjonalnego prawosławia.

W ogóle trzeba pamiętać, że do synodu (nomen omen) połockiego unityzm wręcz dominował właśnie na ziemiach litewsko-białoruskich. Po prostu carat zupełnie go tam wytępił, potem to samo zrobiono na Chełmszczyźnie, i to głównie dlatego dziś grekokatolików najwięcej jest w Galicji.
prof. net. dr h. c. mgr gen. bryg. rez.
Ametyst z rodu Faradobusów
Minister ds. Zagranicznych Republiki Bialeńskiej,
Lew Wolnogradu, Sułtan Faradobaju, Kniaź Jaruzelimy,
Nieustająco Król Hirschbergii i Weerlandu Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2020 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2020 Styl © iAndrew 2016-2020 Edit © Axwell 2017-2020