Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Basilica di San Vigilio in Trento
#1
[Obrazek: 3369342849ab3f8agen.png]


[Obrazek: 4bbed299b34a7ffa.png]

BASILICA SANCTI VIRGILIO


Historia świątyni w rotryjskim mieście Trydent rozpoczyna się tuż po zakończeniu obrad Soboru Trydenckiego w Monarchii Austro-Węgier. Wtedy to patriarcha Pius II postanowił wznieść miasto, które na cześć wielkiego soboru uzyskało nazwę Trydent. Równocześnie z budową miasta podjęto decyzję o  wzniesieniu katedry, której patronem ustanowiono Świętego Wirgiliusza z Trydentu.

Patriarcha Pius II przebywając w Monarchii Austro-Węgier przyjął na swój dwór wielu utalentowanych Austriaków. Jednych z nich był mało znany wówczas architekt, Johann Schloss, który przedstawił dość oryginalny w Rotrii projekt wzniesienia gotyckiej katedry. Niemiecki gotyk był już wcześniej znany na dworze patriarszym w szczególności za panowania Innocentego I oraz Klemensa I, ale budowle z tamtych czasów już dawno obróciły się w ruinę, a ich gruzy zostały użyte przy budowie innych rotryjskich świątyń. Zatem katedra Świętego Wirgiliusza w Trydencie była pierwszym gotyckim obiektem wzniesionym od wielu lat. Budowa świątyni trwała, aż sześć pontyfikatów, gdyż zawirowania polityczne i pusty skarbiec uniemożliwiały zakończenie budowy. Katedra została ukończona za pontyfikatu Innocentego III i od tych czasów rozpoczyna się jej złota era, aż do okresu najazdy skarlandzkiego gdy została spalona podczas miejskich zamieszek. Podczas pontyfikatu Aleksandra III utworzono Arcybiskupstwo Trydenckie, a katedrę podniesiono do rangi bazyliki. Bazylika została spalona podczas zamieszek w Trydencie, a jej renowacji dokonano za pontyfikatu Klemensa III.   

Długi okres budowy  świątyni zaowocował wymieszaniem się stylów, dlatego też powstała olśniewająca fasada łącząca z sobą gotyk niemiecki oraz gotyk toskański. Fasada bazyliki pokryta jest płaskorzeźbami, a także freskami, które zamieszczone na tle z złotej blaszki przykuwają swym pięknem oczy każdego przechodnia. W środkowym punkcie trzyczęściowej fasady znajduje się wspaniała rozeta, nad nią zaś znajduje się wspaniały fresk przedstawiający koronację Najświętszej Marii Panny.[Obrazek: 5d1aa83eb872b849gen.png]

Wnętrze katedry oddaje zamysł pierwszego architekta Johanna Schlossa prezentując w całej okazałości piękno gotyku, który przybył do Rotrii z Monarchii Austro-Węgier. Strzeliste okna i ściany, zwieńczone są sklepieniem żerowym. Niegdyś sklepienie pokryte było barwnymi freskami, które zostały zniszczone podczas pożaru. Posadzka świątyni wykonana jest z marmuru, widać również, że znajdują się na niej płyty nagrobne wielu prominentnych dobroczyńców dzięki, którym możliwa była budowa tej wspaniałej świątyni.

Po obu stronach świątyni znajdują się liczne kapliczki w których odbywają się mszę za w intencji wiernych oraz ich rodzin. Ołtarz główny oddzielony jest od reszty świątyni marmurową bramą misternie pokrytą płaskorzeźbami, a góruje nad nią Chrystus na krzyżu. W ołtarzu głównym znajduje się relikwiarz Świętego Wirgiliusza z Trydentu, który zwieńczony jest ikoną świętego darowaną bazylice przez patriarchę Klemensa III.


[Obrazek: adda6f6d6f01addfgen.png]
 San Vigilio di Trento
(Dar Ojca Świętego Klemensa III)
/-/Don Filippo Michael de Medici SJ,
Książę Palestriny
[Obrazek: 2ryzP.png]

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2019 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2019 Styl © iAndrew 2016-2019 Edit © Axwell 2017-2019