Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krzysztof WindsorKorony Rangowe
Bardzo to pomoże.
(+) abp Krzysztof Windsor 
Arcybiskup Grodziski
Głowa Kościoła Sarmackiego
[Obrazek: image-14-2.png]

Odpowiedz

Pierwsze myśli jeszcze zanim przejdę do konkretów:

1. Proponuję, aby w sprawie koron heraldycznych i innych zasad nie wydawać żadnej bulli, a co najwyżej okólnik. Heraldyka to jednak pewien zestaw zwyczajów, które mogą się przenikać i nie są sztywne, co chwilę będą się zdarzały wyjątki.
2. Zakładam, że te zwyczaje, które tutaj wprowadzimy będą jakoś też obecne w państwach stowarzyszonych. Mogą oczywiście występować lokalne wyjątki (zwłaszcza w Antwerpii), ale pewne punkty wspólne są rzeczą oczywistą. Tu dobrym rozróżnikiem byłyby np kolory.
Amethystus cardinalis Faradobus marchio Mediolani
Archidiaconus Ecclesiæ SS Duodecim Apostolorum · Archibasilicæ SS Iohannes Baptista
Et Evangvangelista ad Lateranum Canonicus Profanus · Amicus Patriarchæ Mensæ
Semper Serenissimus Rex Hirschbergiæ et Weerlandiæ · Leo Wolnogradensis
[Obrazek: 99633905753129374.png]
[-] 1 użytkownik polubienia ten post.
  • Stanisław Wieniawa
Odpowiedz

Może odgrzebiemy temat?

Znalazłem dosyć ciekawą alternatywę dla korony książęcej, która była stosowana przez niektóre rody włoskie (także w Państwie Kościelnym). Jest to taki wariant:

[Obrazek: 800px-Coat_of_Arms_of_Roman_Prince_of_Canino.svg.png]

Tu inne warianty: https://commons.wikimedia.org/wiki/Categ...ern_crowns

Może uczyńmy z tego taki charakterystyczny wzór dla herbów książęcych?
Archidiaconus Ecclesiæ SS Duodecim Apostolorum · Archibasilicæ SS Iohannes Baptista
Odpowiedz

O to bardzo dobry pomysł !
(+) abp Krzysztof Windsor 
Arcybiskup Grodziski
Głowa Kościoła Sarmackiego
[Obrazek: image-14-2.png]

Odpowiedz

No to ja proponuję rozwiązanie następujące:

1. Arystokraci tytularni będą używali po prostu tarczy z koroną rangową.
2. Arystokraci-lennicy (może od hrabiego wzwyż? korona baronowska średnio się klei z płaszczem gronostajowym) będą używali herbu w płaszczu gronostajowym zwieńczonym koroną.

No i mój postulat: proponuję, aby barwa płaszcza zależała od miejsca. To znaczy czerwony dla lenników patriarchy, a na przykład niebieski dla lenników z wielkiego księstwa Toskanii, zaś dajmy na to poramańczowy dla lenników Anwerpii.
Odpowiedz

Żeby nie było, że się nie udzielam i zapominam o obowiązkach pozwalam sobie odgrzebać temat.

Proponuję rozwiązanie następujące:

1. Korony rangowe wprowadzamy włoskie z uwzględnieniem tej charakterystycznej mitry przedstawionej przeze mnie powyżej. Jednocześnie dopuściłbym dla książąt dwie opcje alternatywne: mitrę i koronę obowiązującą dzisiaj.
2. Arystokraci posiadający ziemię będą mieli prawa do korony ozdobionej czapką oraz (od hrabiego wzwyż) do płaszcza heraldycznego. Jednocześnie proponowałbym, aby kolor płaszcza i czapki zależał od "podmiotu", w ramach którego funkcjonują dobra: Rotria właściwa, Wenecja i Toskania.
3. Proponuję Wielkiemu Księciu Toskanii, aby na zasadach nieoficjalnych zaadaptować tam ustalane tu zasady heraldyki rotryjskiej.

Jeżeli powyższe założenia nie napotkają głosów sprzeciwu postaram się przygotować projekt instrukcji, która będzie regulowała te kwestie.
Odpowiedz

My jesteśmy jak najbardziej za pomysłem Czcigodnego i w pełni go przyjmujemy. Smile Dziękujemy za wszelkie starania.
() Pio Maria de Medici
członek zespołu The Dziady's, Gremlin's and Zgredy's of Rotria
Odpowiedz

W nieco skromniejszy pod względem estetycznym, w porównaniu do wstępnej propozycji abpa Windsora, sposób przedstawiam szkic mojego projektu jednolitych koron rangowych. Jednocześnie zaznaczam, że prawie wszystkie grafiki posiadam też w większym formacie, są zresztą dostępne na wikicommons także pod względem technicznym wszystko można poprawić.

[Obrazek: 99633905753129320.png]

Teraz krótki komentarz:

1. Tak jak pisałem wcześniej - wielcy książęta Toskanii używali w realu dosyć charakterystycznej korony/diademu, więc żal byłoby jej nie wykorzystać.
2. Lennicy wyposażeni w ziemię używali będą korony z czapką, której barwa mogłaby się różnić od podmiotu nadającego (inna dla lenników patriarchy, inna dla lenników z Toskanii, trzeba by tylko te kolory ustalić; Toskania ma w herbie żółte pole, ale boję się że żółta czapka nie będzie pasowała do barwy samej korony). Proponuję też uznać, że kawaler jest godnością czysto tytularną, więc tu wersji z czapką nie przewidziałem.
3. W przypadku korony książęcej pozwalam sobie zaproponować wariant alternatywny na wzór tego, którego używano m.in. w realowym Państwie Kościelnym. Tu również dwie wersję - tej bez czapki mogliby używać książęta, którzy byliby czysto tytularni.

Teraz kilka przykładów.

Książę czysto tytularny: https://commons.wikimedia.org/wiki/Categ...aparte.svg

Książę udzielny: https://commons.wikimedia.org/wiki/Categ...antico.svg

(wersja alternatywna: https://commons.wikimedia.org/wiki/Categ...romano.svg)

Herb markiza, który nie ma własnej marchii: https://commons.wikimedia.org/wiki/Categ...tierra.svg

Markiz udzielny: https://kustosz.stempel.org.pl/1018/9963...129321.png
Odpowiedz

I coś utknął ten projekt?
ks. bp dr net. Stanisław Wieniawa OSI

[Obrazek: Herb-biskupa-Zabieraja.png]
Odpowiedz

Mam nadzieję że komisja wreszcie ruszy.
(+Sanctitas Sua Clemens PP. V
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae

[Obrazek: 66f458b3f8357.png]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Silnik forum © MyBB 2002-2022 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2022 Styl © iAndrew 2016-2022 Edit © Axwell 2017-2022