Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stanisław WieniawaKoronacja patriarsza
#1
Cytat:
[Obrazek: ab15b1c59aa2626eb7bc4e64a05781f48cba7288.png]


Umiłowani,

dokonaliśmy drobnej rewizji rytuału koronacji patriarszej. Prócz zmian w kwestiach Mistrza Ceremonii, dodaliśmy słynny dla realnej koronacji papieskiej obrzęd "sic transit gloria mundi". Prosimy o ocenę i komentarze.
Z apostolskim pozdrowieniem,
Leon PP. IV
Cytat:Koronacja Patriarsza


P- Patriarcha
KK- Kardynał Kamerling
KD- Kardynał Dziekan
MC- Mistrz Ceremonii

MC: W całej Rotrii rozbrzmiewają dzwony! Do bazyliki zbliża się długa procesja. Prowadzą ją krokiem marszowym żołnierze Gwardii Apostolskiej, za nimi zmierzają usługujący, diakoni, prezbiterzy, kanonicy, kapelani honorowi, prałaci honorowi i protonotariusze apostolscy, biskupi, arcybiskupi w odpowiednich strojach chórowych, potem zaś Wikariusz Generalny, niosący paliusz i pierścień oraz Kardynał Kamerling niosący triregnum. Następnie idzie Kardynał Dziekan w kapę. Na końcu procesji da się zauważyć Patriarchę niesionego w złotej lektyce przez sediarii. Lud wierny wita i chwali Patriarchę. Procesję zamyka Szambelan Patriarszy. Przed wejściem do bazyliki procesja zatrzymuje się po raz pierwszy. Kardynał Dziekan staje przed Patriarchą i zapala zawieszony na długim metalowym pręcie pęk konopi. Po jego wypaleniu się wypowiada słowa:
 
KD: Sancte Pater, sic transit gloria mundi.
 
MC: Procesja rusza dalej i wkrótce przekracza bramy bazyliki. Pośrodku niej ponownie zatrzymuje się. Kardynał Dziekan ponownie staje przed Patriarchą i zapala zawieszony na długim metalowym pręcie pęk konopi. Po jego wypaleniu się wypowiada znów słowa:
 
KD: Sancte Pater, sic transit gloria mundi.
 
MC: Procesja rusza dalej i wkrótce przekracza bramy bazyliki. Pośrodku niej ponownie zatrzymuje się. Kardynał Dziekan ponownie staje przed Patriarchą i zapala zawieszony na długim metalowym pręcie pęk konopi. Po jego wypaleniu się wypowiada znów słowa:
 
KD: Sancte Pater, sic transit gloria mundi.
 
MC: Korowód koronacyjny zbliża się do ołtarza, gdzie znajduje się tron patriarszy. Orszak podąża do ołtarza św. Grzegorza, gdzie spotyka kardynałów odzianych w cappa magna. Zatrzymuje się po raz trzeci. Kardynał Dziekan znów staje przed Patriarchą i zapala zawieszony na długim metalowym pręcie pęk konopi. Po jego wypaleniu się wypowiada znów słowa:
 
KD: Sancte Pater, sic transit gloria mundi.
 
MC: Patriarcha siada na faldistorium przed ołtarzem. Podchodzą do niego kardynałowie i w imieniu wszystkich duchownych oraz swoim składają homagium:

Kardynał Dziekan/Prodziekan/najstarszy stażem: Ja, kardynał N przysięgam wierność i dozgonne posłuszeństwo Nowemu Biskupowi Rotrii N oraz, że przyczynię się do obrony wiary Kościoła Powszechnego. Tak mi dopomóż Boże w Trójcy Jedyny. Amen.

MC: Po zakończeniu składania przysiąg korowód podąża do kaplicy Najświętszego Sakramentu, gdzie Patriarcha modli się w intencji Rotrii. Potem następuje procesja do ołtarza głównego i rozpoczęcie uroczystej Mszy pontyfikalnej. Po jej zakończeniu, Patriarcha udaje się na balkon bazyliki. Zasiada na tronie i całuje złoty Ewangeliarz. Zbliżają się Asystenci Tronu Patriarszego niosący insygnia władzy patriarszej.

KK: Zdejmuję mitrę Patriarsze.

KD: Podaję Patriarsze ceremonialny Ewangeliarz.

MC: Patriarcha składa swą prawą rękę na Ewangeliarzu, a lewą wznosi ku górze w geście pokoju.

P: My, N, przysięgamy dochować przekazanej nam Tradycji, ani niczego, co było przed nami strzeżone przez naszych umiłowanych w Panu poprzedników, ani nie naruszać, ani nie zmieniać, ani nie zezwalać na jakiekolwiek zmiany. Przeciwnie: z gorącym umiłowaniem, jako tej Tradycji uczeń i dziedzic, przysięgamy z czcią zachować przekazane dobro, ze wszystkich naszych sił i całą naszą mocą. Tak nam dopomóż Boże. Amen.

MC: Wikariusz Generalny podaje kardynałowi N. paliusz.

KK: Zakładam Patriarsze paliusz.

P: Przysięgamy uroczyście, że zachowamy wszystko, co jest nauczane przez Kościół Święty i co zostało zdefiniowane i ogłoszone w pierwszym rzędzie przez sobory oraz naszych poprzedników.

MC: Wikariusz podaje spinki. 

KK: Przypinam paliusz złotymi spinkami.

P: Zachowamy bez najmniejszej straty dyscyplinę i ryt Kościoła. Usuniemy z Kościoła każdego, kto ośmieliłby się działać przeciwko tej przysiędze, czy bylibyśmy to my sami, czy ktokolwiek inny. Tak nam dopomóż Boże. Amen.

MC: Kardynał Dziekan podchodzi przed Patriarchę, kłania się mu i nakłada na jego palec pierścień, mówiąc:

KD: Przyjmij pierścień na znak wierności Prawu i Tradycji, którą właśnie przysiągłeś. Niech Pan wspomoże Cię w obronie wolności Kościoła i niech poprzez Twoją rękę, na której spoczywa ten pierścień, broni przed wszelkim grzechem.

MC: Następuje koronacja triregnum. Do tronu Patriarszego zbliża się Arcybiskup Trydentu. Kardynał Dziekan podnosi tiarę i koronuje Patriarchę słowami:

KD: Weź tiarę, ozdobioną trzema koronami i bądź świadom, że jesteś Ojcem Królów i Książąt, Sługą Sług Bożych i Suwerenem Państwa Kościelnego. In nomine Patris et Filio et Spiritui Sancto.

MC: Po założeniu tiary, Kardynał Dziekan przyklęka i odchodzi na bok. Szambelan podaje Jego Świątobliwości mowę tronową, którą ten wygłasza.

Mowa Tronowa.

MC: Po zakończeniu mowy, Patriarcha podnosi się, udziela uroczystego błogosławieństwa i wyrusza w procesji do zakrystii. Na tym kończy się ceremonia koronacji patriarszej.
ks. bp Stanisław Wieniawa OSI


[Obrazek: 100664266041852414.jpg]
Odpowiedz

#2
Nikt nie ma uwag?
ks. bp Stanisław Wieniawa OSI


[Obrazek: 100664266041852414.jpg]
Odpowiedz

#3
Mnie się podoba. Smile
Odpowiedz

#4
Jestem za.
Krzysztof Windsor 
HKH Konigprins, Prins af Dravsk
[Obrazek: 100183979914690843.png]
Odpowiedz

#5
Ja również. Smile
Odpowiedz

#6
Mnie także podobają się te zmiany. Nie mam uwag.
(+) x. inf. Stefano Agostini
Wikariusz Generalny Archidiecezji Walenckiej
Kanonik Kapituły Archikatedralnej Bazyliki św. Jana na Lateranie
Protonotariusz Apostolski

[Obrazek: 27Wq6G2.png]
[Obrazek: 1146.png]
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Silnik forum © MyBB 2002-2024 Polskie tłumaczenie © MyBB PL 2007-2024 Styl © iAndrew 2016-2024 Edit © Axwell 2017-2024