Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aurelio de Medici y ZepKsięga metrykalna diecezji rotryjskiej
#1
[Obrazek: 2cCxX.png]
Liber Metricis

Dioecesis Rotriae


Wpisu do księgi metrykalnej dokonuje ten duchowny, który przeprowadza ceremonię lub wydaje prawo zmieniające sytuację personalną. Wykaz ceremonii i sytuacji, które należy odnotować w księdze oraz informacje, które należy zapisać, ustanawia bulla Jego Świątobliwości Piusa VII Libri Metricis z 24 maja 2021 r.
Księga ta dotyczy ceremonii i innych wydarzeń, które miały miejsce na terenie diecezji rotryjskiej.

Cytat:Szczególnie zaś odnotować należy wszelkie inwestytury kapłańskie (przy czym odnotowanie nie może być tożsame z aktem nominacji), benedykcje, chirotonie, podniesienia do godności, inkardynacje i ekskardynacje, zaślubiny, pogrzeby, koronacje prowadzone przez duchownych (nie pominąwszy patriarszej), inauguracje, proklamacje i wszystkie celebracje obu rytów, których przebieg przynosi jakikolwiek skutek prawny lub faktyczny. Nadto biskup ordynariusz winien każdorazowo odnotować wizytę kanoniczną, pielgrzymkę Patriarchy lub jego legata do diecezji, otwarcie i zamknięcie synodu diecezjalnego.


Cytat:Wpisu zaś dokonywać będzie ten, kto ceremonii przewodniczy. Winien on przede wszystkim odnotować datę, miejsce i charakter celebracji, kto jej przewodniczył, kogo dotyczyła, podać link do uroczystości, a w razie konieczności wspomnieć o zaistniałych kłopotach i zanotować znamienitych świadków, zapisać wszelkie pozostałe istotne informacje. Wpis opatrzy on czytelnym podpisem. Należy to uczynić nie później, niż następnego dnia po celebracji.

Odpowiedzialnym za nadzorowanie obowiązku prowadzenia ksiąg metrykalnych jest ordynariusz diecezji. W przypadku diecezji rotryjskiej jest to każdorazowy Biskup Rotrii.

Cytat:Gdyby zaś ktoś ośmielił się usuwać, zmieniać lub niepotrzebnie i bez ostrzeżenia przenosić wpisy zawarte w księgach metrykalnych i księgach wiernych, spotka go surowa kara in nomine Domini.
Jego Wielkoksiążęca i Arcykatolicka Mość
Aurelio Lorenzo Carlo wielki książę kardynał de Medici y Zep
Decanus Colegii Sanctae Rotianae Ecclesiae Cardinalium
et Secretarius Curatorque Suae Sanctitatis Patriarchae Clementis V
[Obrazek: camerlingo.png]
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2022 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2022 Styl © iAndrew 2016-2022 Edit © Axwell 2017-2022